TEHLİKENİN KANITI

Videoyu Aç TEHLİKENİN KANITI
A
a

CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, Alpu’da kömürlü termik santral için yapılmakta olan sondaj çalışmalarına ilişkin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına verdiği yazılı soru önergesine gelen yanıtı paylaştı. Süllü, “Bakanlık verdiği yazılı cevap ile sondaj çalışmalarının ardında yatan gerçeği itiraf etti” dedi.


CHP Milletvekili Süllü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimler öncesinde, Eskişehir mitinginde dile getirdiği “Alpu Ovası SİT alanı olarak koruma altında. Vatandaşımızın istemediği hiçbir şeyi yapmayacağız” sözleri sonrası başlayan sondaj çalışmalarını yerinde inceleyerek ülke gündemine taşıdı.
SIR GİBİ SAKLANIYOR
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e kömür arama sondajlarının ne amaçla yapıldığını sorduğu soru önergesine gelen yazılı cevabını açıklayan Süllü, Eskişehir adına termik santral tehlikesinin geçmediğinin bir kanıtı olduğunu söyledi. Vatandaşların arazilerinde özensiz bir biçimde, her yeri delik deşik ederek atıklarını çevreyi kirletecek şekilde bırakarak ve dere yataklarına dökerek yapılan sondaj çalışmalarının amacının, Eskişehirlilerden sır gibi saklanmaya çalışıldığını belirten Süllü, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanının cevabı ile gerçeğin ortaya çıktığını söyledi. 
CAZİP HALE GETİRİLİYOR
Süllü, “Bakanın, Eskişehir Alpu Linyit Havzası’nda 2008-2014 yılları arasında yapılan sondajlı etüt çalışmasını geliştirmek için, yeni sondaj çalışmalarına başlandığını, çalışmaların, uluslararası standartlarda kaynak ve ön fizibilite raporunun hazırlanması ve kömür rezervinin belirlenebilmesi amacıyla yapıldığını- tarafıma yazılı olarak bildiren bu cevabı, açıkça yeni ÇED raporu hazırlayarak termik santral projesini yatırımcı için daha cazip hale getirme çalışması olduğunun itirafıdır” diyerek ekledi: “Bakanlık termik santral süreci için hazırlık yapıyoruz demekten çekinse de sondajlar ile yapılan hazırlığın arkasındaki gerçeği bu cevap ile Eskişehirlilerden gizleyememiştir. Eskişehirliler olarak, güçlü bir şekilde verdiğimiz mücadeleye ve termik santral konusunda direnmeye, ihaleler değil, projenin tamamen iptal edildiği resmi olarak açıklanana kadar devam edeceğiz. Sivil toplum kuruluşlarımızla, belediyelerimizle, siyasi partilerimizle ve ‘Eskişehir Kıymetlidir’ diyen hemşerilerimizle tarım arazilerimizi, çevremizi, yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz” İfadelerini kullandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi