Binlerce yıllık geleneği ustalarından öğrendiler

Videoyu Aç Binlerce yıllık geleneği ustalarından öğrendiler
A
a

Yunus Emre Enstitüsü Yaz Okulu programı kapsamında Eskişehir’e gelen yabancı öğrenciler, Türk kültür ve tarihinin önemli unsurlarını keşfetmeye devam ediyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Yunus Emre Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen 2015 Uluslararası Türkoloji Yaz Okulu programı kapsamında çok sayıda farklı ülkeden gelen yabancı gençler, Türkiye’de hem Türkçelerini geliştiriyorlar hem de ülkenin kültürel dokusunu Anadolu şehirlerinde keşfediyorlar. Mısır’dan Tataristan’a Cezayir’den Japonya’ya 18 farklı ülkeden Eskişehir’e gelen 25 yabancı öğrenci, 5 bin yıllık bir geçmişe sahip lületaşı işlemeciliğini öğrendiler. Ciddi bir sabır, yetenek, tecrübe ve el işçiliği gerektiren lületaşı işlemeciliğini keşfeden öğrenciler kendi yeteneklerini de keşfetmeye çalıştılar.

Kültürü ve tarihi yerinde keşfettiler

Dünyanın dört bir yanından gelen Yaz Okulu öğrencileri, diğer Anadolu şehirleri gibi günümüze kadar pek çok uygarlığın tarihi ve kültürel zenginliğini barındıran Eskişehir’i keşfettiler. Kentin tarihi yerlerini gezen öğrenciler, öğrendikleri Türkçeyi daha da geliştirme fırsatı buldular. Binlerce yıllık lületaşı işleme ustalığının sürdürüldüğü Atlıhan El Sanatları Çarşısı’na gelen yabancı gençler, buradaki kültürel dokuya hayran kaldılar. Lületaşı atölyelerine dağılan gençler, ustaların eşliğinde kendi yeteneklerini sergilemeye çalıştı.(HM)

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi