İHRACAT ARTIYOR

Videoyu Aç İHRACAT ARTIYOR
A
a

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, kentteki ihracatın 2019 yılı sonunda 2,5 milyar doların üzerinde olduğunu belirterek, Eskişehir ekonomisine ve ihracatına katkı sağlamak için çalıştıklarını vurguladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Eskişehir’de geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre ihracat yüzde 8,4 artarak 1 milyar 145 milyon dolara ulaştı. Ancak, Eskişehir Sanayi Odası vergi dairesi Eskişehir olmayan üyelerine yönelik yaptığı araştırmaya göre Eskişehir’in ihracatının 2019 yılı sonunda 2,5 Milyar doların üzerinde gerçekleştiğini ortaya koydu.
HEDEF BÜYÜK
ESO’nun ortak akılla belirlediği stratejiler ve hayata geçirdiği projelerle Eskişehir ve ülke ekonomisine değer kattığını ifade eden Başkan Kesikbaş, ihracat odaklı büyüme hedefleri doğrultusunda hareket ettiklerini anlatarak, “2023 yılında ihracatımızı 5 milyar dolar seviyesine getirmeyi hedefliyoruz. Üyelerimiz için hayata geçirdiğimiz Avrupa Birliği ve Ticaret Bakanlığı kaynaklı Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (URGE) Projeleriyle sektörel odaklı ihracat çalışmaları yürütüyoruz. Tedarikçi Günleri ile ülkemizin en büyük ihracatçı firmalarını üyelerimizle bir araya getiriyoruz. Yurt içi, yurt dışı fuar, yurt dışı ikili iş görüşmeleri organizasyonları şirketlerimizin ihracat faaliyetlerine katkı için uğraşıyoruz. Odamız yönetim kurulu ve profesyonel çalışanlarımız üyelerimiz için değer üretiyor, proje fabrikası gibi çalışıyor” dedi.
ESKİŞEHİR’DEN DÜNYAYA
Eskişehir’den başta ABD olmak üzere İtalya, Almanya, Fransa ve Çin başta olmak üzere 100’ü aşkın ülkeye ihracat yapıldığını açıklayan Kesikbaş; “ABD’nin her geçen yıl artarak ürün aldığı gözlemleniyor. 2015 yılında ABD’ye 291 milyon dolar olan ihracatımız 2018 yılında yaklaşık 500 milyon dolara yükseliyor. Diğer ülkeler ise İngiltere, Çin, Fransa ve Almanya” diye konuştu.
AÇIĞI KAPATIYORUZ
TÜİK rakamlarına bakıldığında Eskişehir’in ihracat rakamlarının yıllar itibariyle sürekli arttığını ifade eden Kesikbaş, Eskişehir’in Türkiye’de ihracat fazlası veren ender illerden biri olduğuna değindi.
TÜİK verilerine göre 2016 yılında 862 milyon Dolar olan Eskişehir ihracatının 2019 yılı sonunda 1 milyar 145 milyon Dolara ulaştığını söyleyen Kesikbaş, “İhracatın ithalatı karşılama oranına bakıldığında ise, Türkiye için bu oran yüzde 85 iken, Eskişehir yüzde 132’lik bir oran yaratmakta. Yani Eskişehir cari fazla vererek dış ticaret açığının kapatılmasında önemli bir rol oyuyor. İthalatın azaltılması ve yerli üretimin desteklenmesi adına ESO olarak başlattığımız seferberliğin sonuçlarını görüyoruz ve bu alandaki çalışmalarımızı hızlandırmaya kararlıyız” dedi.
PROJELERİMİZ VAR
İhracatın artması için URGE projelerine önem verdiklerini bildiren Kesikbaş, “Şu anda yürüttüğümüz iki farklı URGE projemiz var. Bunlar yapı malzemeleri ve beyaz eşya yan sanayi sektörlerinde. Üzerinde çalıştığımız ve çok kısa bir süre içerisinde hayata geçireceğimiz dijital dönüşüm temalı yeni bir URGE projemiz daha var. Bunun dışında özellikle otomotiv ve makine imalat sektörleri için URGE projeleri planlıyoruz. URGE projeleri ile firmalarımızın uluslararası iş bağlantılarına ulaşmalarını, bunu yaparken de Ticaret Bakanlığı’nın yüzde 75 hibe desteğinden faydalanmalarını hedefliyoruz” diye konuştu.
KENTE İNANIYORUZ
İhracatın geliştirilmesi için ESO’nun sürekli çalıştığını dile getiren Kesikbaş, şöyle devam etti: “Türk Eximbank şubesinin ESO içerisinde açılmasına ön ayak olarak üretici firmalarımızın daha hızlı ve verimli bir şekilde ihracat desteklerinden faydalanmasını istedik. Türk Eximbank’ın Eskişehir’e 1 milyar dolarlık ihracat desteği sağlamasını hedefliyoruz. Türk Eximbank’a Eskişehir’e inanarak bu yatırımı yaptıkları için de teşekkür ediyoruz.”
BAĞ KURACAĞIZ
Eskişehir’in ihracatının desteklenmesi adına ESO’nun proje yapmayı tüm gücüyle sürdüreceğini söyleyen Odanın Genel Sekreteri Volkan Günaydın ise, Avrupa Birliği hibelerinden faydalandıklarını ve Eskişehir’de bu konuda en aktif kurum olduklarını hatırlattı. Günaydın, özellikle havacılık ve raylı sistemler sektörlerinde AB’den 160 bin Avroluk bir fon sağladıklarını, bu fonu tamamen kümelenme ve söz konusu sektörler için uluslararası iş bağlantılarının kurulması adına kullandıkları belirtti.
ÖZNEMİZ ESKİŞEHİR
Dış Ticaret Destek Ofisi ve Afrika Ülkeleri Masası kurduklarını, kurulan ihracat veri tabanı sistemi ile çok yakın zamanda ESO üyeleri için dış ticaret istihbaratı, pazar araştırması ve yurtdışında müşteri bulma gibi konularda hizmet vermeye başlayacaklarını vurgulayan ESO Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Öztürk de, “Öznemiz Eskişehir ve Eskişehir Sanayi Odası. Birlik ve beraberlik içinde daha çok üreteceğiz, daha çok kazanacağız” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi