Tek çözüm dayanışma

Videoyu Aç Tek çözüm dayanışma
A
a

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sonrasında konuşan Mizgin Teymur, “Pandeminin getirdiği temizlik algısıyla beraber; evden çalışma, sokağa çıkma yasakları gibi nedenlerle kadınların ev içi emek yükü ağırlaştı, EBA anneliği kadınlara nefes alacak alan bırakmadı” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu (EDKP) tarafında yürüyüş düzenlendi. ESPARK AVM önünden başlayan ve Adalar Porsuk Mevkii’nde sona eren yürüyüşe yüzlerce kadın katıldı. ‘İstanbul Sözleşmesi’ni uygula’, ‘Yaşasın kadın dayanışması’, ‘Kadınlar artık susmayacaklar’ sloganlarının atıldığı yürüyüşte kadınlar, kadına yönelik şiddetin artık son bulmasını istedi.
ŞİDDET ARTIŞ GÖSTERDİ
Yürüyüş sonrasında EDKP adına basın açıklamısını okuyan Mizgün Teymur, “Pandemi süreciyle beraber yine ilk önce kadınlar işten çıkarıldı, çıkarılmayanların payına ise günlük 39 TL ile yaşam savaşı vermek düştü. Bu süreçte birçok kadın mobbing ve taciz mağduru oldu. Pandemide kadına yönelik şiddet ve istismar vakaları artış gösterdi. Pandeminin getirdiği temizlik algısıyla beraber; evden çalışma, sokağa çıkma yasakları gibi nedenlerle kadınların ev içi emek yükü ağırlaştı, EBA anneliği kadınlara nefes alacak alan bırakmadı” diye konuştu.
ÇÖZÜM YAN YANA OLMAK
Dayanışma ve mücadele çağrısı yapan Teymur, “Bizler ücretsiz izin, kısa çalışma ödeneği gibi uygulamaları; işten çıkarılmada kod 29 ile ahlaksızla suçlandığımız bir çalışma hayatını istemiyoruz. Her alanda cinsiyet eşitliğinin hayata geçirilmesi için bütünlüklü politikalar istiyoruz. İstanbul Sözleşmesi etkin bir şekilde uygulansın, kadına yönelik şiddetle ilgili acil eylem planı açıklanmasın istiyoruz. 6284 Sayılı Şiddet Yasasındaki eksikler giderilsin uygulamadaki sorunlar çözülsün istiyoruz. Haklarımız, hayatlarımız ve birbirimiz için taleplerimizin arkasındayız. Tek çözümün yan yana olmak, dayanışmak ve direnmek olduğunu biliyoruz ve bunun gereğini yapıyoruz” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi