Fidanlıkta inceleme

Kategori: Güncel - Tarih: 6 Eylül 2019 17:33
Fidanlıkta inceleme

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Çolak, Orman Bölge Müdürü Recep Temel’i ziyaret etti.


Ziyaret kapsamında orman fidanlığındaki çalışma yerleri ve kayaç parkı gezildikten sonra Orman Fidanlığına geçildi. İkili, Orman Fidanlığındaki fidan ve tıbbi bitki üretim çalışmalarını birlikte gezerken, Orman Bölge Müdürü Recep Temel, fidan üretim çalışmaları hakkında Rektör Şenocak’a bilgi verdi.
KAYAÇ PARKI’NI GEZDİ
Programda ESOGÜ Ziraat Fakültesi ile birlikte üretilen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler parselinde yer alan bitkiler incelenerek Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duran Katar tarafından Rektör ve heyetine sunulan bilgilendirme yer aldı. Rektör Kemal Şenocak lavanta, ekinezya, adaçayı, kantoran, biberiye gibi türler ile yakından ilgilendi. Heyetler, daha sonra fidanlığın içinde bulunan ve Türkiye’de başka örneği olmayan Kayaç Parkı’nı gezdi. Burada misafirlere kayaç parkının kuruluş amacını ve işlevini anlatan Orman Yüksek Mühendisi Dr. Nejat Çelik, parkta bulunan ve 81 ilden getirilen kaya ve maden örnekleri hakkında da bilgi verdi.
ENSTİTÜYE ZİYARET
Programın devamında Orman Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Enstitüsü de ziyaret edilirken Enstitü Müdürü Dr. Teoman Güner, toprak ve bitki analizlerinin yapıldığı laboratuvarlar hakkında bilgi aktardı. İHA
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/fidanlikta-inceleme-107809.html