LOJMAN SATIŞLARI MEVZUATA UYGUN

Videoyu Aç LOJMAN SATIŞLARI MEVZUATA UYGUN
A
a

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hikmet Çelik, gazetemizin manşetinde 4 Kasım 2020 tarihinde ‘Deprem gerçeği unutuldu’ başlığıyla yayınlanan haber hakkında yazılı açıklama yaptı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

İl Müdürü Hikmet Çelik, tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Eskişehir Sonhaber Gazetesinin 04.11.2020 tarihli ‘Deprem Gerçeği Unutuldu’ başlıklı haberinde; Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne bağlı Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 21 ve 22 Ekim 2020 tarihlerinde lojmanların satışa çıkarıldığı, satış ilanının 2013 yıkılında afet riskli alan ilan edilen Kurtuluş ve Işıklar Mahallesinde bulunan lojmanların da yer aldığı, lojmanların satış işlemine dava açıldığı iddialarına yer verilmiştir” denildi.

RİSKLİ DEĞİL

4706 sayılı Kanunun 5 ila 11. Fıkralarında; kamu konutlarının satılarak ekonomiye kazandırılmasına ilişkin yasal düzenlemelere yer verildiğini, buna ilişkin yasal usul ve esasların yer aldığı 385 sıra nolu Milli Emlak Genel Tebliği yürürlüğe konduğunu hatırlatan İl Müdürü Çelik, “Diğer İllerimizde olduğu gibi İlimizde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) satışa çıkarılması uygun görülen kamu konutlarının satış işlemleri yukarıda belirtilen Kanun, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu ve Tebliğ hükümlerine göre yürütülmektedir. 17.04.2013 tarih ve 2019/4645 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile; İlimiz, Tepebaşı İlçesi, Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacıalibey, Yeni, Işıklar ve Mamure Mahalleleri ile Odunpazarı İlçesi, Deliklitaş ve Kurtuluş Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan ve karar ekindeki krokide sınır ve koordinatları gösterilen alanın 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanuna göre riskli alan ilan edilmesine karar verilmiştir. Yukarıda isimleri geçen Mahallelerin tamamı riskli alan ilan edilen saha içerisinde olmayıp, satışa çıkarılan kamu konutlarının hiç biri Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen riskli alan içerisinde kalmamaktadır. Riskli alan içerisinde kalan Hazineye ait taşınmazlar 6306 sayılı Kanun amaçlarında kullanılmak üzere Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığına devredilmiştir” diye kaydetti.

DEVREDİLDİ

İl Müdürü Çelik, ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Habere konu resimdeki Gümrük Lojmanı olarak belirtilen bina, riskli alan içerisinde kaldığından Büyükşehir Belediyesine devredilmiş olup, satışa konu edilmemiştir. Haberde bahsedilen iddialar asılsız olup, kamu konutlarının satış işlemleri ilgili mevzuata uygun şekilde yürütülmektedir.” HM

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi