ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ

Videoyu Aç ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ
A
a

Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte çayır tırtılı görülen ayçiçeği tarlalarını ziyaret ettiklerini anlatan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Levent Özbunar, “Üreticilerimizin her zaman yanında olup, gerekli mesleki bilgi desteğini vermeye hazırız” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Levent Özbunar; ayçiçek ekiminde Türkiye’de 12’nci sırada yer alan Eskişehir’de, zararın en az şekilde atlatılmasıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu. “Girdi maliyetlerinin hızla arttığı son dönemde; iklim değişikliğinin de olumsuz etkilerini yaşayan çiftçimizin çayır tırtılı istilası ile karşı karşıya kalması, önümüzdeki sürecin zorluklar içinde geçeceğinin göstergesidir” diyen Özbunar, “İstila karşısında erken tespit ve müdahale önemlidir. Üreticilerin özellikle; ayçiçeği ve mısır tarlalarını sık sık kontrol etmesi ve zararlının yumurtalarını gördüklerinde, zaman kaybetmeden uygun ilaçlamanın yapılması önemlidir” dedi.
ÇİFTÇİLERİ UYARDILAR
Çayır tırtılı zararlısıyla mücadelede kullanılan tarım ilaçlarının arı ölümlerine yol açabileceğini belirten Selma Güder, Gizem Avar Menge ve Burçin Yurdaışık, hava karardıktan sonra ilaçlama yapılmasını önemle vurguladı. İlaç seçiminde; uygun etken maddeli ilaçların kullanımında, çiftçiler ile paylaşımda bulundu. Ziraat mühendisleri Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli ve Alpu Ziraat Odası Başkanı Murat Tepe ile de görüşerek tırtıl istilasına maruz kalan yerler hakkında bilgi alışverişi yaptı. İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi