İŞ BİRLİĞİ YAPALIM!

Videoyu Aç İŞ BİRLİĞİ YAPALIM!
A
a

Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Sri Lanka Büyükelçisi Mohamed Rizvi Hassen ve Büyükelçilik Ticaret Müsteşarı Yoshitha Jayasuriya’yı ve Belarus Cumhuriyeti Türkiye Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Viktor V. Rybak ile Belarus Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müşaviri ve Ticaret Temsilcisi Ruslan Kizileviıch’i ağırladı.


ESO’da gerçekleşen görüşmede Eskişehir- Sri Lanka arasında özellikle ihracatın artması, yeni iş birlikleri sağlanması için ilk etapta çevrim içi ikili iş görüşmeleri yapılması kararlaştırıldı. ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Geçtiğimiz yıl ülkemizden Sri Lanka’ya 80 milyon dolarlık ihracatımız gerçekleşmiş, 98 milyon dolarlık ithalatımız yapılmış. Odamızın belirlediği ihracat ve yeni pazarlara ulaşma stratejisi çerçevesinde Eskişehirli iş insanlarımız ile yeni iş birlikleri için adım atabiliriz” dedi.
KÖPRÜ OLALIM
Görüşmede konuşan Büyükelçisi Mohamed Rizvi Hassen ise son yıllarda gıda ve içecek, petrokimya ve kauçuk endüstrilerine yönelik ülkesinde birçok yabancı yatırımcının olduğu, bunun dışında liman ve elektrik üretimi projelerine yönelik önemli bir pazarın bulunduğunu belirtti. Eskişehirli iş insanları ile ülkesi arasında köprü olmak istediklerine değinen Büyükelçi, bu noktada atılacak her adımı dikkatle takip edeceklerine vurgu yaptı.
TİCARET İÇİN İŞ BİRLİĞİ
ESO yönetimi daha sonra Belarus Cumhuriyeti Türkiye Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Viktor V. Rybak ile Belarus Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müşaviri ve Ticaret Temsilcisi Ruslan Kizileviıch’i ağırladı. Eskişehir’in, gerek sanayi, gerek ticari gerekse akademik yönü düşünüldüğünde bölgenin en güçlü şehirlerinden biri olduğunu belirten ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, “İki ülke arasındaki politik ilişkiler halihazırda iyi seviyede. Bunu ekonomik ilişkileri geliştirerek taçlandırmalıyız” dedi.
FİRMALAR TANIŞACAK
Büyükelçi Viktor V. Rybak, Eskişehir ve Belarus arasındaki dış ticaret rakamlarının arttırılası gerektiğinin altını çizdi. Belarus Cumhurbaşkanının geçtiğimiz sene Türkiye ile ticaretin artırılması amacı için bir çağrıda bulunduğu ve akabinde iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin artış gösterdiğini ifade eden Rybak, “Geçtiğimiz aylarda ESO ve Minsk Ticaret ve Sanayi Odası üye firmaları arasında gerçekleştirilen görüşmeler çok faydalı geçti ve başarılı iş birlikleri geliştirildi. Bunu tekrarlamalıyız” diye konuştu. HM
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi