Koza üretimi arttı

Videoyu Aç Koza üretimi arttı
A
a

Türkiye’de ipek böceği kozasının üretim merkezi olan Kozabirlik Sınırlı Sorumlu 137 Numaralı Mihalgazi Koza Tarım Satış Kooperatifi’nde bu yıl, geçen yıla göre artış yaşanarak 244 üreticiden 16 bin 950 kilogram koza elde edildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Türkiye’nin tüm kooperatiflerinde toplanan kozaların üretim merkezi sayılan Eskişehir, bu yıl daha fazla üreticiye ulaşarak daha fazla üretim sağladı. Sarıcakaya Mayıslar Mahallesi’nde geçen yıl 223 üretici den 16 bin 500 kilogram koza elde edilirken, bu yıl 244 üreticiden 16 bin 950 kilogram yaş koza elde edildi. Eskişehir, Ankara ve Bolu’dan üreticileri bulunan Kozabirlik Sınırlı Sorumlu 137 Numaralı Mihalgazi Koza Tarım Satış Kooperatifi’nin Müdür Vekili Kenan Gecengi, Türkiye’de süs eşyası ve kozmetik ürünleri için yaklaşık 4 ton temiz kozanın ayrıldığını söyledi. Üretim ve işleyiş hakkında bilgi veren Gecengi, “Kooperatifin üretim yerleri Eskişehir, Ankara ve Bolu. Biz buradaki üreticilere hizmet veriyoruz. Bu yıl yaklaşık 16 bin 950 kilogram civarında bize ürün teslim ettiler. Bu üreticiler 244 kişi. Geçen yıla bakacak olursak, 233 kişiydi, 16 bin 400 kilogram ürün teslim edilmişti. Bu yıl 10 kişi üretimimizi artırdı bu da 500 kilogram civarında artış sağladı. Şuanda üreticilerden almış olduğumuz kozaları burada kuruttuk, içindeki böcekleri istif ettik ve depolarımızda kurutmaya bıraktık” dedi.

Gecengi, bir paket böcek beslemek için gerekli olan tek şeyin 30 metrekare alan ile yaklaşık 40 adet dut ağacı olduğunu söyledi.(İHA)

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi