Ayhan Aydıner

EKMEK YOK SU YOK!

16 Ekim 2018 23:59
A
a

‘Kimse ahkam kesmesin. Kulüpte ekmek yok su yok’  bu sözleri sevgili Murat Dağtekin ES TV’de yayınlanan 90+3’de söyledi. Dağtekin bu sözleriyle Eskişehirspor’un son durumunu böyle özetliyor. Kulübün futbolcu ve personelin maaş ve transfer taksiti olarak her ay 1 milyon lira sıcak paraya ihtiyacı var. Eskişehirspor Yöneticileri herkesin para istediği için tesislere girmekten korkuyor. Kulübün Eylül ayındaki gıda ihtiyaçlarını Odunpazarı Belediye karşıladı. Ekim ayında hiçbir kurum karşılamadığı için kulüp yöneticileri her gün bu gıda ihtiyacını karşılamak için kişi ve kurumlara yalvarıyor. Kulüp şu  anda A Takım ve altyapı futbolcularının gıda ihtiyaçlarının karşılamayacak durumda. Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, OSB, ESO, ETO ve Esnaf Sanatkarları Birliği yaşanan bu duruma duyarsız kalmamalı. Sırayla Eskişehirspor’a gıda iaşesi sağlamalı. 1789 yılı Ekim ayında fakir kadınlar, hükümetin değişmesini istediklerini Kral'a duyurmak için Versailles Sarayı önünde yürüyüş yapıyorlar. Söylentiye göre, kadınların ne istediğini yanındakilere soran kraliçe Marie Antoinette'e "Ekmek istiyorlar" dendi.  O da "Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" demişti. Eskişehir’in belediyeleri,  demokratik kitle örgütleri Eskişehirspor’un A ve genç takım oyuncularına ‘Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler’ dememeli. En azından  kulübun gıda ihtiyaçlarını karşılamalı.
 ---------------------------------------------------------------------
MERDİVEN KONUŞMASI
 
Görünüm’de dün Eğitim Bir-Sen 1 No’lu Şube’nin delege seçimlerini analiz eden bir yazıyı kaleme aldım.  Delege seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak açık farkla kazanan Muammer Karaman ve ekibini kutladım. Benim bu yazımla ilgili çok sayıda Eğitim Bir-Sen Üyesi aradı. Muammer Karaman ve ekibinin delege seçimlerini kazandığı Cumhuriyet Anadolu  Lisesi’nde bazı yaşanan olaylarla ilgili tepkilerini dile getirdiler.
 
DAVULLU ZURNALI KUTLAMA
Eğitimciler  yaşananlarla ilgili şunları anlattı; “Seçimi kaybeden Ahmet Berberler ve ekibi  daha okulu terk etmeden, dışarıdan çağrılan davul ve zurnacılar eşliğinde kutlama yapılmak istendi. Berberler bu duruma tepki gösterince, Eğitim Bir-Sen Başkan Yardımcısı Ertuğrul Baki, “Ayıp oluyor” diyerek, davul zurnacıları susturdu. O sırada Eskişehir’in en büyük Meslek Lisesi’nin Müdürü olan Osman Anıl  ‘Biz adamı böyle çalarız” diye haykırdı. Ekip üyeleri  zafer sonrasında Muammer Karaman’a  ‘Balkon konuşması yap’ dediler. Karaman; ‘Balkon konuşması Reisi Cumhur’un sünnetidir’ diyerek, balkonda değil, merdivenlerde konuştu. Konuşmasında üç aydır uyku uyumadıklarını ifade eden Karaman; ‘Artık rahat uyucağız’dedi. Karaman seçim çalışmaları için okulları gezen Ahmet Berberler ekibini ‘nifak tohumlarını ekmekle’ suçladı. Oysa suçladığı Ahmet Berberler ve ekibi Türk Eğitim-Senli, Eğitim-Senli değil.  Başkanlık yaptığı sendikanın üyesiler. Karaman konuşmasında ‘Bizde liyakat yok sadakat vardır’ dedi.  Bu da gösteriyor ki  yeni dönemde de ‘biat kültürünün yeni örnekleri’ daha sergilenecek. Seçim çalışmalarında kendi yaptığı ayrımcılıkları, Berberler ekibi yapmış gibi göstermeye çalıştı. Karaman konuşma sonrasında zafer pastasını kesti.”
 
ŞEYH EDEBALİ’NİN NASİHATLARI
Anlaşılan sayın Karaman ‘eski yanlışlarına’ hala devam ediyor. Muammer Karaman ve ekibi delege seçimlerini açık farkla kazanmış olabilir. Ancak, Eğitim Bir-Sen üyelerinin “Yüzde 45’inin  kendisine oy vermediğini” asla unutmamalı. Berberler ekibinin acemilik yapıp, sandık sandık çalışmaması sayesinde delege sayısında ezici üstünlük sağladığının farkına varmalı. Birleştirici olmalı. Herkesi kucaklamalı. ‘Nasıl olsa seçimi rahat kazanırım’ diye insanları ötekileştirmeye devam ederse ileride çok sayıda üye istifasıyla karşılaşabilir. Karaman şu günlerde Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye nasihatlerini iyi okumalı. Bu nasihatları uyguladığı takdirde ‘tüm üyelerinin gönüllerine’ girecektir.  Sendikasında birliği sağlayacaktır. Uygulamadığı takdirde yeni hizmet binasının ‘boş salonlarında sinek avlamaya’ devam edecektir. Benden uyarması!  Şeyh Edebali damadı  Osman Gazi’ye verdiği nasihatlarından küçük bir kısmı  şöyle; “Ey Oğul! Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana… Güceniklik bize; gönül almak sana… Suçlamak bize; katlanmak sana… Âcizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana… Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adâlet sana… Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana… Ey Oğul! Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana… Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana…”
---------------------------------
BİR PARTİ EMEKÇİSİ

Yaşar Ayvalı  gerçek bir parti emekçisidir.  CHP’de 30 yılı aşkın süre yöneticilik yaptı. Hiçbir yere aday olmadı.  Deyim yerindeyse hep hammallık yaptı. Ayvalı dün beni telefonla aradı.  Belediye Meclis Üyeliğine aday adaylığı başvurusunda bulunacağını söyledi. Ben de kendisine; ‘Yakışır’ dedim. Ayvalı CHP Tepebaşı Belediye Meclis Üyeliğine aday adayı olacak. Umarım seçilebilecek bir yerden gösterilir. 30 yılı aşkın bir süredir, partinin hammallığını yapan Ayvalı bunu sonuna kadar hak ediyor.
 -----------------------------------
NOSTALJİ
İKİSİ SANATKAR ÜÇ BAŞKAN

 
Yıl: 1999.  19 yıl öncesine ait tarihi fotoğrafta;  Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, dönemin Esnaf Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı  Ali Yüksel Yüzügüllü ve Saatçiler Odası  eski Başkanı Ahmet Bozkaya yer alıyor. Ahmet Ataç 2004 yılında seçimi kaybetti. Ancak beş yıl sonra halk onu tekrar Tepebaşı Belediye Başkanı yaptı. Ataç toplamda 14 yıldır başarıyla Tepebaşı Belediye Başkanlığı görevini yürütüyor. 30 yılı aşkın başkanlık yapan ve asıl mesleği ‘terzilik’ olan Yüzügüllü  bayrağı 2005 yılında şimdiki Başkan Ekrem Birsen’e teslim etti. 1957 yılında ilimizde Saatçiler Derneği’nin kuruculuğunu yapan ve uzun yıllar Oda Başkanlığı yapan Ahmet Bozkaya 16 Ekim 2011 yılında vefat etti. Dün ölümünün 7’nci yıl  dönümüydü. Saatçilik sanatına büyük katkılar veren Bozkaya’ya Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı Cennet olsun. Uzunca bir süredir sağlık sorunlarıyla uğraşan Ali Yüksel Yüzügüllü 1 Nisan 2018’de vefat etti.  Eskişehir esnafının yıllarca başkanlığını yapan Yüzügüllü’ye de Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun.  ‘İki sanatkar  başkan’ olan Yüzügüllü ve Bozkaya’nın hizmetleri asla unutulmayacak...
-------------------------------------- 
FOTO ŞAKA

AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay:
Dündar Bey, 2019 yerel seçimlerinde ben Büyükşehir adayı olursam seçimi 15-0 alırız.
AK Parti eski  İl Başkanı Dündar Ünlü: Hah hah hah! Emine Hanım dünyanın en komik fıkrasını anlatarak, beni çok güldürdünüz. Allah da sizi güldürsün
 --------------------------------------
FIKRA
Temel ve Otel

Temel ilk defa büyük bir şehre geliyormuş, otele girişini yapmış, belboy bavulları almış, Temel delikanlıyı takip etmiş, içeri girip kapı kapandıktan sonra etrafını iyice kontrol etmiş sinirine hâkim olmaya çalışarak “Delikanlı” demiş, “Ben köyden geliyor olsam da bu aptal biri olduğum anlamına gelmez.. Bu otele iyi para ödedim.. Bana çok küçük bir oda verilmesini bir kenara bırakalım, ama bunun penceresi yok, televizyonu, dolabı yok.. Yatak yok yahu.. Delirtmeyin beni..”
“Efendim” demiş belboy saygılı bir ifadeyle, “Daha odanıza gelmedik. Bu asansör efendim!”
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi