Kapalı olsak Bundan iyi !

Videoyu Aç Kapalı olsak Bundan iyi !
A
a

17 günlük tam kapanmada dükkânları açık olan esnaf, işlerindeki düşüşten dert yandı. Durumun içler acısı olduğunu söyleyen esnaf, “Açığız ama kapalı olsak bundan iyi. Ne gelen var ne giden var.Destek bekliyoruz devletten. Günlük kazandığımız parayla geçim imkânsız” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
17 günlük tam kapanma sürecinde esnafın bir kısmına dükkânlarını açma izni verildi. Dükkânlarının açık olmasına rağmen işlerindeki düşüşün fazla olduğunu belirten esnaf, iş olur umuduyla dükkânı açtıklarını fakat kazandıkları parayla geçinmenin mümkün olmadığını söyledi. Birçok esnaf arkadaşlarının dükkânının kapalı olduğunu da hatırlatan esnaf, işlerin iyi gitmediğini bu sebeple devletten destek beklediklerini ifade etti.
Kısıtlama İşlerimizi Düşürdü
“Kısıtlama işlerimizi düşürdü” diyen Kasap Kadir Şen, “İşler şu anda ramazan dolayısıyla çok iyi değildi. Perşembe günü iyiydi. Ama hafta sonu kapanma olduğu için çok yoğun değildi ama bereket versin. Yine çok istediğimiz gibi olmadı hafta sonu. Biraz yavaş geçti. Kısıtlama olduğu için işler düşük. Normalinden daha az yani. Kira desteği verilebilir bu dönemde esnafa. Esnafın ayakta durması için destek verilmesi lazım. Birçoğu kapattı. Faizsiz bir iki sene sonra ödemeli olacak şekilde krediler vermeli devlet. Kısıtlama işlerimizi düşürdü. Fiyatlar geçen sene ile aynı. Zam yapmadık” diye konuştu.
Durum içler Acısı
İşlerin hiç iyi gitmediğini, bir umut dükkânı açtıklarını söyleyen Helvacı Fehmi Sevkulak, “İşler hiç iyi gitmiyor. Koronadan dolayı ve yasaklardan dolayı işler yok. Ama açmak zorundayız. Biraz bir şeyler olur mu düşüncesiyle açıyoruz ama öyle tatminkâr bir iş yok. Tam kapanma bizi kötü etkiledi. Gamsız, dikkatsiz insanlar yüzünden olan esnafa oluyor. Elimizde olanla idare ediyoruz. Cepten yiyoruz yani. Ama devam ederse büyük sorunlar yaşarız. Çark dönmezse maalesef bizde zorlanacağız. Destek bekliyoruz. Bakın hiç açmayan esnaf var. Durum içler acısı anlayacağınız” şeklinde konuştu.
Destek Bekliyoruz
Devletten destek beklediklerini belirten simitçi Nurettin Sural, “Açığız ama kapalı olsak bundan iyi. Ne gelen var ne giden var. İnsanlar sokağa çıkmıyor zaten yasaklardan dolayı. İşlerimiz çok zayıf yani bu kısıtlamadan kaynaklı. Tam kapanmadan önce normaldi, biraz iyiydi. Tam sezon açıldı, yaz geldi derken bu kapanma bizi mahvetti. Bakın esnaf hep kapalı. Açıkların da işi yok. Tezgah boş bakın. Destek bekliyoruz devletten. Çalışan arkadaşlarımız yarı yarıya düştü. Yarıdan da az hatta. Günlük kazandığımız parayla geçim imkansız. Kazandığımız ücret yetmiyor” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi