Susuzluğa karşı eylem planı var mı?

Videoyu Aç Susuzluğa karşı eylem planı var mı?
A
a

Susuzluk ve iklim sorunlarına ilişkin açıklama yapan Eskişehir Barosu Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu Başkanı Hüseyin Akçar, yetkililere seslenerek kuraklığa ilişkin bir eylem planının olup olmadığını sordu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Barosu Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu Başkanı Hüseyin Akçar ve beraberindeki avukatlar, yaptıkları basın açıklaması ile susuzluk sorununa dikkat çekti. Birleşmiş Milletler’in raporundaki bilgileri hatırlatan Akçar, “Akarsu havzalarında, çevresel kaygılardan uzak ve yalnızca kâr hırsıyla işletilen madenlerin, sanayi tesislerinin, şirketlerin ve bilinçsizce kullanılan tarım ilaçlarının, su kaynaklarımız üzerinde yarattığı tahribat ortadadır. Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan, dünyadaki su ihtiyacının 2050 yılına kadar yüzde 55 oranında artacağı ve önümüzdeki 15 yıl içinde ise mevcut su kaynaklarının yüzde 40 oranında azalacağına ilişkin bilgilerin yer aldığı rapor çarpıcıdır” dedi.
BAKANLIKLARA SESLENDİ
Bakanlık yetkililerine seslene Akçar, önümüzdeki günlerde susuzluk ve kuraklık ile ilgili eylem planının olup olmadığını sorarak şu şekilde konuştu: “Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın içinde bulunduğumuz iklim krizi ve buna bağlı olarak öngörülen susuzluk ve kuraklığa karşı belirlediği politikaları nelerdir? Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hemen hemen tüm illerimizde öngörülen susuzluk tehlikesine karşı eylemleri ve önlemleri var mıdır? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın; sorunun gelecekte tekrar yaşanmaması için bir eylem planı var mıdır? Susuzluk ile ilgili olarak Eskişehir Valiliği’nin gerçekleştirdiği önlemler var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?”
MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi