Eskieşhir'de vatandaşların kurban kesim sorunu yaşamaması, çevrede kötü görüntü ve kokuların oluşmaması, kimsenin rahatsızlık duymaması için Odunpazarı Belediyesi tarafından Emek Mahallesi 2. Arabacılar Caddesi’nde bulunan Fen İşleri Şantiyesinde kurban kesimi için özel bir alan oluşturuldu. Vatandaşlar her bayram olduğu gibi bu bayramda da kurbanlarını kesebilmek için Odunpazarı Belediyesi Fen İşleri Şantiyesinde yer alan kurban kesim yerlerini seçti.

Kurbanlar veteriner hekim ve din görevlisi gözetiminde kesildi

Eskişehir'de tarım arazilerine 'Hobi' tehdidi! Eskişehir'de tarım arazilerine 'Hobi' tehdidi!

Kurban kesim yerlerinde vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla belediye tarafından görevli personel de tahsis edildi. Kasap, güvenlik elemanı, temizlik personeli ve zabıta memurlarının görev aldığı kesim alanında kurbanlar, veteriner hekim ve din görevlisi gözetiminde kesildi. Bu sayede hem dini vecibeler uygun bir şekilde yerine getirildi hem de kesimlerin hijyenik standartlara uygunluğu sağlandı. 40 personelin görev aldığı alanda yaklaşık 450 küçükbaş hayvanın kesildi. Belediye ayrıca, kesim sonrası vatandaşların kurban etlerini kolayca taşıyabilmesi için poşet dağıtımı yaptı. Kesim yerine gelen vatandaşlara çay ikramı da yapıldı. Odunpazarı Belediyesi’nin sunduğu bu kapsamlı hizmetlerden vatandaşlar ücretsiz olarak faydalandı. Bu da bayram coşkusunu ve birlik beraberliği pekiştirdi.

Vatandaşlar Kazım Kurt’a teşekkür etti.

Kurbanlarını Odunpazarı Belediyesi Aşevi’ne bağışlayan vatandaşlar için de Aşevi’nde özel kesim yerleri oluşturuldu. Vatandaşlar tarafından ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere Odunpazarı Belediyesi Aşevi’ne bağışlanan yaklaşık 200 kurban, burada hijyenik, temiz bir ortamda kesildi. Kurbanlarını kesmek için Odunpazarı Belediyesi’nin kurban kesim yerlerini tercih eden vatandaşlar, kendilerine ücretsiz ve hijyenik kurban kesim hizmeti sunan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür etti. Belediye yetkilileri de sağladıkları hizmetlerle halkın memnuniyetini kazanmaktan dolayı mutlu olduklarını belirtti. Hijyenik ve düzenli bir kurban kesim süreci sağlayan Odunpazarı Belediyesi, vatandaşların kurban ibadetlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olmanın gururunu yaşadı.

Kaynak: İHA