Süreç hala belirsiz

Videoyu Aç Süreç hala belirsiz
A
a

Koronavirüsün olumsuz yönde etkilediği sektörlerden olan düğün ve organizasyon sektöründe, normalleşme sürecine girilmesine rağmen belirsizlik sürüyor.

Organizasyon Koordinatörü Duygu Yüksel, koronavirüsün sektörü en yoğun dönemde etkilediğini söyledi. Yüksel, “Haliyle artık bizim için geri dönüşü ve telafisi yok. Bu yıl içinde telafisi olabileceğini de düşünmüyorum. Düğünler adına da ertelemeler oldu, 1 Temmuz itibariyle de genelge geldi düğün salonları faaliyetlerini gerçekleştirebilecek. Bunun haricinde kapalı salonlarda yapılmasın açık havada yapılsın gibi durumlar söz konusu. Burada alternatifimiz olduğunu düşünüyorum çünkü her salon için açık alan mekânımız da mevcut düğün gerçekleştirebiliyoruz. Bunun yanında salonlarımız çok yüksek kapasiteli metrekare bazında. Haliyle avantajlarımız fazla ama tabi insanlar birtakım korkulardan dolayı kapalı alanlara gelmemek için sokak arası düğünlere kayabilirler, kendi imkânlarıyla  düğün yapmak isteyebilirler. Bence bir önlem alınmalı ve düğün salonları da bu anlamda biz kendi adımıza mekanlarımız anlamında genelgeye uygun şekilde dezenfektelerimizi yapacağız ve önlemleri alacağız” diye konuştu.
ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ
Hem düğün hem de işletmelerin mağduriyet yaşadığını belirten Yüksel, “Daha çok düğünlerini erteleyenler oldu bizde iptallerimiz çok olmadı. Ertelemeye de devam ediyoruz aslında bakıldığında. Bu süreç bu şekilde ilerlemekte” dedi. Bu sürece herkesin hazırlıksız yakalandığını söyleyen Yüksel, “Önümüzü göremiyoruz fakat olumlu yönde ilerlediğini düşünüyorum ben artık hükümetin de aldığı kararlarla beraber. Düğün yapacaklara mesajım, hijyen kurallarına, metrekare bazına ya da şartlara çok iyi bakmalarını öneriyorum. Onun haricinde başladığı takdirde hep birlikte tecrübe edeceğiz” ifadelerini kullandı.
NE ZAMAN BAŞLAYACAĞIZ?
Bir organizasyon şirketi genel müdürü Kerem Can Apaydın, sektörde 3 aydan fazla süredir hiçbir etkinlik yapılmadığını kaydederek, “Maalesef normalleşme sürecinde bizi etkileyen bir karar verilmedi. 1 Haziran normalleşme sürecine geçildi ama biz Haziran’da bir şey yapamaz pozisyonda bırakıldık ancak belki 1 Temmuz’dan sonra pandemi kurulundaki bazı kişilerin söylemiyle de Temmuz ortasından sonra bazı organizasyonlara veya etkinliklere izin verileceği söyleniyor. Tabi bu sektör devletten bir yanıt bekliyor, cidden biz ne zaman etkinlere başlayacağız, düğünlere başlayacağız? Yalnız bunu bekleyen biz değiliz, düğün sahipleri de gelinler, damatlar, aileler ve akrabalar da aynı şekilde bekliyor. Bunun cevabını ne biz verebiliyoruz ne etkinlik sektörü ne de düğün sektörü verebiliyor. Hiç kimse kalkıp da net bir şekilde muhataplarına cevap vermiyor. Yalnızca kulaktan duyma ya da belli tarihlerle yayınlanan genelgeye bakıyoruz ama açılacak mı ne şartlarda açılacak o da şu anda çok belli değil” şeklinde konuştu.
DESTEK VERİLMELİ
“1 Temmuz’dan sonra açılacağını duyduğumuzu söylüyoruz ama net bilgi alamadığımız için kaç kişi ağırlayacağımızı, kaç kişiyi hangi salonda ağırlayacağımızı bilmediğimiz için bu sorulara çok net cevap veremiyoruz” diyen Apaydın, “Türkiye’nin sosyal hayatı için çok önemli bir sektör, çok önemli olan bu sektöre çok ciddi teşviklerin, desteklerin verilmesi lazım çünkü 4 aydır süren bu süreç bizi tamamen devre dışı bıraktı. Her şekilde devre dışı bıraktı bizi, çalışanlarımızı, arkadaşlarımızı, partnerlerimizi tamamen devre dışı bıraktı ve bu kadar kişi bunca zamandır çalışmadı. Bu nedenle sanıyorum bu sektör için de güzel çalışmaların olması lazım” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi