İnsanlık suçu Cezasız kaldı

Videoyu Aç İnsanlık suçu Cezasız kaldı
A
a

2 Temmuz 1993'te yaşanan Sivas Katliamı'nın 28'inci yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Eskişehir Hacı Bektaş Veli Vakfı Başkan Yardımcısı Kamer Ali Durur, “Yaşanan katliamı siyasi iktidar seyretti, asker seyretti, polis seyretti, Madımak’ ta işlenen insanlık suçu ise cezasız kaldı ve ne yazık ki zaman aşımına uğradı” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
2 Temmuz 1993’te, Sivas Madımak Oteli'nde Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında 33 aydın, sanatçı ve iki otel görevlisi gericiler tarafından yakılarak katledildi. Katliamın 28’inci yıldönümü nedeniyle Eskişehir’de yürüyüş düzenlendi. Adalar Porsuk Mevkii’nden başlayıp Ulus Anıtı önünde son bulan yürüyüşte, ‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’ sloganları atıldı.

İNSANLIĞA SES OLACAĞIZ

Yürüyüşün ardından açıklama yapan Eskişehir Hacı Bektaş Veli Vakfı Başkan Yardımcısı Kamer Ali Durur, “Yaşanan Katliamı siyasi iktidar seyretti, asker seyretti, polis seyretti, Madımak’ ta işlenen insanlık suçu ise cezasız kaldı ve ne yazık ki zaman aşımına uğradı. Nasıl ki yüzyıllar öncesinde halkın yüreğinde ve bilincinde yer alan ‘Bozuk düzende sağlam çark olmaz’ diyen Pir Sultan’ı geçen zaman unutturmadıysa; derisi yüzülen Nesîmî ve Hallac-ı Mansur unutulmadıysa, yârin yanağından gayri her yerde hep beraber diyen Şeyh Bedrettin’in sesi hala yankılanıyorsa; Hasret Gültekin, Asım Bezirci, Muhlis Akarsu, Nesimi Çimen, Metin Altıok, Behçet Sefa Aysan ve ölümsüzlüğe uğurladığımız aydınlarımız için zaman aşımı söz konusu olabilir mi? Ve zamanı aşan aydınlarımıza gelecekte de insanlığa ses olmaya, aydınlık vermeye devam edeceklerdir. Ülkemizde yaşanan başta Sivas Katliamı olmak üzere tüm katliamları kınıyoruz. Bu acılardan beslenen tüm katliamcılardan hesap soracağımız güne kadar mücadelemizi yılmadan devam ettireceğiz” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi