İTİRAZ EDİYORUZ

Videoyu Aç İTİRAZ EDİYORUZ
A
a

İYİ Parti İl ve İlçe teşkilatları Sivrihisar’ın Kaymaz Mahallesinde bir araya gelerek mahalleye yapılacak olan ikinci siyanür havuzu için verilen ÇED raporuna tepki gösterdi. İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, “Bölge halkı olarak bu siyanürlü açık havuzun yapılmasına karşıyız ve itiraz ediyoruz” dedi.

Sivrihisar’ın Kaymaz Mahallesinde yapılacak olan ikinci siyanür havuzuna verilen ÇED raporuna İYİ Parti il ve ilçe teşkilatları tepki gösterdi. Kaymaz Mahallesinde bir araya gelen partililer, mahallelerine siyanür havuzu yapılmamasını istedi. Partililer adına açıklama yapan İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, “Altın madeni ayıklanırken siyanür ile birlikte kurşun, kadmiyum, çinko, bakır ve cıva gibi zehirli ağır metaller toprağa karışacak ve geri dönüşü olmayan çevre felaketleri doğacaktır.  40 hektar mera alanı yok olacaktır. Bölgenin geçim kaynaklarından olan hayvancılık büyük zarar görecektir. İçme ve kullanma suları kaynakları ve rezervleri tehlikeye girecektir. Bölgede meşhur olan Kaymaz fasulyesi atık maddelerden dolayı özelliğini kaybederek yok olacaktır. Birinci derecede arkeolojik ve doğal sit alanı Karakaya Tırmanış Bahçesi’ne bu derece yakın olan bu proje doğa tahribatını artıracak ve turizmi de etkileyecektir. Tüm bu gerçeklerle oluşacak çevre kirliliği mahallemizi, ilçemizi ve hatta ilimizdeki yaşamı ve geleceğimizi tehdit etmektedir. Bunun için bölge halkı olarak bu siyanürlü açık havuzun yapılmasına karşıyız ve itiraz ediyoruz. Unutulmamalıdır ki hiçbir maden insan sağlığından ve çevremizden daha değerli değildir” ifadelerini kullandı. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon
bilek26 3 Haziran 2020 14:35

bu fotoğrafta kaymaz fasülyesi ve orman gören var mı Eskişehirliyim kaymaz fasülyesinin ne olduğunu bile bilmedim yemedim alabildiğine çorak arazi , yahu şu muhalefeti gerçekçi yapın artık, ama siz kasten muhalefet yapmıyorsunuz.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi