YÜKSEK FAİZ İŞLERİ BİTİRDİ

Videoyu Aç YÜKSEK FAİZ İŞLERİ BİTİRDİ
A
a

Emlak sektörünün ağır aksak şekilde gittiğini söyleyen Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, “Yaklaşık son bir aydır ve kışın girmesiyle birlikte banka faiz oranlarının da artmasıyla işlerde bir durağanlık var” dedi.


Covid-19 salgını emlak ve inşaat sektörünü olumsuz etkiledi. Üniversitelerin uzaktan eğitim kararı alması ve kış mevsimin gelmesiyle emlak sektöründeki işlerde durgunluk devam ediyor.
PİYASA HALA YÜKSEK
Sektörde altın ve dövizdeki hareketlilikten kaynaklı istikrarsızlık olduğuna dikkat çeken Gazi Çelik, “Gayrimenkul piyasası yaklaşık üç dört ayını değerlendirirsek şehrimiz açısından kamu bankalarının devletimizin konut faizleri oranlarında büyük miktarda indirime gitmesiyle birlikte tabi üç ay gibi bir dönemde çok büyük satışlarımız oldu. Gayrimenkul piyasası Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de çok hareketli günler yaşadı. Ama yaklaşık son bir aydır ve kışın girmesiyle birlikte banka faiz oranlarının da artmasıyla işlerde bir durağanlık var. Eskişehir kış mevsimin ağır geçtiği bir kent. Üniversiteler de açılmadı. Kış ayının gelmesiyle yakıt faturaları da gelmeye başladı. Kiralık evlerimiz hala büyük oranda boş. Fiyatları indirmemize rağmen şu anda talebin olmadığını görüyoruz. Gayrimenkul piyasası şu an durağan vaziyette. Bunun bir sebebi de yurt dışından vatandaşlarımızın gelememesi. Ayrıca döviz ve altın piyasasının hala çok yükselmesi de etkili. Bir istikrarsızlığa sebep oluyor bu. Sektör ağır aksak şekilde gidiyor” diye konuştu.
EV FİYATLARI DÜŞMEDİ
Ev fiyatlarında bir düşüşün olmadığını belirten Çelik, “Eskişehir’de arsa üretimi olmadığı için arsa bulmakta gerçekten çok sıkıntı yaşıyoruz. Arsalar da pahalı üretim de pahalı. İnşaat maliyeti de her geçen gün artıyor. Sektörümüz durağan geçiyor. Bütün sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüz de bu kışı biraz zor geçirecek. Bunu aşabilmemiz için tekrar faiz oranlarında bir düşüş bekliyoruz ki piyasalar hareketlensin. İnşaat sektörü hareketlendiği zaman bütün iş kolları hareket ediyor. Biz tekrar faiz oranlarının düşmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon
Osman 8 Kasım 2020 17:59

Faizler insinmiş.... Yahu memleket kan ağlıyor, gerçek enflasyon yüzde 30 un üzerinde, dolar ve altın almış başını gidiyor, betoncu tayfa faizler düşsün istiyor ki para kazansın. Yeter artık, üretim olmamasından dolayı geldiğimiz nokta bu... Betona böyle yatırım yapmaya devam edersek bu günleri bile mumla ararız.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi