Büyük Türk düşünürü ve halk şairi Yunus Emre’nin vefatının 703’üncü yılı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Bireysel ve toplumsal sorunların kaynağının ve çözümünün insanda, insanın zihninde ve kalbinde olduğunu söylemiştir” dedi.

Büyük Türk düşünürü, mutasavvıf ve halk şairi Yunus Emre, vefatının 703’üncü yılında Eskişehir’in Mihalıççık ilçesindeki kabri başında anıldı. Vali Hüseyin Aksoy, Yunus Emre’yi Anma Haftası dolayısıyla Yunus Emre Mezar ve Külliyesi’nin bulunduğu Mihalıççık ilçesindeki törene Eskişehir Garı’ndan hareket eden trenle geldi. Yunus Emre İstasyonu’nda trenden inen Vali Aksoy, külliyenin olduğu alana Togg’la geçti. Vali Aksoy, tören öncesi Yunus Emre Mezar ve Külliyesi’ndeki karşılama merkezinin açılışını gerçekleştirerek yetkililerden bilgi aldı. Yunus Emre’nin kabrini ziyaret eden ve mezarına karanfil bırakan Vali Aksoy, ardından tören alanına geçti.

İNSANLARI SEVGİYE, BARIŞA ÇAĞIRDI

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende katılımcılara hitap eden Vali Aksoy, Yunus Emre’nin gönlü umman bir aşık, Türkçenin büyük şairi, tasavvufun mütevazı dervişi ve medeniyetin evrensel sesi olduğunu söyledi. Yunus Emre’nin 13. yüzyılın en parlak, engin ve coşkulu sevgi elçisi olarak ortaya çıktığını kaydeden Aksoy, şunları dile getirdi: “Yüzyıllar boyunca insanlık alemine ayrım gözetmeyen sevgi mesajlarını sunmuştur. Yunus’un yaşadığı çağ, çeşitli siyasi, sosyal, ekonomik çalkantıların olduğu, birliğin ve dirliğin bozulduğu dönemdir. Sayısız istilalar, savaşlar, yıkımlar, Anadolu insanının sadece günlük hayatını ve huzurunu bozmakla kalmamış, ruhları da sarsmış, ıstırapla kader yoldaşlığına sebep olmuştur. Böylesi çalkantılar ve bunalımlar çağında insanları sevgiye, barışa çağırmıştır. Sevgiden yoksun bir insanın taştan farksız olduğunu, gönlünün çoraklaşacağını, dilinden ağu salınacağını, Türkçenin en sade, en ahenkli, en ustalıklı üslubuyla söylemiştir.” Aksoy, Yunus’un Hak ve halk sevgisini öne çıkaran mesajlarının ayrılıklar ortamında yürekleri diriltici nefes olduğunu dile getirerek, “Bireysel ve toplumsal sorunların kaynağının ve çözümünün insanda, insanın zihninde ve kalbinde olduğunu söylemiştir. İnsanlığın barış içinde yaşaması için bugün de geçerli tespitlerde ve öğütlerde bulunmuştur. Bu yüzden Yunus Emre’yi, onun sevgi mesajını tüm dünyaya ulaştırmak, insanlık adına önemli bir kazançtır” dedi.

DÜNYA SUSKUN

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal da insanlığın çok uzun zamandır sevgi duygularını doyasıya yaşamayı unuttuğunu belirterek, vahşi kapitalizmin, emperyalist sömürü düzenine evrilmesiyle hak kavramının tamamen ortadan kalktığını söyledi. Bugün içinde yaşanılan dünyanın genel manzarasında aynen bunları yaşadıklarını dile getiren Aksakal, gelişmekte olan ülkelerin büyük çoğunluğu dahil tüm mazlum halkların bu kaderle yüz yüze yaşamaya mahkum edildiğini anlattı. Bu durumun en canlı örneğinin Gazze’de yaşanan dram olduğuna dikkati çeken Aksakal, “O topraklarda yaşayan insanlara karşı yapılanlar, artık katliam boyutlarını aşmış, soykırıma dönüşmüştür. En acı tarafı da faşist Hitler’in soykırımında büyük acılar çeken bir milletin bunu yapıyor olmasıdır. Bütün bu yaşananlar karşısında ise ne yazık ki dünya suskundur” değerlendirmesinde bulundu.

Eskişehir’de çalışma yapan polis 283 şahıs sorgulandı Eskişehir’de çalışma yapan polis 283 şahıs sorgulandı

TÜRKÇEMİZİN MİMARI

AK Parti Milletvekili Fatih Dönmez de Yunus Emre’nin bir garip derviş, usta bir şair, büyük bir mürşit ve derin bir mütefekkir olduğunu söyledi. Yunus Emre’nin teslimiyet timsali ve benlik avcısı olduğunu ifade eden Dönmez, şunları kaydetti: “Mal sahibi, mülk sahibi olsanız da ilk sahibine sizi götüren derin bir akıldır. Dünya dediklerini bir gölgelik olarak gören delik delik olmuş bir yürektir. Yunus Emre, aynı zamanda güzel Türkçemizin de mimarıdır. Arı, duru, tertemiz Türkçe ile konuşan Yunus Emre'nin yolunu takip ederek Türkçemizi korumak ve geliştirmek değerlidir. Türk düşünürü ve mutasavvıf şair Yunus Emre'yi anmak için bir araya geldiğimiz bu özel günde, onun ‘Sevelim, sevilelim’ düsturunun yüzyıllardır toplumlar arası hoşgörü ve anlayışın sembolü olduğunu bir kez daha hatırlayalım.”

BU ŞEHİRDE KİMSE ÖTEKİ DEĞİLDİR

İnsanlığın ihtiyacı olan tek şeyin sevgi ve hoşgörü olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, “Ne şanslıyız ki; Bizim Yunus’un yaşadığı topraklarda onun felsefesine ve dünya görüşüne tanıklık eden güzel şehrimizde bir aradayız. Yunus Emre, Anadolu’nun yakılıp yıkıldığı en zor zamanlarında insanlığa en doğru reçeteyi yazmış, kısacık insan hayatında geriye ancak güzelliklerin ve sevginin kalacağını hatırlatmıştır. Elbette Yunus’u anlamak kadar anlatmak da önemli. Bizler de dünyaya mal olmuş büyük değerimizi herkesle buluşturmak üzere her alanda çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Şunu çok net olarak söylemeliyim ki; Eskişehir, Yunus Emre’nin verdiği mesajları her zaman iyi anlamış, kavgadan, çekişmeden uzak durmuş, ‘yaratılanı yaratandan ötürü severek’ kucaklaşmıştır. Bu şehirde ayrı, gayrı yoktur. Bu şehirde kimse öteki değildir. Eskişehir, bir göçler şehri aynı zamanda kültürlerin buluşma noktasıdır. O yüzden Eskişehir’de Yunus gibi düşünen hemşehrilerim her zaman kardeşçe yaşamanın simgesi olarak ülkemize örnek olmuşlardır. Şehrimizle ne kadar gurur duysak azdır. Bunun temelinde ise çağlar ötesine mesajını bırakan Bizim Yunus’un çok önemli bir payı vardır. Unutmayalım ki; Yunus Emre’ler, Pir Sultan Abdal’lar, Mevlana’lar, Hacı Bektaşi Veli’ler, Sücaeddin-i Veli’ler her zaman bize birlik olmayı, sevgiyi, saygıyı, birbirimizi anlamayı öğütlemişlerdir. Asırlar öncesinden bizlere emanet edilen bu öğütlerin ışığında barış, sevgi, huzur ve mutluğun ancak birbirimizi severek olacağını hatırlatıyor, Yunus Emre’nin, ‘Sevelim, sevilelim. Bu dünya kimseye kalmaz.’ sözüyle sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

YOĞUN KATILIM

Mihalıççık Kaymakamı Ozan Bozçalı ve Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum’un da konuşma yaptığı törende Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dua edildi. Antakya Medeniyetler Korosu’nun çeşitli eserler seslendirdiği törende Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünce katılımcılara fidan dağıtıldı. Geleneksel Yunus aşının ikram edildiği törene Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, AK Parti İl Başkanı Gürhan Albayrak ve çok sayıda kişi katıldı. AA-HM

Kaynak: iha