Aytaç Ersoy

YOUTUBE VE ESKİŞEHİRSPOR

19 Nisan 2019 20:05
A
a
YouTube, dünyanın her yerinde herkes tarafından kullanılabilen bir video sitesi. 15 Şubat 2005'te üç eski PayPal (İnternet üzerinden çalışan online bir ödeme sistemi) çalışanı tarafından kuruldu. Merkezi ise Amerika’da Kaliforniya eyaletine bağlı San Bruno şehrinde. Bu video sitesi 2006 yılının kasım ayında Google tarafından 1milyar 650 milyon dolara satın alındı.
***
Google’ın satın almasından sonra kısa sürede dünyanın her köşesinde yaygınlaşan YouTube, akıllı telefon teknolojisinin hayatımıza girmesiyle, artık herkesin sadece bilgisayarında değil elinin altında olan bir uygulama oldu.
***
Sanatçıların, siyasetçilerin, gazetecilerin, psikologların, ev hanımlarının, öğrencilerin kısacası toplumun her kesiminden insanların rahatlıkla kendi kanalını oluşturabildiği YouTube, kişilere bu alanda müthiş bir özgürlük sunuyor.
Sadece kişiler de değil. Bugün birçok gazetenin, siyasi partinin, kamu kuruluşunun, büyük şirketlerin hatta ve hatta 7/24 yayın yapan televizyonların dahi aktif YouTube kanalları var.
***
Hayatın her alanında kendisine yer bulan YouTube, spor kulüplerinin de en fazla kullandığı sosyal medya mecrası olmayı başardı. Bugün tüm dünyanın tanıdığı Barcelona, Real Madrid, AC Milan, Juventus, Manchester United ve River Plate gibi dev kulüplerin YouTube kanalları var.
***
YouTube kanalları sayesinde bugün Real Madrid’in antrenmanını canlı bir şekilde izleme fırsatı bulabiliyor ya da Barcelona’da bir yıldız transferin imzasını an be an izleyebiliyoruz. Sadece birt kaç hafta önce Fenerbahçe-Eskişehirspor hazırlık maçını da Fenerbahçe YouTube kanalı canlı yayınladı.
***
YouTube, kendisine içerik üreten kullanıcılarına bir süredir dolar üzerinden para da veriyor. Bu da bu mecrayı daha cazip hale getiriyor. Tabiki belli kıstaslar var. 4 bin saat izlenme barajını aşan ve bin abonesi olan kanallar bugün izlenme başına para kazanıyor. YouTube fenomenlerinin yüzbinler hatta milyonlar kazandığı bu alanda spor kulüpleri de işi paraya dökmeyi başardı.
***
Socialblade internet sitesinden aldığım verilere göre bugün Galatasaray’ın YouTube geliri (minimum rakam hesaplandı) 46 bin 400 TL. Fenerbahçe 24 bin 650 TL. 2. Lig’de mücadele eden Samsunspor’un dahi YouTube geliri var.
***
Eskişehirspor’un YouTube’da aktif olmadığı gerçeği maalesef önümüzde duruyor. 20 Mart’ta “Eskişehirspor Kulübü'nün mutlaka resmi YouTube kanalı olmalı” diye bir tweet atmıştım. Eskişehirspor Medya Sorumlusu Erhan Yılmaz, “Var zaten ama aktif değil” diyerek cevapladı. Birkaç sene önce internet üzerinden açılan EsEs.Tv vardı. Hala aktif olan o mecraya videolar yüklense de birçok taraftarın bundan haberi bile yok.
***
Mali sorunlarla boğuşan, hatta çok değil birkaç ay önce futbolcularının önüne yemek dahi koymakta zorlanan Eskişehirspor için, her kuruşun değerli olduğu bir ortamdayız…
Popüler medya alanı YouTube’da Eskişehirspor’un bir an önce aktif olması gerekiyor. 82 bine yakın passoligli taraftarı olan, sosyal medyada bir hayli aktif olan Eskişehirspor taraftarı, bu kanala mutlaka ilgi gösterecektir. Heleki kulübün buradan para kazanacağını bilse bu ilgi daha da yükselecektir... Yönetim kurulunun bu doğrultuda bir çalışma yapması gerekiyor. Kişi ve cüzi rakamlara alınacak ekipmanlar sayesinde kısa süre içinde gelir getirebilecek bir kanal oluşturulabilir.
***
YouTube’u sadece gelir alanı olarak da düşünmemek lazım. Bugün Amerika’da dahi Eskişehirspor taraftarı var. Sadece sosyal medya aracılığıyla veya yerel televizyonların internet siteleri sayesinde Es Es’i takip edebiliyorlar. Açılacak YouTube kanalıyla dünyanın her yerindeki Eskişehirspor taraftarlarıyla Siyah-Kırmızılı takım buluşturulabilir. Antrenmanlar, imza törenleri, açıklamalar canlı yayınlanabilir. Hem kulüp para kazanır, hem de taraftar kulüpten ve takımdan bir haber kalmaz…
 
SocialBlade sitesinden alınan (kesin olmayan) rakamlara göre aylık kazanç
                                   Abone            Tahmini Kazanç
Enes Batur                  10.109.323      1 milyon 425 bin TL
Barcelona                   6.517.173        638 bin TL
Real Madrid               4.427.975        150 bin TL
Manchester United     1.619.558        130 bin TL
Fenerbahçe                 801.863           24 bin 650 TL
Galatasaray                 697.486           46 bin 400 TL
Beşiktaş                      293.197           6 bin 380 TL
Trabzonspor                117.379           6 bin 670 TL
Bursaspor                   26.129             4 bin 640 TL
Göztepe                      15.478             2 bin 320 TL
Samsunspor                6.348               Bin 740 TL
 
1000
icon
furemen 20 Nisan 2019 01:30

Doğru tespit.En son video 8 ay önce yüklenmiş.Birileri düşünmüş açmış kanalı ama aktif değil.Zaten aktif olsaydı biz bu kanalı sizden öğrenmezdik muhakkak duyardık.35 senedir il dışında yaşayan biri olarak takımımızla ilgili her türlü bilgi ve içeriğin kırıntısını bile arıyoruz.Her gün video atsınlar hergün izlenir.Dedim ya birileri düşünmüş kanalı açmış ama atıl kalmış.İşte bunlar kurumsallaşamamanın sonuçları.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi