ÇED toplantısında gerginlik çıktı!

Videoyu Aç ÇED toplantısında gerginlik çıktı!
A
a

KOZA Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine yapılacak olan Kaymaz Altın ve Gümüş Madeni 3. Kapasite Artışı ile İlave Maden Atık Depolama Tesisi Projesi, ÇED bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kaymaz Mahallesinde bulunan bir düğün salonunda gerçekleştirilen ÇED toplantısına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Hikmet Çelik, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Eskişehir Barosundan Avukat Hüseyin Akçar, Eskişehir Çevre Derneği Başkanı Sadık Yurtman,  Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Muharrem Şenel,mahalle sakinleri ve KOZA Altın İşletmeleri çalışanları katıldı.

“TOPLUCA KATLİAM YAPIN”

ÇED toplantısında ilk olarak açılacak 3. Depolama tesisi ile ilgili bilgi verildi. Daha sonra vatandaşlara söz verilen toplantıda mahalle sakinlerinden Reha Öner, “Ya topluca kaldırın bu Kaymaz’ı ya da topluca bir katliam yapın. Biz de rahat edelim. Kesinlikle bu zamana kadar altın madeninin bir faydasını görmedik. Ben burada bunu istemiyorum. Kanserojen maddesi var. Devletimiz tarafından buraya kontrole gelinmedi. Bunun hayvanlara, bitkilere ne zararı var” dedi. Hikmet Çelik de bunun doğru olmadığını ifade etti.

“KİRAZLARIM HEP KURUDU”

Kaymazlı vatandaş Mustafa Akkuş ise, “Her toplantıda seri şekilde okunuyor, bitiyor. Kim ne anladı. Hiçbir şey anlaşılmıyor. Halkın anlayacağı şekilde anlatmıyorsunuz. Buraya geleli kaç sene oldu maden. Ne bilgi verildi ne bir şey. Benim kirazlıktaki kirazım kalmadı. Gidin görün. Hepsi kurudu. Bu maden geldi geleli Kaymaz’ın bir çıkarı yok. Maden elbette çıksın ama çıktığı yere bir şeyler vermesi lazım” dedi.

ULUSLARARASI STANDARTLARDA ÇALIŞIYORUZ

Daha sonra söz alan KOZA Altın İşletmeleri Müdürü Kemal Öcal, “Buraya neler yaptığımızı herkesi biliyor. 216 tane personelimiz çalışıyor. Yüzde 95’i yerlidir. Burada personel de var ailesi de var. Biz uluslararası standartların üzerinde çalışıyoruz. Bu sözler bize vefasızlıktır. Okullar, yollar, camilerin ihtiyaçları hepsini biz karşılıyoruz. Biz 6 aydır buradayız. Sizin gibi 2 ay gelip gitmiyoruz” diye konuştu. Bu esnada konuşmaya başlayan ve yapılan çalışmaların doğaya ve insan sağlığına zararlı olduğunu söyleyen Hüseyin Akçar’a tepki gösteren Kemal Öcal, Akçar’ın susmasını istedi.

SÜLLÜ’YE “AHLAKSIZ KADIN” DEDİ

Yapılan karşılıklı konuşmaların tartışmaya dönmesiyle ortalık bir anda karıştı. Toplantıya katılan KOZA Altın İşletmeleri’nde Müdür Yardımcısı olan Osman Şefik. Karlıdağ İsimli vatandaş, Jale Nur Süllü’ye “Ahlaksız kadın” diyerek, hakaret etti. Jale Nur Süllü ise yaşanan olaya tepki göstererek, hakaret eden şahsın gözaltına alınmasını istedi. 

AKÇASOY’UN ÜZERİNE YÜRÜDÜLER

Açılan depoda Çanakkale’den getirilen 25 ton maden cevherlerinin 90 araçla Kaymaz’a getirileceğini söyleyen Akçasoy’a da tepki gösteren işletme çalışanları, Akçasoy’un üzerine yürüdü. Yaşanan tartışmanın büyümesi nedeniyle Hikmet Çelik, toplantının sona erdiğini duyurdu.

LÜKS ARABAYA TEPKİ

Düğün salonunun dışına taşan tartışmalarda, çoğu işletme çalışanı olduğu öğrenilen kişiler, Hüseyin Akçar, Jale Nur Süllü ve Nuray Akçasoy’un üzerine yürümeye devam etti. Bunun ardından konu siyasetle bağdaştırıldı ve “İktidar biziz” diye söylemler duyuldu. Jandarmanın araya girmesiyle dağıtılan kalabalığın arasından çıkıp, Volvo markalı arabasına binen işletme müdürüne tepki gösteren bir kısım vatandaş, işletme müdürünü alkışlarla protesto etti.
ÇED TOPLANTISI YAPILDI
Yaşanan tartışmaların ardından  ÇED bilgilendirme toplantısı yapıldı olarak kabul edildi ve toplanan vatandaşlar dağıldı. Jale Nur Süllü, ÇED toplantısı esnasında kendisinin üzerine yürüyen ve "Ahlaksız kadın" diyen kişiden şikayetçi oldu. MELTEM KARAKAŞ
Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hikmet Çelik


Dışarıya taşan gerginlik

 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir