Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında tutuksuz yargılanan sanık İsmail T, kazada yaralanan Aslı Ece Ersoy ve taraf avukatları katıldı.

“MANEVRA YAPTIM ANCAK KURTARAMADIM”

Sanık İsmail T. savunmasında, “Olay tarihinde Atatürk Bulvarı’nı takiben Pr. Dr. Nabi Avcı istikametine doğru seyir halindeydim. Hızım da saatte 30-35 km civarındaydı, kavşağa geldiğimde sinyalimi verip kavşağa girdim. Bu sırada müşteki motosikletle aracımın sol arka köşesine çarptı. Kaza bu şekilde meydana geldi. Aynadan baktığımda motosikletin aşırı hızlı geldiğini gördüm. Manevra yaptım ancak kurtaramadım” dedi. 

“BİR ANDA SOLA MANEVRA YAPTI”

Eskişehirspor'un gözü liderlik koltuğunda! Eskişehirspor'un gözü liderlik koltuğunda!

Kazada yaralanan Aslı Ece Ersoy duruşmadaki ifadesinde, “Motosikletimle Atatürk Bulvarı üzerinden Sazova istikametine seyir halindeydim. Hızım da saatte 50 kilometreye yakındı. Yolun sol şeridinde seyir halindeydim. Kavşağa geldiğimde aynı istikamette seyir halinde olan sanık, bir anda sola manevra yaptı. Herhangi bir sinyal de vermedi. Ben kurtarmak için sola doğru biraz daha kaçtım, buna rağmen kurtaramadım. Kaza bu şekilde meydana geldi. Ben kazada yaralandım. Olayda bir kusurum yoktur. Sanıktan şikayetçiyim” dedi.

Mahkeme heyeti dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için süre verilmesine, dava dosyasının Ankara Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’ne gönderilerek sanık İsmail T. ve katılan Aslı Ece Ersoy’un kusur durumlarının belirlenmesine yönelik rapor düzenlenmesine karar vererek duruşmayı 6 Şubat’a erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

 

Eskişehir’de yaşayan Aslı Ece Ersoy (23), 1 Ekim 2022 tarihinde sabah saatlerinde işe gitmek için evinden motosikletiyle yola çıktı. Atatürk Bulvarı üzerinde sol şeritten ilerleyen Ersoy, idaresindeki 26 AEE 219 plakalı motosikletle, iddiaya göre aynı bulvar üzerinde orta şeritten dönel kavşağa yaklaşırken aniden sola dönüş yapmak isteyen İsmail T. (28) yönetimindeki hafif ticari araca çarptı. Kazanın ardından olay yerine 112 Acil Sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Ağır yaralanan Ersoy, ambulansla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. 20 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayati tehlikeyi atlatan Ersoy, gerekli tedavilerinin ardından taburcu edildi. Avukatları Buğra Sarı ve Burak Ağıldere ile gazetecilere açıklamada bulunan Ersoy, vücudunun çeşitli yerlerinde çoklu kırıklar olduğunu yürüyemediğini, sol elini kullanamadığını ve ağrılarının olduğunu kaydetti. Güvenlik kamerasına yansıyan kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

HAFİF TİCARİ SÜRÜCÜSÜ ASLİ KUSURLU BULUNMUŞTU

Kazayla ilgili hazırlanan iddianamede İsmail T. hakkında, motosiklet sürücüsü Aslı Ece Ersoy’a karşı “taksirle yaralama” suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Kaza neticesinde Ersoy’un vücudunda hayatını ağır (6) derecede kemik kırığına sebep olması nedeniyle sanığa verilecek cezanın yarı oranında artırılması istendi. İddianamede yer alan bilirkişi raporunda ise İsmail T.’nin 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 84’üncü maddesinde belirtilen “doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma” kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle asli kusurlu olduğu belirtildi.

Kaynak: Abdullah Güçlü