TÜLOMSAŞ’a neden sahip çıkmadınız?

Kategori: Güncel - Tarih: 14 Mayıs 2022 09:10
TÜLOMSAŞ’a neden sahip çıkmadınız?

Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısında AK Partili Murat Özcan’ın tramvay ihalesinde yerli firmaların tercih edilmesini istemesi üzerine söz alan CHP’li Mustafa Önder, “TÜLOMSAŞ’a neden sahip çıkmadınız?” diye sordu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı Aydın Ünlüce başkanlığında toplandı.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı Aydın Ünlüce başkanlığında toplandı. Toplantıda gündeme gelen maddeler oy birliği ile ilgili komisyonlara gönderildi.
 YERLİ FİRMALAR DA OLSUN
Gündem dışı söz alan ve Büyükşehir Belediyesi'nin 1 Haziran'da yapacağı tramvay ihalesi hakkında konulan AK Parti Meclis Üyesi Murat Özcan, "Cumhurbaşkanlığı sisteminde çıkan kararnameler neticesinde ihalelerde yüzde 50 şartı aramakta. Büyükşehir Belediyemizin yapacağı tramvay ihalesine yerli ifirmaların ihaleye katılmasını sağlamasını rica ediyoruz" dedi.
 TÜLOMSAŞ NEDEN GİTTİ?
Daha sonra söz alan CHP Meclis Üyesi Mustafa Önder, "AnadoluFest'in normal bir festival olmadığı söylendi. Normal nedir bunu açıklamalarını istiyoruz. AnadoluFest’in şehir dışından gelen bir firma olduğu görüşü söylendi. Eskişehirli firma olsaydı desteklerdik dendi. Tramvay için neden yerli firma seçilmiyor deniyor. Madem Eskişehir ekonomisini bu kadar düşünüyorsunuz, madem Eskişehir'e bu kadar sahip çıkıyorsunuz, TÜLOMSAŞ buradan giderken de bu hassasiyeti gösterseydiniz" diye konuştu.
 ALGI ÇALIŞMASI VAR
Özcan, "TÜLOMSAŞ ile ilgili algı çalışması var. TÜLOMSAŞ genel müdürlük şimdi bir şubeye dönüştü doğru ama sadece Eskişehir değil aynı zamanda Sivas ve Sakarya'daki fabrika da dönüştü. Eskişehir'e özgü bir durum değil bu. Daha kurumsal bir yönetim olacak. Şu an tramvay rayları hem lojistikte hem taşımada büyük projelerin hazırlığı var. Bundan Eskişehir de payını alacak" ifadelerini kullandı.
 AK PARTİ'NİN PROGRAM METNİNİ OKUDU
AK Parti'nin parti programının 2.1 temel hak ve özgürlükler bölümünden bir bölüm okuyan CHP Meclis Üyesi İbrahim Arslan, "Sorun belgelerin eksiklerini içeriyorsa festival ertelenmiştir. Başladığı normal süresinde ne olup ne olmayacağını göreceğiz. Temel insan hak ve özgürlükleri insanların yüz yıllar boyu süren mücadelenin sonucu elde ettikleri kazanımlardır. Bu özgürlüklerin düzeyi medeni bir toplum olmanın göstergesidir. Özgürlükler demokrasinin temelini oluşturur. Hiç bir bireysel ve kurumsal baskı kabul edilemez. Toplumdaki en önemli güven unsuru toplum içinde yaşayan bireylerin kendi hak ve özgürlüklerine saygı duyulduğuna olan inançlarıdır. Ayrıca bireylerin hak ve özgürlüklerine saygı demokratik bir siyasi rejimin toplum tarafından benimsenmesinin toplumsal barış ve huzuru temel şartıdır. Dolayısıyla bu temel ilkeden pencereye bakmak gerekir" dedi.
 YASAKLAR KABUL EDİLEMEZ
Festivalin yasaklanmasını yanlış olduğunu dile getiren Arslan, "Eğer orada güvenlik sorunu varsa, başka işlerle ilgili sorun varsa Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir, demokratik devlettir. Kolluk güçleri vardır. Orada yasa dışı bir şey varsa onları yapan bireylerle ilgili gerekli işlemi yapar. Ama bunun dışında yasaklamalar asla kabul edilemez" diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/tulomsas-a-neden-sahip-cikmadiniz--212943.html