Pandemi süreci yanlış yönetildi

Videoyu Aç Pandemi süreci yanlış yönetildi
A
a

Eskişehir Küçük Millet Meclisi, aralık ayında pandemi ve Eskişehir’de trafik sorunu gündemleriyle toplandı. Türkiye’de pandeminin yönetilmesine ilişkin bilgi veren Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Nesrin Aksoy Ekici, sürecin yanlış yönetildiğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Küçük Millet Meclisi (EKMM) aralık ayında pandemi ve Eskişehir’de trafik sorunu gündemleriyle toplandı. Özdilek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Eskişehir Bilecik Tabip Odası (EBTO) Başkanı Doktor Nesrin Aksoy Ekici, Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bingöl ve dinleyiciler katıldı.
İKİ GÜNDEMİMİZ VAR
İki gündemle toplandıklarını belirten EKMM Sözcüsü Sevim Şahin, “İlk gündemimiz Türkiye’nin pandemi ile sınavı. Eskişehir Bilecik Tabipler Odası Başkanımız burada. İkinci gündemimiz Eskişehir trafiği. Bunu iki aydır tartışıyoruz. Hatta önümüzdeki ay da tartışacağız. Konuyla ilgili yetkili kişiler katılacak toplantıya. Sivil toplum bu alanda sorularını sordu. Çözüm önerilerini iletti. Şimdi artık muhataplarını davet etmeye başladık. Artık Küçük Millet Meclisleri, yeniden Türkiye genelinde çalışmalarına başladı. Pandemide sadece Eskişehir devam etmişti. Diğer iller bırakmışlardı. Yeniden tüm illerimizle çalışmalara başladık. Eskişehir küçük millet meclislerini seviyor. Toplantılarımıza kaliteli katılımlar oluyor” diye konuştu.
BİLİM İNSANLARI DİNLENMEDİ
Türkiye’de pandeminin doğru yönetilmediğine dikkat çeken EBTO Başkanı Nesrin Aksoy Ekici, “Pandeminin dünden bugüne kadar yaklaşık 2 yıllık sürecini anlatacağım. Birkaç çarpıcı sayı vereceğim ama çok teknik bilgi vermeyeceğim. Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının da yine içinde bulundukları durumu anlatacağım. İki yıldır pandeminin içindeyiz ama son geldiğimiz noktada ekonomik çöküş noktası. Pandemi en baştan beri rantla ya da karla düşünülerek yönetiliyordu. Koruyucu sağlık hizmetleriyle önlenmeye çalışılmadı. İkinci ve üçüncü basamak tedavi edici hizmetlerle önlenmeye çalışıldı. Sağlık meslek örgütlerinin, sendikaların, bilim insanlarının söyledikleri gözardı edildi. Geldiğimiz noktada bunun ne kadar yanlış bir yönetim olduğunu anladık. Hala yüz binlerce insanımız ölüyor. Sağlık çalışanlarımızı kaybettik. Sağlık Bakanlığı’nın resmi rakamlarına göre ülkede toplam ölen sayısı 75 binler civarında ama bu reel bir sayı değil. Hesapladığımız zaman bu sayı en az 250 binler civarında. Farklı kriterlerle açıklıyorlar ölüm sayılarını ve tanıları. Bu nedenle de yanlış bir algı oluyor. Sanki diğer ülkelerde daha çok insan ölüyor da Türkiye’de pandemi yönetimi çok güzel, çok düzgün ilerliyor. Bu nedenle de ölüm sayılarımız az diye açıklanıyor. Bunlardan bahsedeceğim” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA

 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir