KADINLARIN ELİNDE SANATA DÖNÜŞÜYOR

Videoyu Aç KADINLARIN ELİNDE SANATA DÖNÜŞÜYOR
A
a

Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘Kağıt Sanatı’ kursuna katılan kadınların el emekleriyle kağıttan yaptıkları takı ve süs eşyalarını görenler ilk önce şaşırıyor kullandıktan sonra hayran kalıyor.

Yaz döneminde haftada 4 gün olan Kağıt Sanatı Kursuna 54 kursiyer kadın katılıyor. Kadınların el emekleriyle yaptıkları ürünler, kırılmaması, sudan ve parfümden etkilenmemesi için 8-10 saat arayla verniklenerek hazır hale geliyor.
HAFİF VE SAĞLIKLI
Eğitmen Esin Ceviz, kağıt sanatının çok fazla bilinmediğini ancak görenlerin el emeğiyle yapılan ürünlere hayran kaldığını kaydetti. Ceviz, “Ürünler kağıttan yapıldığı için hem sağlıklı hem de hafif olduğundan dolayı kullanışlı. Kursiyerlerim yaptıkları takıları ve süs eşyalarını kendileri kullanıyor, eşlerine dostlarına hediye ediyor veya satıp aile bütçelerine katkı sağlıyor. Çünkü değişik bir ürün olduğu için çok beğeniliyor. Bu ürünlerin yapımı ve kullanımı yavaş yavaş yaygınlaşıyor” dedi.
ÇOK İLGİ ÇEKİYOR
Kursiyerlerden Yelda Çevik ise, kursa yaklaşık 1 yıldır devam ettiğini belirterek, kağıdını sanata dönüştürerek mutlu olduğunu anlattı. Çevik, şöyle devam etti: “Kursta takım olarak çalışıyoruz. Kolye, küpe, bileklik gibi birçok takı yapıyoruz. Ben ufkumu biraz daha genişleterek evde kağıttan saksılar, şekerlikler, duvar süsleri de yaptım. İnsanlar yaptığımız ürünleri ilk gördüklerinde verniklediğimizden dolayı cam zannediyorlar. Kağıt olduğunu öğrendiklerinde de şaşırıyor. çok ilgi çeken bir sanat ilerleyen zamanlarda şu anda kullanılan takıların ve süs eşyalarının yerini alacağını düşünüyorum.”
TAVSİYE EDİYORUM
Kursiyerlerden Perihan Özkurt da, Kağıt Sanatı Kursunu tüm kadınlara tavsiye ederek, şöyle konuştu: “Kağıttan takı ve süs eşyaları yapıyoruz. Ama insan vizyonunu genişletirse çok değişik tasarımlarda yapabilir. Yaptığımız ürünleri insanlar çok beğeniyor. Çünkü kağıt çok tanınmış bir sanat olmadığı için herkes ilk başta çok şaşırıyor, ben onlara anlattıktan ve kendileri kullandıktan sonra da hayran kalıyorlar. Kağıt Sanatı Kursunu da tüm kadınlara tavsiye ediyorum.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi