ESTÜ’den bir proje daha

Videoyu Aç ESTÜ’den bir proje daha
A
a

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nin H2020-programının SESAR-2019-2 çağrısı kapsamında hazırladığı ‘Future All Avıatıon CNS Technology (FACT)’ başlıklı proje, desteklenmeye değer bulundu.


Yedi ortaklı bir konsorsiyumun üyesi olarak yapılan projede, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Hava Trafik Kontrol Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Uğur Turhan proje yürütücüsü, Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İlkay Orhan ile Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Haluk Yapıcıoğlu ise araştırmacı olarak yer alıyor.
ARAŞTIRMA YAPILACAK
FACT projesi ile hava trafik kontrolü yönetiminde ileri teknoloji ürünü izleme ve takip sistemlerinin mevcut izleme ve takip sistemi teknolojileri ile entegrasyonu hedefleniyor. Bu sayede, EUROCONTROL’ün yetki alanına giren tüm bölgelerde daha güvenli bir hava ulaşım altyapısı sağlanacak. Hava araçlarını izlemekte kullanılan mevcut teknolojilere ek olarak, 3G, 4G ve 5G teknolojilerini temel alan izleme ve takip sistemlerinin geliştirilmesi ve bu sistemlerin hem hava araçlarına, hem de hava trafik kontrolü ile ilgili yer operasyonlarına entegrasyonu ile ilgili araştırmalar gerçekleştirilecek.
ÖNEMLİ ROL ÜSTLENECEK
ESTÜ, proje kapsamında geliştirilen yeni teknolojilerin hem sanal ortamda hem de gerçek hayatta gerçekleştirilecek denemelerine Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin sahip olduğu altyapıyı kullanarak ev sahipliği yapacak; tasarım ve uygulama aşamalarında önemli roller üstlenecek. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi