Şiir gibi yürüyüş

Videoyu Aç Şiir gibi  yürüyüş
A
a

Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 10 ülkeden 38 şairin katılımı ile 8’incisi düzenlenen Uluslararası Eskişehir Buluşması, şairlerin şiir okuyarak gerçekleştirdiği yürüyüş ile başladı.

Porsuk Bulvarı’ndan Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’ne yapılan ‘İyi ki Şiir Var’ isimli yürüyüşe, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanı sıra Türkiye’den ve yurt dışından misafir şairler ile vatandaşlar katıldı. Yürüyüş boyunca Başkan Ataç ve katılımcılar ellerindeki kitapları göstererek yürüdü ve şairler sırayla şiir okudu. Yürüyüşün ardından 8. Uluslararası Eskişehir Buluşması’nın onur konuğu Metin Cengiz kitaplarını okurları için imzaladı ve Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Sergisi - Mustafa Köz’ün Arşivi – ‘Şairin Eli, Şiirin Dili’ sergisi açıldı. Daha sonra Şiir Buluşması açılış törenine geçildi. Törende ilk konuşmayı yapan festival direktörü Haydar Ergülen, “Şiir Buluşması’ndaki coşkunun da demokrasiye taşınmasını, 24 Haziran’dan sonra eski Türkiye’ye döndüğümüz günlerin olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.
HALKIMIZ SAHİP ÇIKIYOR
Daha sonra 8. Uluslararası Eskişehir Buluşması’nın onur konuğu Metin Cengiz kürsüye geldi ve “Umarım bu etkinlik Eskişehir var oldukça devam eder. Bu büyük bir kazanımdır ve bitmemesi gerekir diye düşünüyorum, devam etmesini istiyorum” dedi. Ardından sahneye çıkan Başkan Ataç, “Biz yılda 3 büyük sanatsal etkinlik yapıyoruz; Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu, Uluslararası Sanat Çalıştayı ve Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması… Sanatsal etkinliklere halkımız çok sahip çıkıyor, bu sayede uzun seneler devam edebildik” dedi. Konuşmasında Şiir Buluşması’nda emeği geçenlere teşekkür de eden Başkan Ataç, “Biz Eskişehirliler olarak çok şanslıyız. Bu topraklara 3 bin yıl önce Frigler gelmiş, Eskişehir üzerinde büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca büyük ozan Yunus Emre bu topraklarda doğmuş. Arkasından Nasreddin Hoca gelmiş, tüm dünyayı güldürebilen ve bilge bir insan. Tabi onların üstüne de Mustafa Kemal Atatürk gelmiş. Atatürk, Eskişehir’i 22 kez ziyaret etmiş. Hayatında en çok gittiği yerlerden bir tanesi. Onun bu ziyaretleri ile Eskişehir, bir cumhuriyet kenti olarak anılmaya devam ediyor” diye konuştu. Etkinlikte daha sonra yurt dışından gelen konukların şiir okumalarına geçildi. Açılış töreni, Tepebaşı Belediyesi’nin kardeş şehri olan Çanakkale Belediyesi’nden gelen Dina Ensemble konseri ile sona erdi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi