Ayhan Aydıner

‘KONGRE DERHAL YAPILMALI’

28 Nisan 2019 18:50
A
a

CHP 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde büyük hüsrana uğramıştı. Bu ‘seçimin faturası Rabia Akman başkanlığındaki İl Yönetimine’ kesilmişti.
 
TOPU GENEL
MERKEZE ATTI
CHP Genel Merkezi Aralık 2018’in başında İl Başkanı Rabia Akman ve yönetimini görevden aldı.  Abdülkadir Adar başkanlığında yeni bir yönetimi atadı. CHP 31 Mart yerel seçimlerini bu yönetimle girdi. 19 Nisan’da Sinan Özkar yanında; Erdal Çakıcıer, Yahya Çelik, Esma Altınel ve Muharrem Elibüyük ile CHP İl Başkanlığına giderek, Abdülkadir Adar’la görüştü. Heyet, Adar’la görüşmesi sırasında, parti tüzüğü gereği olağanüstü kongre sürecinin başlatılmasını talep etti. Sonrasında olağanüstü kongrenin toplanması için dilekçe verdi. Eski yönetim görevden alındığı için Adar başkanlığındaki ‘İl Yönetimi 45 gün içerisinde kongreye gitmesi’ gerekiyordu.  Adar ekibi 6 aydır görevde. Seçimden önce de sonra da  ‘kongreye gitmek gibi eylem ve istekleri’ hiç olmadı. Yani Özkar ve arkadaşları ‘seçimden önce bu dilekçe vermiş olsalardı Adar olağanüstü yapmak zorunda’ kalacaktı. Keşke mevcut yönetim Özkar ve arkadaşlarının olağanüstü için başvuru yapmadan önce kongre kararını açıklasalardı. Adar kendisine gelen bu talebi genel merkeze göndermiş. Yani ‘topu onlara’ atmış. Adar acaba Genel Başkanının ‘Adalet için yürüdüğü’ CHP genel merkezinin kendi ‘tüzügü uygulamayıp, kongre yaptırmayacağını mı’ düşünüyor?
 
EN ERKEN
ŞUBAT 2020
CHP eski İl Başkanı İsmet Süder bu konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yazdığım yazı ile ilgili bana elektronik posta gönderdi. Partinin duayen ismi Süder  şu görüşleri dile getirdi;  “Parti tüzüğümüze göre mevcut İl Yönetimi derhal olağanüstü  seçime gitmek zorunda. Yerel seçimlerden önce bir ara Kemal Kılıçdaroğlu seçimlerden sonra kongreler takviminin başlayacağını söylemişti. Anlaşılıyor ki o söz, olası bir başarısızlık üzerine söylenmişti. Şu anda öyle bir eğilim görülmediğine göre Eskişehir’in yeni kongreler takvimini beklemeye zaten tahammülü söz konusu olamaz. Kongre takviminin açıklanması olağan kurultayın yapılma tarihini 2 yıldan erkene alamaz. Siyasi partiler kanununun 14/6 fıkrasında Büyük Kongrenin toplanmasının 2 yıldan az, 3 yıldan fazla olamayacağı yazılıdır. Parti Genel Başkanının ya da başka bir organın bu süreleri değiştirme, kısaltma ya da uzatma yetkileri yoktur. CHP Olağan Kurultayı 3 Şubat 2018 yapılmıştı. Parti yönetimleri isteseler bile 3 Şubat 2020’den önce olağan kurultayı toplayamazlar. Bunun haricinde yapılacak her kurultay olağanüstü kurultaydır ve şu anda var olan kurultay delegeleriyle yapılması yasal zorunluluktur. Parti yönetimi genelge ve kararlarla tüzüğün ve siyasi partiler yasasını değiştiremez, işlemez hale sokamaz.Yerleşmiş Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay Kararları, Siyasi Partiler Kanunu ve Tüzükte gösterilen sayıda ve sürede delege iradesi parti yönetimine ulaşırsa parti yönetiminin bunu askıya alma, ‘kongre takvimi başladı, olağanüstü kurultay talebinde bulunulamaz’yutturmacasına sığınma hakkı yoktur. Bu tür direnmelerin Anayasa Mahkemesi’nden ve Yargıtay’dan ‘hukuksuzluk yapılmıştır, tüzüğe ve yasaya aykırı davranılmıştır’ gerekçesiyle yok sayıldığı örnekleri ile ortadadır.” Süder’in olağanüstü kongre ile ilgili düşünceleri böyle. Bu konuda artık tüm gözler CHP Genel Merkezi’nde. Kongre yaptırmak isteyenler veya istemeyenler oradan gelecek kararı bekliyor...
 
 
///

İL BAŞKAN ADAYI GENÇ Mİ OLACAK?
Eski İl Başkanı Sinan Özkar ve arkadaşları şu günlerde  CHP’yi olağanüstü bir İl Kongresine götürmek için yoğun mesai harcıyor. Olası olağanüstü kongrede bu ekibin İl Başkan adayının eski İl Başkanı Rabia Akman olacağı uzunca bir süredir parti kulislerinde seslendiriliyor. Ancak son günlerde başka bir isim de bu adaylık için geçiyor. Bu isim CHP Odunpazarı Belediye Meclis Üyesi Emre Genç. Partiyi olağanüstü kongreye götürmek isteyenler Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a yakın isimler. Emre Genç’te Kurt’a yakın. Ekip üyeleri, Akman’ın 24 Haziran seçimleri ve sonrasında yıprandığı için yola Genç ile devam edilmesini istiyor. Parti içi örgütlenmede yeterli bir deneyimi olmayan Genç, bu zor görevin üstesinden gelebilir mi?  Genç İl Başkanı olması halinde belediye meclis üyeliğinden de istifa etmesi gerekecek. CHP Erdal İnönü-Deniz Baykal'ın çekiştiği yıllardan dolayı hep kongreler, kurultaylar partisi olarak anılıyor. Genel Merkezin olağanüstü kongre yapılması yönünde karar alması durumunda parti içerisinde büyük heyecan dalgası yaşanır...
 
 
///

NOSTALJİ
EFSANE BAŞKAN VE İZ BIRAKAN VALİ
 
22 yıl önce. 10 Kasım 1997. Dönemin Valisi Ali Fuat Güven Seyitgazi İlçesi’nde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’ne katılıyor. O’na  Seyitgazi Belediye Başkanı Süleyman Arif Ünal ve ilçenin genç kaymakamı eşlik ediyor. 1954 Erzincan Kemaliye doğumlu olan Ali Fuat Güven 38 yaşında Eskişehir Valisi oldu. DYP-SHP Koalisyon Hükümeti döneminde 21 Şubat 1992- 4 Ekim 1999 tarihleri arasında (7,5 yıl) Eskişehir Valiliği yaptı. İlk Valilik görevini Eskişehir’de yapan Güven, daha sonra Bursa Valiliği’ne atandı. 2003 yılında Uşak Valiliğine atanan Güven 2005 yılında emekli oldu. Güven, çok sert ve disiplinli bir Vali’ydi. Tam bir devlet adamıydı. Yapılan ihaleleri titizlikle inceler, yanlış yapan bürokratlara çok sert davranırdı. Devletin tek kuruşunu zarara uğratan müdürlere acımazdı. Hemen soruşturma açar, onları açığa alırdı. Eskişehir’de başarılı hizmetlerde bulundu. İz bırakan ve unutulmayan Valiler arasında yer aldı. Süleyman Arif Ünal 1984’den 2009 yılına kadar tam 25 yıl Seyitgazi Belediye Başkanlığı yaptı. 2009’da kendi isteğiyle aday olmadı. Girdiği 5 seçimi de kazanan Ünal’ın Seyitgazi’ye çok büyük hizmetleri oldu. Ünal, 25 yıl ile Eskişehir’de ve Türkiye'de en uzun süreli belediye başkanlığı yapan tek isim.
 
///

FOTO ŞAKA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 31 Mart’ta yüzde 44,4 oy alarak yine birinci parti olduk.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Biz de yüzde 18,81 oy aldık.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: 44,4’ü 18.81 ile toplarsak 63,21 eder. Geriye 36,79 kalıyor. Onlar bu kadar oy almışsa benim yüzde 30,1’im, Meral Hanımın yüzde 7,5’u, HDP’nin yüzde 4,2’si ve diğer partilerin 5,6’sı nerede? Bu oylar bizimse onların yüzde 63,21’si nerede?
 
///

DÜNYA TARİHİ
İNSÜLİNİ BULDULAR
Tarih: 15 Nisan 1922. 94 yıl önce  Kanadalı bilim adamları Frederick G. Banting ve Charles H. Best, şeker hastalığına karşı kullanılan insülini buldular.

///
FIKRA
PAPAZ İLE MALİYECİ
Bir papaz ile maliyeci aynı gün ölürler; papaz cehenneme gider, maliyeci ise cennete... Papazın itirazı vardır:
"Ben 60 yıldır, insanların doğru yola, Tanrı yoluna gitmeleri için günde kaç kere dua ettim! Ya bu maliyeci ne yaptı? Beni cehenneme, onu cennete nasıl koyuyorsunuz?"
Cevap gelmiş:
"Öyle deme, öyle deme." Sen ne zaman kilisede vaaz versen cemaat uyurdu... Ama bu maliyeci ne zaman bir yere gidip defterlere baksa, herkes bildiği, bilmediği bütün duaları okur Allah'a yalvarırdı!"
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi