KÜÇÜK PRENS MÜZESİ

Videoyu Aç KÜÇÜK PRENS MÜZESİ
A
a

Antoine de Saint-Exupery’nin kaleme aldığı dünya edebiyatının sevilen hikaye kitabı ‘Küçük Prens’in 400 farklı dilde 2 bin basımından oluşan ‘Küçük Prens Kitap Müzesi’ Eskişehir Anadolu Lisesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupery’nin yazdığı kitabın hayranı olan Eskişehir Anadolu Lisesi felsefe öğretmeni Ali Lidar, bu eseri toplamaya başladı. Biriktirdiği ‘Küçük Prens’ kitaplarını çeşitli fuarlarda sergileyen Lidar, daha sonra okul idaresine ait lojman olarak kullanılan binada kitaplarının yer aldığı bir müze kurma fikri üzerine kolları sıvadı. Yaklaşık bir yıllık çalışma sonunda Eskişehir Anadolu Lisesinde 400 farklı dilde 2 bin ‘Küçük Prens’ kitabının yer aldığı müze oluşturuldu. 

PEK ÇOK FARKLI DİLDE

“Benim gibi Küçük Prens kitapları koleksiyonu yapan Mehmet Sobacı ve Yıldıray Lise var” diyen Ali Lidar, şöyle konuştu: “Onlarla kafamızda bir müze oluşturma fikri bulunuyordu. Bazı sergiler açıyorduk ancak sürekliliği olan, insanların devamlı ziyaret edebileceği bir yer oluşturmayı istiyorduk. Eskişehir Anadolu Lisesinde öğretmen olmam ve okuldaki binanın kullanılabilir olması şansıyla karşılaştım.” Lidar, müzede 400 dilde, Türkiye’de de 200’ün üzerinde yayınevinin bastığı 2 bin ‘Küçük Prens’ kitabına ev sahipliği yaptıklarını belirterek “Braille alfabesiyle yazılan Küçük Prens kitabı da müzemizde bulunuyor. Dünyanın en küçük Küçük Prens kitabını da barındırıyoruz. Göktürkçe, Aztekçe, Mayaca dillerinde ve hiyeroglifle kitaplarımız var. Mali’de yerel bir kabilenin kullandığı Bambara dilinde de Küçük Prens kitabımız mevcut” diye konuştu.

KARDEŞLİK BİLİNCİ

Öğretmen olduğu için işi gereği çocuklara mesajlar vermek isteğini anlatan Lidar, şunları kaydetti: “Farklı coğrafyalarda, farklı diller konuşan insanlar barış içinde yaşayabilir. Bu kütüphane bunun canlı bir kanıtıdır.” Eskişehir Anadolu Lisesi Müdürü Rifat Günday, “Küçük Prens Kitap Müzesi” fikriyle okulda lojman ve izci evi olarak kullanılan binanın tadilatını yaptırıp Ali Lidar’ın zengin Küçük Prens koleksiyonu için müze hazırladıklarını belirterek çocukların keyif alacağı ve müzeciliğin öğrenileceği bir mekan oluşturduklarını vurguladı. AA

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi