REKOR BAŞVURU

Videoyu Aç REKOR BAŞVURU
A
a

İŞKUR İl Müdürü Hasan Yoldaş, Eskişehir’de bin 72 firmanın kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için başvuru yaptığını söyledi.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında ekonomik tedbirler paketleri uygulamaya konulmaya başladı. Süreçten etkilenen tüm firmalar başvurularını İŞKUR üzerinden yapmaya başladı. Eskişehir’de şu ana kadar bin 72 firma kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak için başvuru yaptı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İŞKUR İl Müdürü Hasan Yoldaş, “Zorlu bir süreçten geçiyoruz, inşallah en iyi şekilde destek olarak ve görevleri yerine getirerek bu süreci atlatacağız. Kurum olarak da çalışmamız gereken bir dönem var. Biz bu dönemi başarıyla atlatırsak bir sürü insana can suyu olan yevmiyelerini ve ödeneklerini ödemiş olacağız” dedi.
YOĞUN TALEP
“Kısa çalışma ödeneği işverenlerin kısmen veya tamamen son vermesi durumu sonucunda İŞKUR’a elektronik ortamda müracaat etmeleri durumunda devletin bir desteği olacak” diyen Yoldaş, “83 günlük bir ödemeye tekabül etmektedir. Bir işveren kendi iş yerindeki işini, işçilerini çıkartamamak kaydıyla bize müracaat edecek, çalıştığının karşılığını verecek. Çalıştırmadığı sürede işçilerine karşılığını İŞKUR olarak biz ödeyeceğiz. Bununla ilgili olarak firmaların çok yoğun bir talebi var. Biz Cumartesi ve Pazar bütün gün çalışıyoruz, çalışacağız da. Bize müracaatları tek tek değerlendiriyoruz. Bu değerlendirme ve kontrolleri yaptıktan sonra da Ankara’da Teftiş ve Rehberlik Kurumu’na evraklarımızı gönderiyoruz. Oradan olumlu sonuç geldiği zaman ücretlerini hemen ödemeye başlayacağız. Şu an itibariyle sistem üzerinden girmiş olduğumuz müracaat sayısı bin 72. Buradan göndermiş olduğumuz dosya sayısı da 456, çalışmalarımıza da devam ediyoruz, edeceğiz. Dolayısıyla bu durumu çalışma ve gayret ederek atlatmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.
3 AY ÖDENECEK
İŞKUR üzerinden ödemelerin 3 ay süreceğini belirten Yoldaş, “Bu süreç içerisinde kişinin yıllık almış olduğu yevmiyesi bulunacak. Bunun yüzde 60’ını ve asgari ücretin brütünün yüzde 150’sini geçmemek şartıyla yaklaşık bu bin 700 küsur lira ile 4 bin arasında bir rakama tekabül ediyor. Dolayısıyla herkesin maaşını bir an önce yatırmaya çalışacağız” diye konuştu.
ZAMAN ALIYOR
İşverenlere de seslenen Yoldaş, şunları söyledi: “Özellikle gereksiz olarak bize mail ortamında müracaat ediyorlar, her şey elektronik ortamda alınıyor. Kesinlikle kuruma gelmelerine gerek yok. Burada göndermiş olduğunuz mesajlar kanalıyla biz bu işlemleri yapıyoruz. Öncelikle gereksiz evrak göndermesinler çünkü çok zamanımızı alıyor. İkinci olarak ise tekrar hatalı olan dosyaları gönderdiğimizde muhatap bulamıyoruz, maillerini sürekli kontrol etsinler ve bir an önce bize dönsünler. Üçüncü olarak; bu taramalarda özellikle yüksek çözünürlük olarak taranırsa daha kolay okunuyor yoksa bu bir ret sebebi olabiliyor. Kaşe ve imzalara da dikkat ederlerse, bütün arkadaşların en kısa sürede işlemlerini görmüş olacağız. Çünkü bize gelen dosyaları, müracaatları bir gün sonra göndermek için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz.” ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi