EKONOMİYİ UÇURACAK!

Videoyu Aç EKONOMİYİ UÇURACAK!
A
a

İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yapımına karşı olmadığını fakat tarım arazilerinin de heba edilmemesi gerektiğini vurgulayan ETB Başkanı Ömer Zeydan, “Raylı sistemler Eskişehir’in ekonomisini uçuracak önemli bir sektör” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan, ES TV’de yayınlanan Açıkça programına konuk oldu. Gazeteciler Ali Baş ve Meltem Karakaş Kaya’nın sorularını yanıtlayan Zeydan, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.
İHTİYAÇ VAR
Alpu’ya yapılması planlanan İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili konuşan Zeydan, “Ben bir karış dahi tarımsal toprağın heba edilmesi taraftarı değilim. Tarımsal gözle bakıyorsak. Ancak orada yapılmak istenen yerle ilgili bilgim var. Orası mera vasfından çıkmış, hala mera olarak gözüküyor ancak mera özelliğini yitirmiş çorak bir arazi. Şu anda bildiğim kadarıyla tarımsal üretimde kullanılmıyor. Bu anlamda tarımsal üretimde kullanılamayan arazilerin sanayide veya başka bir yapılaşmada kullanılmasında bence bir mahsur yok ama çok verimli bir toprak, buraya başka yerde alternatif varken getirip sanayi yapılarını dikerseniz karşıyım. Bir karış dahi tarım toprağı heba edilmemeli diye düşünüyorum. Orada benim başka düşüncelerim var. Kendisiyle görüştük bu konuyu. Çok önemli bir fırsat Eskişehir için. Orada ne var? Raylı sistemler yine Eskişehir’in ekonomisini uçuracak önemli bir sektör. Raylı sistemlerde TÜLOMSAŞ’la ilgili hepimizin bir takım üzüntüleri geçtiğimiz aylarda oldu biliyorsunuz. TÜLOMSAŞ’ı biz çok daha etkin bir şekilde Eskişehir’in ekonomisin içinde bulunmasını Türkiye ekonomisinin içinde bulunmasını Eskişehir adına istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz. Deniliyordu ki Eskişehir’de TÜLOMSAŞ’a hiçbir iş gelmiyor vesaire. Önümüzde siparişi verilmiş veya verilmek üzere Gaziantep’in 38 set banliyö treni siparişi var. Yine Devlet Demiryollarının 19 set hızlı tren seti siparişi var. Her bir set 5 tane araçtan oluşuyor. Bunların gövdesi TÜRASAŞ’ta yapılabiliyor. Bunların cer motorları ve diğer motorları da TÜLOMSAŞ’ta yapılmak durumunda. Dev bu anlamda uluslararası firmalarımız da var iki tane. Bunlar da bu pastadan pay alıyorlar ve üretime katılıyorlar. Bu cer motor, gövde dışında diğerleri de Sakarya’daki işletmede yapılabiliyor. Yani çok ciddi önümüzdeki aylarda bir potansiyel var, bir üretim safhası var. Bu üretimde raylı sistemlerdeki yerlilik oranında yüzde 60’a çıktığını göz önüne alırsak mevcut fabrikalarımız belki bunları üretmeyi yetiştiremeyecek. Bir de pandeminin turizme olan olumsuz etkilerinin ortadan kalktığını düşünürseniz gerçekten çok önemli bir sektör. Hem taşımacılıkta, hem ekonomide. Bunlar ortadayken böyle bir organize sanayinin yapılmasına ihtiyaç var gibi gözüküyor. Neden? Yabancı bir takım yatırımcıların ve raylı sistemler konusunda dünyada söz sahibi olan Skoda gibi Siemens gibi firmaların da gelip burada partner arama, yatırım yapma ihtimalleri de göz önünde bulundurularak öyle bir şey düşünülüyor” ifadelerini kullandı.
ESKİŞEHİR ÖNE ÇIKACAK
“Neden Alpu?” sorusunu yanıtlayan Zeydan, “URAYSİM orada. URAYSİM orada olduğu için bu yapılan tren setleri nerede yapılırsa yapılsın test merkezi burası. Dolayısıyla orası bir cazibe merkezi olacak. Ancak benim bildiğim kadarıyla organize sanayi bölgesinin Hasanbey Lojistik Merkezi’ne yakın, onun etrafında 2 milyon 400 bin metrekare zaten bir sahası var. Bunların da bildiğim kadarıyla projelendirilmiş ve altyapısının da bir kısmı yapılmış. Hali hazırda bekliyor. Geçin diğer tarafa yine Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin İmişehir tarafında hali hazırda satılmaya, yatırımcı bekleyen hazır 3 milyon metrekare sanayi parseli var. Onun karşısına geçtiğinizde Kalkanlı tarafında 5 milyon metrekare yine sanayi yapılaşma alanı var. Bir de Eskişehir’deki raylı sistemler sektörü envanterini çıkartmak gerekiyor. Bu envanterin sonucuna göre bunlar göz önüne alınarak yeni bir organize sanayi bölgesi yapılabilir. Bir dış yatırımcı gelir ben hayır oradan değil buraya olursa yatırım yapacağım diyorsa alternatifler gözden geçirilebilir. Ancak mevcut alanların öncelikle kullanılmasının daha kıymetli olduğunu düşünüyorum çünkü orada yeni bir oluşum burayı atıl duruma sokabilir. Burada yapılan o anlamdaki yatırımlar oradaki cazibe merkezinin cazibe derecesini düşürecek olabilir. Hassas bir konu ama raylı sistemlerde Eskişehir öne çıkacak önümüzdeki yıllarda” şeklinde konuştu. ESRA ÜNLÜ
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi