Esnaf Eylül Ayından Umutlu

Videoyu Aç Esnaf Eylül Ayından Umutlu
A
a

Kısıtlamalarla birlikte bir yıldır üniversitelerin uzaktan eğitime devam etmesi, Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Bulvarı’ndaki esnafın işlerini etkiledi. İşlerinde günlük net yüzde 75 kayıp olduğunu söyleyen Mehmet Ali Güneş, “Bunlar ciddi rakamlar. Kapatılamaz rakamlar esnaflar için” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Covid-19 salgını nedeniyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de üniversiteler bir yıldır uzaktan eğitime devam ediyor. Üniversite öğrencilerinin yoğunlukta olduğu Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Bulvarı’ndaki esnaf, öğrencilerin olmamasından kaynaklı sıkıntılı günler geçirdiklerini söyledi. Çok ciddi iş kaybı olduğunu anlatan esnaf, pandemi boyunca destek alamadıklarını, devletin destek vermemek için adeta çabaladıklarını ifade etti. Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Bulvarı’ndaki esnaf, umutlarının eylül ayında üniversitelerin açılmasında olduğunu belirtti.
NEREYE KADAR GİDECEK?
Kenan Öztel: “Pandemi süreci malum öğrencinin olmaması ve bu bölgenin tamamen öğrenciye dayalı bir bölge olmasından kaynaklı işlerimiz istediğimiz gibi değil. Devlet de bize pek bir destekte bulunmadı. Stopajıydı, vergisiydi düzenli ödedik. Öğrencinin olmaması, sadece paket servisin olması baya sıkıntılıyız. Paket servis zaten kurtarmıyor. Satış yarı yarıya düştü. Salgın boyunca kira desteği olsaydı keşke. Eylülde inşallah üniversiteler açılır. Yoksa dayanacak gücümüz kalmadı. Böyle paket servisle nereye kadar gidecek?”
DİRENMEYE ÇALIŞIYORUZ
Mehmet Ali Güneş: “Caddede kimse olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz. Öğrenciler gelmezse ve böyle giderse bayağı sıkıntı çekecek gibiyiz. Bu bölgenin geçim kaynağı öğrenciler. Şu an kimse yok. Yasaklar bizi inanılmaz etkiledi. Net yüzde 75 iş kaybımız var günlük. Ciddi rakamlar. Kapatılamaz rakamlar esnaflar için. Kiralarımız da yüksek bu bölgede. Esnaf işini çevirmeye çalışıyor ama yıkandığımız zamanlar çok oluyor. Devletin hiçbir desteği yok. Her şeyi biz ödüyorken; 1 lira yardım alamazken piyasada direnmeye çalışıyoruz. Dört gözle üniversiteler açılsın diye bekliyoruz.”
VERMEMEK İÇİN ÇABALADILAR
Mahsun Doğan:Öğrencilerin olmaması bizim işlerimizi çok etkiledi. Eskişehir’in tüm esnafı öğrenciye bağlı. Eski tadımız yok. Bitik işler. Yarı yarıya düştü işlerimiz. Dükkânda 3 elemanı işten çıkarmak zorunda kaldık. Şu an 2 kişi çalışıyoruz. Hiçbir şekilde bir destek alamadık bu süreçte. Vermemek için çabaladılar. Sadece çark dönüyor. Dükkân kendini çeviriyor. Öyle bir tat yok işlerde. Eylülde üniversitelerin açılmasını bekliyoruz.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi