Ayhan Aydıner

TÜRK MİLLETİNİN DİRİLİŞ DESTANI

17 Mart 2018 23:58
A
a
Bugün 18 Mart. Mehmetçiğin büyük destanlar yazdığı Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü. Bu öyle bir savaştı ki, Türk ordusu sayı, mühimmat ve savaş gemisi açısından kendisinden kat ve kat bir düşman ordusunu Çanakkale’de kanı pahasına durdurdu. 

“ÖLMEYİ
 EMREDİYORUM”

Yüzbinlerce gencimiz şehit olarak, İstanbul’un işgal edilmesini önledi. Türk Milleti’nin bir Diriliş Destanı oldu. Büyük Önder Mustafa Kemal Anafartalar’da kahraman Mehmetçiğe, “Ben, size taarruz emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir” sözleri bu şanlı zaferin hangi şartlar altında kazanıldığını bizlere gösteriyor. 43. Alay 1. Piyade Taburu 1. Bölük, 1915 yılı yemek listesi vatanları için canlarını hiçe sayan kahraman Mehmetçiklerin imkansızlıklar içerisinde savaştığını bizlere gösteriyor.


SABAH YARIM EKMEK, ÖĞLEN YOK, AKŞAM YOK
43. Alay 1. Piyade Taburu 1. Bölük, 1915 yılı yemek listesi: 
“-15 Haziran Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yağlı buğday çorbası ve ekmek.
-26 Haziran Sabah: Yok. Öğlen: Yok. Akşam: Üzüm hoşafı, ekmek. 
-18 Temmuz Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yarım tayın ekmek.
-21 Temmuz Sabah: Yarım ekmek. Öğlen: Yok. Akşam: Şekersiz üzüm hoşafı, ekmek Yok”

İLK TEMEL ORADA ATILDI
Çanakkale Savaşları, Türk milletine Mustafa Kemal gibi askeri bir dehanın varlığını gösterdi. Çanakkale Zaferi sonrasında ‘Anafartalar Kahramanı’ olan Büyük Önder Mustafa Kemal, Milli Mücadeleye atıldı. Çanakkale Zaferi’nden kazandığı büyük prestij ile Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. 1923 yılında kurulan Cumhuriyetimizin ilk temel taşları Çanakkale’de atıldı.

YİNE SAVAŞ ÇIKSIN 
KALDIRIRIM

18 Mart 1915'te müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 275 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Bouvet'e hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında Fransız zırhlısı Bouvet'e ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Bouvet de bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. Çanakkale Savaşı'ndan bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı'ndan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı yine savaş çıksın yine kaldırırım dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi. Savaşın sona ermesi ile 1918'de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit Onbaşı 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

DÖNMEYİ DÜŞÜNMEDİLER
O dönemde asker ihtiyacı fazla olduğu için gençlerin yaşına bakılmıyor, tartıda 45 kilo olan her genç Çanakkale’ye götürülüyordu. Çanakkale’de savaşmaya gelen gençler hiçbir zaman dönmeyi düşünmedi. Hepsinin amacı düşmana Çanakkale’de geçit vermemekti. Ölümü göze almış cesur kahramanlardı. Vatanları için ölmek, şehit olmak istiyorlardı.  O dönemde  bir hüznün hikayesinin dışa vurumu olarak ağıt şeklinde söylenen "Hey 15’li" türküsü ne yazık ki bugün oyun havası olarak algılanıyor. 

TÜRKÜNÜN ÖYKÜSÜ
Hicri 1315 doğumlu Tokatlı Halil evin en küçüğüdür. Yasa gereği her evde bir erkek, ailesinin güvenliğini ve geçimini sağlamak için askere alınmayabiliyordu. Ama Halil, gönüllü olarak Çanakkale’ye gitti. Geride bıraktığı annesi Rum çeteciler tarafından öldürülür, sözlüsü Hediye’ de kaçırılır. Hediye’nin bu andan itibaren hayatı kararır.
Hediye’yi uzun bir aradan sonra serbest bırakırlar. Halil de köyüne döner. Hediye’nin başından geçenleri yanlış anlar. Ve kavuşmak ahirete kalır. Türkü bir ağızdan değil Halil ve Hediye´nin karşılıklı konuşması şeklinde söyleniyor. Ancak günümüzde “Hey 15’li” türküsünü, düğünlerde oyun havaları olarak dinliyoruz, ritim tutuyoruz. 

HÜZNÜN AĞITI OLAN
TÜRKÜNÜN SÖZLERİ

Hey onbeşli onbeşli/ Tokat yolları taşlı/ Onbeşliler gidiyor/ Kızların gözü yaşlı/ Aslan yarim kız senin adın Hediye/ Ben dolandım sen de dolan gel beriye/ Fistan aldım endazesi onyediye/ Gidiyom gidemiyom/ Az doldur içemiyom/ Sevdiğim pek gönüllü/ Koyup da gidemiyom/ Gidiyom gidemiyom/ Sevdim terkedemiyom/ Sevdiğim pek gönüllü/ Gönlünü edemiyom/ Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel beriye/ Fistan aldım endazesi onyediye/ Giderim ilinizden (elinizden)/ Kurtulam dilinizden/ Yeşil baş ördek olsam/ Su içmem gölünüzden/ Aslan yarim kız senin adın Hediye/ Ben dolandım sen de dolan gel beriye/ Fistan aldım endazesi onyediye. Çanakkale’de vatanları için savaşan, şehit olan, gazi olan tüm kahramanları rahmetle anıyorum. Türkiye Cumhuriyeti sizlerin sayesinde kuruldu. Türk milleti sizleri asla unutmayacak. Her zaman sizleri saygıyla anacak.


****

FOTO ŞAKA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Ahmet Bey Büyükerşen ile aranıza giren Hüseyin Baradanlar kim? Bunlar CHP’li mi?
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç: O’nu bana değil, Yılmaz Hoca’ya sorsanız iyi olur.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: ‘Hüseyin Baradan çekilin aradan’ diye o mu dedi ki Yılmaz Hoca’ya sorayım?*****

FIKRA

SÜPERMEN

Adamcağız hayli alkollü ve de bitkin üstelik gecenin saat
üçünde evine gelir. Karısı son derece zinde, duruma kesinlikle hakim, kocasını sorgulamaya başlar.
 - Söyle bakalım Süpermeeen. Neler yaptın bu aksam?
 - Valla karıcım, patronla beraber müşterileri yemeğe çıkarttık. 
 - Eeee, sonra ne yaptınız süpermen?
 - Oradan gece kulubüne gittiiik... Ben sadece oturdum.
 - Yani sen bir şeyler yapmadın değil mi, süpermen ??!!!
 - Ben hiç bişicikler yapmadım, ama sen niye bana ikide bir Süpermen diyorsun?
 - Valla, ben bir seni bir de Süpermeni gördüm donunu pantolonunun üstüne giyen !!! 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi