ESKİŞEHİRLİLER KARAR VERSİN

Videoyu Aç ESKİŞEHİRLİLER KARAR VERSİN
A
a

123 hektarlık TCDD ve TÜLOMSAŞ arazilerinin imar planlarının yapılması için açılacak ihale öncesi toplanan sivil toplum örgütleri temsilcileri bir komisyon oluşturarak, arazilerin geleceğine yerel yönetimler ve Eskişehir halkının karar vermesini istedi.


Eskişehir’de bulunan sivil toplum örgütleri içinde TÜLOMSAŞ’ın da bulunduğu 123 hektarlık alanın imar planının hazırlanması için 18 Ağustos’ta yapılması planlanan ihale öncesi bir araya geldi. CHP Milletvekili Utku Çakırözer, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Battal Uyar, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy’un da katıldığı toplantıda, arazilerin ranta açılmaması için ortak bir akılla mücadele edilmesi kararı verildi. Toplantı sonunda çıkan sonuçta şu ifadelere yer verildi: “TCDD 2. Bölge Müdürlüğü tarafından imar plan değişikliği amacıyla ihaleye çıkarılan söz konusu kamu arazisi Eskişehir’ en değerli bölgesidir. Kentimizin ve ülkemizin sanayisinin gelişmesine büyük katkı sağlayan 126 yıllık bir geçmişe sahip olan, 500 dönümlük bir arazi üzerinde kurulu TÜLOMSAŞ tesisleri ve diğer yapıların imar değişikliğinden sonra işlevlerinin ne olacağı, yapılaşmaya açılıp açılmayacağı konusu belirsizliğini korumaktadır. Bu tesislerin plan değişikliğinden sonra yapılaşmaya bir anlamda ranta açılması bu kente yapılabilecek en büyük kötülük olacaktır. İşin diğer bir boyutu, demiryollarının simge kenti olan Eskişehir, Cumhuriyetimizin kadim bir kentidir. Bu tesisler ürettikleri ile Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasına önemli katkılar sağlamıştır. Cumhuriyetimizin ve Demiryollarının tarihinin yattığı bu tesislerin tarihle olan bağlarından asla kopartılmamalıdır. Bu nedenle bu kentin taşına toprağına sahip çıkıyoruz ve gelişmelerin her aşamasının takipçisi olacağımızı Eskişehir Kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” MELTEM KARAKAŞ KAYA
TOPLANTIYA KATILANLAR: Atatürkçü Düşünce Derneği, İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri, Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Eskişehir Barosu, Eskişehir Kent Konseyi, Odunpazarı Kent Konseyi, Demiryolu Meslek Lisesi Mezunları Derneği, Eskişehir Bilecik Tabip Odası, Eskişehir Veteriner Hekimleri Odası, Eğitim Sen, Eğitim İş, Hacı Bektaş Veli Derneği, Yeni kuşak Köy Enstitüleri Derneği.
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi