KADINLAR YALNIZ DEĞİL

Videoyu Aç KADINLAR YALNIZ DEĞİL
A
a

Pandemi sürecinde ev içi şiddetin arttığı söyleyen Eskişehir Barosu Kadın Hakların Komisyonu Üyesi Pınar Çelik Arpacı, “Kadınlar bu süreçte buna katlanmak zorunda değil. Kadınların tüm kanunların işlediğini bilerek başvuru yapmalarını istiyoruz. Yalnız değiller. Yanlarındayız” dedi.


Evde kal çağrıları ile birlikte şiddet uygulayanla şiddet mağdurunun aynı evin içerisinde kalmak zorunda kaldığına dikkat çeken Avukat Pınar Çelik Arpacı, “Pandemi sürecinde sadece Türkiye’de değil tüm dünyada kadına yönelik şiddet arttı. Pandemi sürecinde şiddet uygulayan kişi ile şiddet mağduru aynı evin içerisinde kalmak zorunda kaldı. Ve haliyle kapalı mekân içerisinde zaten var olan şiddet daha çok görünür hale geldi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasına göre bu yıl Mart ayında yüzde 38 oranında aile içi şiddette artış var” diye konuştu.
BAŞVURU YAPSINLAR
Ev içi şiddetin önüne geçilmesi adına yapılabilecekleri anlatan Arpacı, “Kapalı kalan kadınlar başvuru mekanizmaları anlamında eski süreçle aynı durumda olduğumuzu bilsinler. Yani adliyeler, karakollar kapalı değil. Şiddete uğrayan kadınlar karakola yine gidebilirler, yine adliyede koruma kararları çıkartabilirler” şeklinde konuştu. Kadın Destek Uygulaması (KADES) hakkında konuşan Arpacı, “Kadınlar şiddet uygulayan evden gittikten sonra başvuru yapıyorlar. Aynı ev içinde olduklarında başvuruda sıkıntı var. KADES uygulaması bu noktada devreye giriyor. KADES, İçişleri Bakanlığı’nın bir uygulaması. Telefona indirilen bir uygulama. KADES’e basarak bir yardım talebinde bulunabilir” ifadelerini kullandı.
KATLANMAK ZORUNDA DEĞİL
Hatları arayan kadınların daha çok sığınma evi talebinde bulunduklarını vurgulayan Arpacı, “Eskişehir’de iki tane sığınma evi var. Şiddet gören kadınların çoğu hatları aradığında sığınma evi talebinde bulunuyor. Bu talepte eğer yetersiz kalınırsa buna ilişkin yerel yönetimlerin, valiliğin çözüm bulması gerekiyor. Kadınlar yalnız değiller. 183, 155, 156, KADES, karakola gidip ısrarla şikâyet etsinler. Kadınlar bu süreçte buna katlanmak zorunda değiller” dedi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi