Mevsimlik Tarım İşçileri İçin Hazırlanan Konteyner Kent Tamamlandı

Videoyu Aç Mevsimlik Tarım İşçileri İçin Hazırlanan Konteyner Kent Tamamlandı
A
a

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Yaşam Koşulları İyileştiriliyor

Bilecik’in Söğüt ilçesinde gezici tarım işçilerinin Covid-19 salgınına karşı yaşam koşullarının iyileştirilmesi projesi kapsamında hazırlanan konteynerler kent tamamlandı. Bu sayede kayıt dışı çalışan mevsimlik tarım işçilerimiz kayıt altına almış olacak.
Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk Tuncer ile Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, Söğüt ilçesine bağlı Hamitabat köyünde mevsimlik gezici tarım işçilerinin Covit-19 salgınına karşı yaşam koşullarının iyileştirilmesi projesi kapsamında İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ile İl Özel İdaresi tarafından desteklenen konteynerlerde incelemede bulunarak, yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. Tarım işçilerinin sorunlarını dinleyen ve köy muhtarı İbrahim Metin ’den bilgi alan Vali Şentürk, tarım işçilerinin kilometrelerce uzaklardan buraya geçimlerini sağlamak için geldiklerini ve alın teriyle ekmeklerini kazandıklarını ifade ederek, kaldıkları yerlerde yeni düzenlemeler daha yapılacağını kaydetti.

"Konteynerler sayesinde kayıt dışı çalışan mevsimlik tarım işçilerimiz kayıt altına almış olacak"
Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, Vali Şentürk’ü bilgilendirmelerde bulunarak, "Bu projeyle; Korona virüs salgınının ilimiz mevsimlik tarım işçilerine yayılmasını önlemek ve salgının bu insanların hayatlarını tehdit etmesini engellemek amaçlanmıştır. Projemizle birlikte ilimize gelen mevsimlik tarım işçilerinin, Covit- 19 salgını nedeniyle zorlaşan yaşam koşullarının tüm yönleriyle iyileştirilmesi hedefliyoruz. Burada kurulan konteyner kent ile kayıt dışı çalışan mevsimlik tarım işçilerimiz kayıt altına almış olup, aynı zamanda yaşam alanlarındaki güvenlik zafiyetlerini gidermiş olacağız. İlçemizde, Hamitabat köyünde 150 kişilik ve Çaltı köyü, Şen Mahallesinde 200 kişilik, toplamda 350 kişilik konaklama alanı oluşturulacaktır. Bu sayede mevsimlik tarım işçilerinin virüsün etkilerinden korunacakları aileleriyle birlikte kalabilecekleri yeterli büyüklük ve sayıda, iklim koşullarına dayanıklı, havalandırmaya müsait daha sağlıklı ve temiz koşullarda barınmaları sağlanacaktır" dedi.
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi