KARARLILIK GÖSTERGESİ

Videoyu Aç KARARLILIK  GÖSTERGESİ
A
a

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı sonrası açıkladığı ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketini değerlendirdi.

“Koronavirüs ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıkların yapmış olduğu kriz yönetimindeki hassasiyetin ekonomi yönetiminde de yapılacağının kararlılık göstergesi olarak dünkü toplantıyı önemsiyoruz” diyen ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Zira ülkemizin, bizlerin özlediği ‘devlet, halk, reel sektör ve finans kesimi’ dünkü toplantıda bir aradaydı” açıklamasında bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘gerektiğinde ilave paketlerin gündeme getirileceğini’ ifade ettiğini hatırlatan Kesikbaş, “Bu açıklama ihtiyaç duyulması halinde desteklerin devam edeceğini göstermekte” dedi.  
ÜRETİM NOKTASI
Bu pakette sunulan desteklerin bürokrasiye ve teminata takılmadan, gerçekten de ihtiyacı olan ve üretim yapan firmalara verilmesi gerektiğini belirten Kesikbaş, “Bu en büyük arzumuz. Çünkü Koronavirüs sonrası için Türkiye ihracat potansiyelinin büyüyerek devam edeceğini, yeni tedarik kanalları arayan firmaların Türkiye’yi üretimleri noktasında seçeceklerini düşünüyoruz. Türk şirketlerinin bu kriz döneminde en üst seviyede korunması gerekiyor. Tam da bu sebeplerden dolayı destek paketini olumlu karşılıyoruz” değerlendirmesini yaptı.
MORALE İHTİYAÇ VAR
Üretimin ve ihracatın devamı, istihdamın korunması ve işletmelerimizin uluslararası rekabette geri kalmaması açısından desteğin önemine vurgu yapan Kesikbaş, “Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinin Nisan ile Haziran arasında ödemelerinin 6’şar ay ertelenmesi, firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak olması, ihracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği, Kredi Garanti Fonu  limitinin 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarılması, asgari ücret desteği gibi alanların ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ içinde yer alması iş-ekonomi dünyamıza moral ve katkı sağlayacaktır. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde açıklanan paket, ekonomimizin öncü gücü ihracatçılarımız için çok değerlidir. Çünkü hem morale hem de desteğe ihtiyaç duyulan bir süreçten geçiyoruz” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi