KÜLLİYE’YE GİTMİYORUZ

Videoyu Aç KÜLLİYE’YE  GİTMİYORUZ
A
a

ES TV’de yayınlanan Baro Başkanı Mustafa Elagöz, Eskişehir Barosu olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan 2019-2020 Yargı Yılı açılışına gitmeyeceklerini söyledi.

Baro Başkanı Mustafa Elagöz, ES TV’de yayınlanan Vaziyet programında Ali Baş ve Arif Anbar’ın gündeme dair sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan ve bu nedenle tartışmalara neden olan Adli yıl açılış töreniyle ilgili konuşan Elagöz şunları söyledi: “Biz Külliye’ye gitmiyoruz. Davet geldiği dakika ile ret cevabını verdik. Yargının birinci görevi gerek yasamayı, gerekse yürütmeyi denetlemektir. Bu sebeple de geleneksel hale gelen adli yıl açılış törenlerinin de yargının kendi mecrasında yapılması gerekir.”
YARGITAY BAŞKANI SORUMLU
Yargının birinci görevinin gerek yasamayı gerekse yürütmeyi denetlemek olduğunu söyleyen Elagöz “Yargı bağımsız olmak zorundadır. Bu sebeple de geleneksel hale gelen adli yıl açılış törenlerinde de yargının kendi mecrasında yapılması gerekir. Yürütmenin bir tahakkümü altındaki veya ona bağlı bir mekânda Eskişehir Barosu’nun katılmasını kimse zaten beklemesin. Eğer burası hukuk devleti ise erkler ayrılığı kavramına işlerlik kazandırılması gerekiyor. Davetiye barolara yani bize Cumhurbaşkanlığı tarafından gönderilmedi. Yargıtay Başkanlığı tarafından gönderildi. Olayların buraya gelmesindeki asıl sorumlu Yargıtay ve Yargıtay başkanının kendisidir” diye konuştu.
AÇILIŞ TÖRENİ ATA’NIN HUZURUNDA
Açılış töreninin her yıl Eskişehir Barosu’nun Atatürk mozolesinin önünde olduğunu vurgulayan Elagöz “Bu bizim geleneğimiz. Bırakın külliyede olmasını Yargıtay Başkanlığında dahi olsa bile gitmem mümkün değil. Çünkü bizim Eskişehir Barosu kurulduğundan bu yana adli yıl açılış törenleri baro başkanının konuşmasıyla Ata’nın huzurunda yapılmıştır, başka bir yerde yapılmamıştır Eskişehir’de. Ben şimdi burada yapmam gereken töreni bırakıp da Yargıtay’dan davet geldi diye Yargıtay’a mı gideceğim böyle bir şey zaten söz konusu değil. Bir de olayın bu boyutu var; 2 Eylül 2019 tarihinde saat onda adliye binamızın önünde atamızı huzurunda bir çelenk koyma töreniyle adli yıl açılış törenimizi gerçekleştireceğiz. Buradan da bütün Eskişehir halkını davet ediyorum” ifadelerini kullandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi