HAKLARIMIZ PAZARLIK KONUSU OLMAYACAK

Videoyu Aç HAKLARIMIZ PAZARLIK  KONUSU OLMAYACAK
A
a

İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırıları ve diğer ortak sorunları ele almak üzere toplanan bine yakın kadın örgütü deklarasyon yayınladı. Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) tarafından yapılan açıklamada “Haklarımızın pazarlık konusu olamayacağını tekrar vurgulamak amacıyla yayınlıyoruz” denildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Biz, 1000 kadar kadın örgütünden oluşan kadın grupları ve feminist kuruluşlar, 15 Ekim 2020 tarihinde İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırıları ve diğer ortak sorunlarımızı ele almak üzere toplandık. Bu deklarasyonu, kadınların dünyanın her yerinde maruz kaldıkları ayrımcılığa, şiddete, gittikçe artan yaşam zorluklarına ve insan hakları ihlallerine dikkat çekmek ve haklarımızın pazarlık konusu olamayacağını tekrar vurgulamak amacıyla yayınlıyoruz” ifadelerine yer verildi.
HEP BERABER ÇALIŞACAĞIZ
Taleplerinin sıralandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüm devlet kurumları, özel kuruluşlar ve sivil toplum kurumları; insan haklarının temeli olan, insan onurunda eşitlik ilkesine göre hareket etmeli. Tüm hükümetler; kadın örgütleri ile iş birliği içinde ve yeterli kaynaklara sahip ve ciddi uygulanan politikalarla, kadınların ve kız çocuklarının ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel, cinsel ve üreme haklarını güvence altına almalı ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamalı. Yerel, ulusal ve küresel medya; olumsuz tiplemeleri bırakarak, toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve kadın hakları ihlallerinin kamusal ve sivil faillerini ortaya çıkarmalı, ihmali olan kurumları sorumlu tutmalı. İstanbul Sözleşmesi, Pekin Eylem Platformu, CEDAW ve Çocuk Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere, tüm insan hakları belgeleri; haklarında yanlış bilgilendirmelere karşı savunulmalı, bütün devletlerce onaylanmalı ve bütünüyle, eksiksiz uygulanmalı. Ve herkese ilan ediyoruz: Her zaman olduğumuzdan daha kararlıyız; Demokratik alanlar daralmakla birlikle, biz; ataerkil şiddete, yanlış bilgilendirmelere, eril söylemlere ve kazanılmış haklarımıza yönelik saldırılara karşı koymaya devam edeceğiz. Eşitlik, adalet ve barış içinde yaşayacağımız dünyayı kurmak için, kız kardeşlik ve ulusötesi dayanışma içinde hep beraber çalışacağız.”
İMZASI OLAN ÖRGÜTLER
2020 Kadın Hakları Deklarasyonu’nu imzalayan örgütler: “Bulgaristan Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Vakfı, Bulgaristan. Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), Türkiye. Eşitlik ve Kürtaj Hakkı İçin Büyük Koalisyon, Polonya. Hırvatistan Kadın Ağı, Hırvatistan İnsan Hakları Savunucuları, Amerika Birleşik Devletleri Kadın Dayanışma ve Bilgi Merkezi (NPO), Estonya Kadın Hakları Merkezi, Polonya Kadın Haklarını Geliştirme Derneği (DOMINE), Hırvatistan Uluslararası Barış ve Özgürlük İçin Kadın Birliği (WILPF) Macaristan Kadın Lobisi, Macaristan Şiddete Karşı Avrupa Kadın Ağı (WAVE)  Ukraynalı Kadın Avukatlar Derneği (JURFEM), Ukrayna Avrupa Kadın Lobisi – EWL (Destekçi).” ESRA ÜNLÜ
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi