PANDEMİDE ZİRVE YAPTI

Kategori: Güncel - Tarih: 16 Ekim 2020 19:10
PANDEMİDE  ZİRVE YAPTI

Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen ve Instagram üzerinden yapılan Gençlik Sohbetleri canlı yayın etkinliğinin bu haftaki konuğu teyit.org kurucusu Mehmet Atakan Foça oldu. 


Gençlerin ilgiyle takip ettiği etkinlikte, “Gerçek haberin nasıl teyit edildiği, doğru bilgilendirme, internet üzerinde yayılan yanlış bilgi, belge ve görüntülerin verdiği zararlar, teyit.org çalışmaları, en çok gelen şikayetler” gibi birçok konuda cevabı aranan sorular da yanıt buldu. Teyit.org oluşumunun 2016 yılında hayata geçirildiğini belirten Mehmet Atakan Foça, “2016 yılı pandemi dönemi kadar Türkiye için pek çok krizin yaşandığı bir dönemdi. Bir grup gazeteci ve internet kullanıcısı olarak internette çok fazla yanlış bilgi olduğu ve buna karşı bir sistem olmadığını yaşadığımız bir dönemdi. Biz de bu konuda profesyonel bir adım atmak istedik. Bir metodoloji ile internette dolaşan yanlış bilgininin peşine düşmek ve internet kullanıcıları güçlendirmek istedik. Şu anda 4. yılımızı tamamladık. 4 yıldır internet kullanıcılarının eleştirel yönlerini geliştirmek için çalışıyoruz. Bunda dijital okuryazarlık gibi konuları önceliyoruz” dedi.
TOPYEKÜN MÜCADELE ŞART
4 kişiyle başlayan yanlış bilgi ve habere yönelik yapılan mücadelede 20 tam zamanlı 15 yarı zamanlı olmak üzere 35 kişilik bir ekiple çalıştıklarını belirten Foça, “Sadece bu konuda değil birçok eğitim çalışması da yapıyoruz. Toplu taşıma araçlarında internette doğru bilgiyi nasıl bulabileceğinizle ilgili videolu görseller hazırlıyoruz” dedi. İnternette dolaşırken bir bilginin nasıl teyit edebileceğini değerlendiren Mehmet Atakan Foça, “Bu hep beraber yapılacak bir mücadele. Ancak bize her türlü sosyal mecradan bize bilgiler geliyor. Biz de yazar arkadaşlarımıza iletiyor ve doğrusunu da hem sitemizde hem sosyal medya hesaplarımızda bunu paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
DOĞRU BİLGİ ÇOK ÖNEMLİ
Son dönemde internette en çok yanlış bilginin pandemi ile birlikte sağlık konusunda dolaştığını ifade eden Foça, “Pandemi ülkemize gelmeden yanlış bilginin peşine düşmüştük. Dünyada en fazla sahte haber yakalayan teyit organizasyonundan biriyiz. Bu çok önemli çünkü burada bir halk sağlığı söz konusu. Böyle dönemlerde yanlış bilgileri avlamak ve doğru bilgiyi sunmak çok önemli” dedi. HM
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/pandemide--zirve-yapti-173119.html