2030 Randevesunu vermeyin kimseye!

Videoyu Aç 2030 Randevesunu vermeyin kimseye!
A
a

Odunpazarı Belediyesi temmuz ayı meclis toplantısında konuşan ve AK Parti’nin ekonomiyi bitirdiğini, sorunları çözemediğini söyleyen Başkan Kazım Kurt, “20 yıl yönetip de bir sorunu çözemiyorsanız, bundan sonra 2030’un, 2053’ün randevusunu vermeyin kimseye. Çözemezsiniz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Odunpazarı Belediyesi temmuz ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında toplandı. Meclis gündeminde yer alan ilk 10 madde ilgili komisyonlara gönderildi. Daha sonra Odunpazarı Belediyesi’nin EUROCITIES (Avrupa Şehirler Ağı)’na üye olması ve diğer üyelerle işbirliği protokolünün imzalanmasına ilişkin madde görüşüldü. Belediyenin EUROCITIES’e üye olmasıyla ilgili konuşan AK Parti Meclis Üyesi Murat Özcan, üye olunacak platformla ilgili detaylı bilgi verilmesini istedi. Özcan, “Bu tarz oluşumlarAvrupa’da çok fazla. Forum başına ücretten bahsedildi. Bunun yıllık ücreti var mı? Diğer belediyelerin teveccühü var mı? Neden buna girilmek istendi? Bizlere açıklama yapmanızı rica ediyoruz” diye konuştu.
DOĞRU POLİTİKALAR ORTAYA KOYULACAK
Eğer forumlara katılacaksa ödenecek ücretin 4.450 Euro olacağını söyleyen Kazım Kurt, “Dünya küçüldü. Kaynaşma yerellerde yoğunlaştı. Devletlerin kuramadığı ilişkileri belediyeler daha rahat kuruyor. Avrupa’da bu tarz belediyeler ağı çok yaygın. Bu grup ile ilgili bağlantımızı Belçika’da hemşerimiz olan bir milletvekilimiz takip ediyor. Onun referansı ile bize davet geldi. 200’den fazla şehirde 6000’den fazla şehir uzmanı bu konuda çalışma yapan EUROCITIES ağı aracılığıyla temasları kurmak gibi bir hedef var. Aynı heyecanı paylaşan yerel yönetimlerin bir araya gelerek doğru politikalar ortaya koyması, değişik forumlarda yapılacak çalışmaların birlikte yapılması gibi bir hedefi var. Bunlara katılırsanız o ücretleri vereceksiniz.Türkiye’den 3-4 belediye var. Bursa Nilüfer Belediyesi, İstanbul’dan Kadıköy Belediyesi, İzmir veGaziantep Belediyeleri var. Eğer bu madde meclisimizden geçerse Dışişleri Bakanlığı’nın denetimden geçmesi de söz konusu” diye konuştu. İlgili madde AK Partili meclis üyelerinin de evet oyu vermesiyle oy birliğiyle kabul edildi.
PERSONELLERİMİZ 7/24 ESASIYLA ÇALIŞIYOR
AK Parti Meclis Üyesi Murat Özcan’ın Odunpazarı Belediyesi’nde çalışmadan maaş alan ve sosyal medyada trollükyapan kişilerin olduğuna yönelik paylaşımına tepki gösteren CHP Meclis Üyesi Emre Genç, “Personellerimiz 7/24 esasıyla halkının menfaati uğruna çalışıyor. Personellerimiz bankamatiğe gidip maaşını almamıştır. Bu Ak Partili belediyelerde oluyordur. Siyaset yapıyorsanız eleştirilere açık olmanız lazım. Biz de eleştirilere maruz kalıyoruz. Karşılıklı anlayış bunu gerektirir. Biz yazılanları beğenmedik diye savcılığa başvurmadık. Belki bir kelime hatası olmuştur ya da fevri bir davranış olmuştur. Kendisi bu konuya açıklık getirecektir” şeklinde konuştu.

3 YILDIR BİZİ TACİZ EDİYORLAR

Odunpazarı Belediyesi’nde bankamatik memurlarının olduğuna dair yaptığı sosyal medya paylaşımı hakkında konuşan AK Partili Özcan, “Mecliste elimden geldiğince belgeli konular üzerinde konuştuğum bilinir. Herhangi bir kesimden bu zamana kadar bize gelen birtakım dedikoduları buraya taşıyacak olsaydık buna çamur siyaseti derdik. Biz belge üzerinden konuşmayı tercih ettik. Biz bazen sosyal medyada eleştiriye de saldırıya da maruz kalıyoruz. Trol hesapların içinde olduğu saldırılara maruz kalıyoruz. Bunlar eleştiri değil saldırıdır. Bu belediyede vazifesi şoförlük, çaycılık, sekreterlik olan akrabaları dolu olan arkadaşların bizi 3 yıldır taciz edecek şekilde paylaşım yapmaları siyaset değil. Burada maaşlı olarak alınan kişilerin o işlerin başında olmasını tavsiye ediyoruz” dedi.
BİR TANE AK TROL VAR
Odunpazarı Belediyesi’nde bir tane tescilli ak trol olduğunu söyleyen Başkan Kurt, “Bütün Türkiye’nin tanıdığı, o da Aktrol.  Bunu kendi içinizde arayın. 200 bin kişiyi idare ettiğini söyleyen bir kardeşimiz bizde çalışıyor. Böyle biri sizde çalışsaydı çalışmayı bırak Türkiye sınırlarının dışına çıkarırdınız. Biz bu kadar demokratız. Hala çalışıyor ve hala diyor ki, “200 bin kişiyi idare ediyorum.Reisi 2023’te seçtirmek için ne uydurulması gerekiyorsa yapıyoruz” diyor” diye konuştu.
REVİZYON İMAR PLANLARI KURTULUŞTUR
Büyükşehir Belediyesi’nde kabul edilen Revizyon imar planları ile ilgili konuşan Başkan Kurt, “Geçen ay Büyükşehir Belediyesi’nde revizyon imar planları yapıldı. Bunu bütün Eskişehir’in bilmesi lazım, izlemesi lazım. Kimin ne için uğraştığının da ortaya çıkması lazım. Yapılan revizyon imar planlarında Eskişehir’in imarla ilgili sorunlarının büyük çoğunluğu çözüldü. Yani öyle kiminin spor alanı yok oldu, kiminin yeşil alanı yok oldu bu tür yalan ve yanlış bilgilerle Eskişehirlilerin kimse aklını çelmeye çalışmasın. Kurtuluş, Deliklitaş, Arifiye mahallelerinde ticaret alanları yapılması zorunluluğu nedeniyle inşaat yapılamıyor. Hiç kimse ara sokaklarda ticaret merkezi yapma cesaretine sahip değil. Çünkü bizde öyle bir kültür yok. Ama bizim planlamalarımızda orada alt katta zemin katta iş yeri yapılması zorunlu ve üstüne de ticaret artı konut olan yerlerde konut yapılması gerekiyor. Ama bazı yerlerde konut yok. Sadece ticaret yapılması lazım. O nedenle burası dönüşmüyor. Kurtuluş, Deliklitaş, ArifiyeGökmeydan’ın bir kısmı, Emek Mahallesi, Ziya Gökalp ve Ertaş caddesinin kesiştiği yerler, bu hastalıktan kurtarıldı. Bundan sonra o bölgedeki insanlarımız ana caddelerde ticaret, ara sokaklarda konut yapmak suretiyle kendi taşınmazlarını çok iyi değerlendirebilecek bir aşamaya geldi. Bunun neresi kötü? Bunun neresinden kim rant elde ediyor? Revizyon imar planları hemşerilerimiz için de bir kurtuluştur” şeklinde konuştu.

ESKİŞEHİR’E YAZIK EDERİZ

Revizyon imar planlarıyla eğitim, sağlık, yeşil alan ve ibadet alanları gibi alanlarda artış olduğunu söyleyen Başkan Kurt, “Eskişehir’de uzun zamandır bir fay hattı sorunu vardı. Karabayır’ın tamamı, Vadişehir,Ihlamurkent’in büyük bir bölümünde fay hattı olarak ilan edilen bölgelerin imar hakları kayboldu. Bazı sıkıntılar ortaya çıktı. İnsanlar orada gayrimenkullerini kullanamaz, tasarruf edemez hale geldi. Revizyon imar planları bunu çözdü. Ne yapsın çözmesin mi? Eğitim alanlarında 130 bin 830 metrekare artış oldu. Açık ve yeşil alanlarda, spor alanı, rekreasyon alanı gibi alanlarda 167 bin 424 metrekare bir artış oldu. Sağlık alanlarında 5945 metrekarelik bir artış oldu. Sosyal ve kültürel alanlarda 9964 metrekarelik bir artış oldu. İbadet alanlarında da 108 bin 203 metrekarelik bir artış oldu. Dolayısıyla burada hiç kimsenin mülküne, hiç kimsenin tasarruf hakkına bir zarar gelmemiştir. Aksine pek çok adada, pek çok parselde doğru çözümler üretilmiştir. Bu işin birçok takipçisi bu işten memnundur. Bu işin yapılmasından dolayı büyükşehir meclisinden sonra Büyükşehir Belediyesi’ne ve meclis üyesi arkadaşlarımıza teşekkürler etmişlerdir. Bu planın tümünü tu kaka edersek Eskişehir’e yazık ederiz. Bu plan iptal edildiği taktirde bundan sonra Deliklitaş’ta, Arifiye’de, Kurtuluş’ta ve Gökmeydan’ın bir kısmıyla, Emek Mahallesi’nin Ertaş Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi bölümünde kimse inşaat yapamaz. Çünkü teknik olarak ekonomik olarak çok zor bir duruma geçecektir” ifadelerini kullandı.
SONUÇ 5 BİN 500 LİRA
“Biz gelmeden önce OdunpazarıBelediyesi’nde hiç kimse sendikalı değildi” diyen Başkan Kurt, “Biz sendikada toplu sözleşmede yaptık. En iyi ücretleri verdik. Ama sizin enflasyon anlayışınız, yönetim anlayışınız öyle bir noktaya geldi ki bizim verdiğimiz ücretler 6 ay sonra bitti. Şu anda da bitecek. Resmi enflasyon yüzde 73,5. ENAG’ın tanımladığı enflasyon yüzde 160’ın üstünde. Burada bizim enflasyonu ödemek gibi bir yükümlülüğümüz varsa bu enflasyona sebep olanların öncelikle elini taşın altına sokması lazım. 5 bin 500 lira dediler asgari ücret. Yeter mi? Enflasyonun yüzde 160 olduğu bir yerde yüzde 30 ile eğer asgari ücretliyi bir noktaya getirmeye çalışıyorsanız o söylediğiniz yüzde 40’lar, 6 bin liralar konuşuldu. Sonuçta 5 bin 500’e geldi” dedi.
EKONOMİYİ BİTİRDİNİZ
Başkan Kurt konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sizin enflasyon hızınıza yetişme şansımız yok. O gücümüz de yok. Fren tutmuyor, gidiyor. Toslayacak. Ekonomiyi bitirdiniz. Şu anda 2002’den daha kötü bir durumda Türkiye. Bazıları için iyi. Yandaşlar için iyi. Ama genel olarak Türkiye’nin ekonomisi, siyaseti, hukuku, 2002’de aldığınız Türkiye’den daha kötü. Bunu bileceksiniz. Sokağa çıktığınız zaman insanlar size bunu anlatacak. Sokağa çıktığınız zaman bu gerçeklerle karşılaşacaksınız. Çünkü bunun düzelme şansı yoktur. 20 yılda düzeltemeyen, 21. yılda düzeltemez. Tıkandı. Artık yürümüyor. Bir an önce seçimin yapılıp halkın gerçek tercihini ortaya koyması gerekir. Demokratik ülkelerde bu böyledir. 20 yıl yönetip de bir sorunu çözemiyorsanız, bundan sonra 2030’un, 2053’ün randevusunu vermeyin kimseye. Çözemezsiniz. Dolayısıyla tablo budur. Odunpazarı Belediyesi bu asgari ücrete göre yeniden bir değerlendirmesini yapacaktır ve işçisini bazı sıkıntılara mahkum etmeyecek bir gelişmeyi sağlayacaktır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.” MELTEM KARAKAŞ

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi