YAŞAMAK İSTİYORUZ

Videoyu Aç YAŞAMAK İSTİYORUZ
A
a

Eskişehir’deki birçok STK koronavirüsün meslek hastalığı sayılması için bir araya gelerek açıklama yaptı. Grup adına açıklama yapan Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Nesrin Ekici, “Ölmek değil yaşamak istiyoruz. Bir an önce tedbirleri alın” dedi.

Özdilek Kültür ve Sanat Merkezi önünde STK temsilcileri bir araya gelerek koronavirüsün meslek hastalığı kabul edilmesi taleplerini yineledi. Açıklamaya CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü de destek verdi. Ülkemizin Mart ayından bu yana pandeminin etkisi altında olduğunu anımsatan Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Nesrin Ekici, “Hastanelerin, yoğun bakımların dolu olduğunu, sağlık çalışanlarının yetmediğini, alan eğitimi olmayan sağlık çalışanlarının özellikli yerlerde eğitimsiz çalıştırıldığını ve tüm sağlık çalışanlarının çok yoğun çalıştığını, hastalandığını ve tükendiğini biliyoruz. Fabrikalarda COVİD 19 olan işçilere temas ettikleri işçileri bildirmemeleri için baskı yapıldığını, okul müdürlerinin COVİD 19 olan öğrencileri öğretmenlere bildirmediklerini biliyoruz. COVİD 19 dışı hastalığı olanların hastalık bulaşması korkusuyla kontrol ya da muayeneye gitmeyi geciktirdiklerini ve bu nedenle hastalıklarının ağırlaştığını biliyoruz. Sağlık bakanlığının adına filyasyon dediği ancak aslı temaslı ziyareti olan çalışmanın salgını kontrol altına almada etkisiz ve sağlık çalışanlarını tüketmekten öte bir işe yaramadığını biliyoruz. Ancak şehrimizde her gün hasta sayısı artarken kısa süre öncesine kadar kullanılan Eskişehir Devlet Hastanesi ve Yunus emre Devlet Hastanesi eski binasının acele olarak yıkılmasındaki amacı bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

TALEPLERİMİZİ YERİNE GETİRİN

Ekici açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “COVİD 19 damlacık yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bulaşması için havalanmayan kapalı ortam, yakın fiziksel mesafe ve 15 dakikadan uzun korunmasız temas gerekiyor. O zaman virüsün bu özelliğini dikkate alarak kamu özel ayrımı yapmadan düzenlemeler yapılmalıdır. Ulaşım servisleri, yemekhaneler, giyinme soyunma odaları, çalışma ortamları yani işlikler, sınıflar, ofisler, poliklinikler etkin havalandırılabilen ve uygun sayıda çalışanın olacağı şekilde düzenlenmelidir. Günlük yaşamın tüm alanlarında ulaşım, alışveriş ortamları bu bilgiye göre düzenlenmeli, hayatı felce uğratmadan yaşanabilecek bir ortam yaratılmalıdır. Göstermelik olarak çıkartılan, sigara içme yasağı, 22.00’dan sonra mekânların kapatılması ya da 65 yaş üzerinin 18 saat eve hapsedilmesiyle bu hastalıkla savaşılamaz. Ülkemizde ve ilimizde acilen kısa-orta-uzun vadede yapılacak işler planlanmalı ve halka duyurulmalıdır. Salgının şehrimizde geldiği bu aşamada kısa sürede sağlık sistemimizin biraz nefes alabilmesi için zorunlu olmayan üretim durdurulmalı. Elektrik, su, doğalgaz ve temel gıda gibi tüketim maddelerinden ve asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırılmalıdır. COVİD 19 tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir. Bizler bu acil taleplerimizin ivedilikle dikkate alınmasını istiyoruz. Son derece yaşamsal olan bu taleplerimiz bir an önce yerine getirilmelidir. Çünkü yaşamak istiyoruz. Bir an önce gerekli tedbirleri alın.”

Açıklamaya destek veren STK’lar ise şunlar: “Eskişehir Bilecik Tabip Odası, Eskişehir Diş Hekimleri Odası, 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası, Disk Bölge Temsilciliği, TMMOB, Türk Harb İş Sendikası, Kristal İş Eskişehir Şubesi, Eğitim Sen, Ses, Tümbelsen, Tümtis, Haber Sen, Yapıyol Sen, Çağdaş Gazeteciler Derneği, EYT Derneği, Öv Der, Tarım Orkamsen, Türkiye Ormancılar Derneği Eskişehir Temsilciliği.”
ESRA ÜNLÜ

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi