Süt hayvancılığı bitme noktasında

Videoyu Aç Süt hayvancılığı bitme noktasında
A
a

Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, süt hayvancılığının yok olma noktasına geldiğini belirterek, “Bugün süt üreticisinin problemlerini çözmezsek yakın gelecekte tüketicilerin problemlerini de çözemeyiz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, son dönemde ülkede yaşanan ekonomik krizin süt hayvancılığını yok olma noktasına getirdiğini söyledi. Süt üretiminde kullanılan başta süt yemi olmak üzere diğer girdilerde yüzde yüze yakın fiyat artışları olduğunu belirten Kızılinler, buna rağmen üreticinin ürettiği süt satışlarında fiyatın aynı kaldığına dikkat çekti. Kızılinler, “Süt üretiminde kullanılan girdilerdeki yüksek fiyat artışları nedeniyle çiğ süt üretim maliyeti yüzde yüze yakın arttı. Süt üreticileri 2022 yılı şubat ayında üretimini yapıp sattıkları sütten litre başı 0,4 TL zarar ettiler. Mart ayının ilk on günlük döneminde de şubat ayına göre süt üretim maliyeti artışı litre başı 0,6 TL’dir. Mart ayında süt satışı fiyatları değişmediği takdirde bugün için süt üreticisi her litre süt için en az 1 TL zarar edeceklerdir” ifadelerini kullandı.
KESİME GÖNDERİYORLAR
Süt üreticilerinin dayanacak gücü kalmadığını ve süt ineklerini kesime gönderdiğini söyleyen Kızılinler, “Bugün süt üreticisinin problemlerini çözmezsek yakın gelecekte tüketicilerin problemlerini de çözemeyiz. Süt hayvanları kesilince, besilik hayvan da üretilemeyecek, kırmızı et sorunu yaşanacaktır. Süt hayvancılığı milli güvenlik meselesidir” dedi. Süt üreticisinin Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği fiyattan dolayı zarar ettiğini vurgulayan Kızılinler, “Geçmişe dönük süt üreticisinin zararı karşılanmadan önümüzdeki dönemde üreticinin süt üretmeye gücü yetmeyecektir. Şubat ayında üreticinin satmış olduğu çiğ süt için litre başı 0,4 TL/L destek ödenmesi, Mart ayında üreticinin satmış olacağı çiğ süt için en az 1 TL/L destek ödenmesi, Ulusal Süt Konseyi’nin acilen toplanarak 1 Nisan 2022 tarihinden geçerli olmak üzere süt/yem paritesinin 1,5 seviyesinde yeni bir çiğ süt satış fiyat belirlenmesi, ayrıca Tarım Bakanlığı’nı süt sektör bileşenlerini ve meslek örgütlerinin de katılacağı bir toplantı yapmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir