Kalburcu Orman Parkı'nda düzenlenen festivale Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Ahmet Ataç, Mihalıççık Kaymakamı Ayberk Aydoğan, Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum ve çok sayıda vatandaş katıldı.

-ÜNLÜCE’DEN MİHALIÇÇIK ÖVGÜSÜ

Whatsapp Image 2024 07 07 At 15.06.59

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, yaptığı konuşmada, Mihalıççık'ın kültürel ve doğal zenginliklerine dikkati çekerek, "Bu güzel ilçemiz her ziyaretimde beni kendisine hayran bırakıyor. Mihalıççık'ın tarihi ve doğal zenginlikleri gerçekten eşsiz. Bu bereketli topraklarda yetişen kirazlar, Mihalıççık'a büyük değer katmıştır. İlk kiraz ağaçlarını dikenlerin bu günleri hayal edip etmediğini bilmiyorum ama onlara kocaman bir alkış gönderiyorum. Yunus Emre'nin memleketinde, onun sözleriyle dolu bir gün geçireceğiz" dedi.

-BÜYÜKERŞEN’DEN YUNUS EMRE VURGUSU

Eskişehir'de işçi servisi alevler içinde kaldı! Eskişehir'de işçi servisi alevler içinde kaldı!

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise Yunus Emre'nin Türk dili ve kültürüne katkılarını vurguladı.

Büyükerşen, "Bu topraklarda doğup büyüyen Yunus Emre, şiirleriyle ve Türkçesiyle Anadolu'yu birlik ve beraberliğe çağıran önemli bir figürdür. Onun ismi, Avrupa'daki birçok filozofla birlikte anılmaktadır. Yunus Emre'nin şiirlerinde dile getirdiği Allah sevgisi, insan sevgisi ve vatan sevgisi bu topraklarda kök salmıştır. Yunus Emre, Selçuklu döneminde Anadolu'yu dolaşıp tekrar buraya dönerek bölgeyi birleştirmeye çalışmıştır. Bu büyük insanın hatırasını yaşatmak ve onun değerlerini gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir" değerlendirmesinde bulundu.

-“KİRAZA EL ATTINIZ MARKA OLDUNUZ”

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da ‘‘Mihalıççık’ın insanı çok farklı, burada koca bir Yunus Emre yetişmiş bu bereketli topraklara ayak değmiş, gezinmiş, şiirler yazmış, çok şeyler söylemiş ondan dolayı Mihalıççık’ın insanı farklı oluyor. Mihalıççık eğitime, öğretime çok değer veren kişilerdir. O açıdan burada tabii ki çok şeyler yetişecek. Kiraza el attınız marka oldunuz, bu kolay bir iş değil. Bugün bütün dünyaya Mihalıççık’tan kiraz gidiyor” diye konuştu.

-“İLÇEMİZİ DAHA DA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

Kaymakam Ayberk Aydoğan da bu özel günde bir araya gelmelerine vesile olan bölgeyi ve ülkeyi dünyaya tanıtan kiraz üreticiliğinin son derece önemli olduğunu belirterek, “Eşsiz doğal güzellikleriyle başta kültür ve turizm olmak üzere öne çıkan ilçenin önemini bu özel gün vesilesi ile bir kez daha belirtmek istiyor ve hep birlikte gayret ve azimle çalışarak ilçemizi daha ileriye taşıyacağımızı ümit ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

-ÜRETİMDE MİHALIÇÇIK FARKI

Başkan Haydar Çorum ise Mihalıççık’ın tarımsal alamda önemine değinerek, şunları söyledi:

‘‘İlçemizde uzun yıllardan beri kiraz üreticiliği başlamış ve bugün itibariyle Türkiye’nin en büyük üretim bölgelerinden biri haline gelmiştir. Mihalıççık kirazını diğer kirazlardan ayıran özelliği son turfanda yetişmesi ve özellikli aroması. Bu nedenle dünyada bir marka haline gelmiş kirazımızın ilk olarak ilçemizde dikilmesini sağlayan ve bugüne kadar gelmesini emek harcayan başta kaymakamlarımız olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza ve kıymetli üreticilerimize teşekkür ederim. İlçemiz aynı zamanda verimli toprakları ile çok iyi bir kuru tarım gerçekleştiren sulu tarımı olan, hayvancılığı olan, madde üretimi ve eski çağlardan beri çömlek üreticiliği ile Türkiye’nin en fazla katma değer yaratan kırsal ilçelerin başında gelmektedir.”

-“BU FESTİVAL BİRLİĞİMİZİN GÖSTERGESİ”

Pandemi ve depremlerin aslında müstakil yaşamın kırsal üretimin kendi kendine yeterliliğin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade eden Başkan Çorum, şöyle devam etti:

“Bu nedenle burada yapılan katma değer çok kıymetli. İnşallah Mihalıççık Belediyesi olarak bundan sonra Anadol’unun ve Türk toplumunun manevi büyüğü Yunus Emre’nin topraklarını daha çok üreten, daha çok gelişen kültürüyle, 21. yüzyılın modern kırsal ilçesi yapma yolunda ilk günkü heyecanımız ve aşkla çalışmaya devam edeceğiz. Bu festival sadece bir konser küçük bir eğlence değil, bu birliğimizin ve dayanışmamızın bir örneği. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.’’

Konuşmaların ardından Mihalıççık Erkek Hentbol Takımı 1. Lig’de kazandığı kupayı Başkan Haydar Çorum’a takdim etti.

Taktimin ardından festival konserle devam etti.

Editör: Volkan Kılınç