Alpata Eskişehir logo sağı

Yunus Emre’nin Silüeti Göz Doldurdu

Videoyu Aç Yunus Emre’nin Silüeti Göz Doldurdu
A
a

Mihalıççık Belediyesi unutulmaya yüz tutmuş keçe sanatını kadınlarla buluşturdu. Kadınlar aldıkları 3 günlük keçe eğitiminde birbirinden özel eserler ortaya çıkardı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eğitimlerde 'Yunus Emre'nin silüetinin işlendiği duvar halısı ise göz doldurdu.  Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum keçe sanatını yaşatacaklarını belirterek, "Bu tür etkinliklerle Mihalıççık bambaşka bir yere gelecek" dedi.
 Geçmişi Orta Asya'ya uzanan ata mirasımız keçe, Mihalıççıklı kadınların elinde hayat buldu. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kültür Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılığı unvanını taşıyan keçe sanatçısı Aynur Yüce ile birlikte keçe sanatçıları Necmiye Tekin ve Hülya Babaoğlu Mihalıççıklı kadınlara 3 gün boyunca keçe tasarımı ve ıslak keçe eğitimi verdi. Mihalıççık Belediyesi Kültür Evi'nde gerçekleşen eğitimlere 20 kadın katıldı. Mihalıççıklı kadınlar keçe sanatını çok sevdi. Kısa sürede keçe yapımını öğrenen kadınlar; şal, derviş hırkası, şapka, çarık, elbise, duvar halısı, kilim gibi birbirinden özel eserler ortaya çıkardı. Eğitimlerde Mihalıççık'ın değeri Yunus Emre'nin silüetinin işlendiği duvar halısı ise göz doldurdu. Keçe eğitiminde Mihallıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum da kolları sıvadı. Başkan Çorum, sıcak su ve sabunla dövme işlemi yaparak keçeleme işlemine eşlik etti. Keçe sanatını Mihalıççık'ta yaşatmaya devam edeceklerini belirten Başkan Haydar Çorum, "Kırsaldaki kadınlar bambaşka durumdalar. Kadınlarımızın hem sosyalleşmesi, hem de kazanç sağlamaları için keçe kursumuz önem arz ediyor. Ben inanıyorum ki, Mihalıççık bu tür etkinliklerle bambaşka bir yere gelecek" dedi. Başkan Çorum ayrıca katkılarından ve katılımlarından dolayı Tohumluk Vakfı Başkanı Pınar Ayhan, yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Zeliha Cengiz Eser’e ve İzmir Temsilcisi Serra Menekay’a teşekkür etti. Keçe sanatçısı Aynur Yüce ise ata mirasını Mihalıççık'a getirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, Başkan Haydar Çorum'a teşekkürlerini iletti.
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi