Sağlığınız İçin Eczacınıza Güvenin

Videoyu Aç Sağlığınız İçin Eczacınıza Güvenin
A
a

9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, 14 Mayıs Eczacılık Günü nedeniyle Covid-19 salgınından vefat eden meslektaşlarının isimlerini binanın dışına astı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kamış, 14 Mayıs Eczacılık Günü nedeniyle açıklama yaptı. Kamış, Covid-19 nedeniyle vefat eden meslektaşlarının isimlerini binanın dışına astıklarını söyleyerek, Covid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı ilan edilmesi gerektiğini belirtti. “Sağlığınız için eczacınıza güvenin. Eczane güvendir” diyen Kamış, “Bir yılı aşkın süredir dünyayı saran ve sarsan Covıd-19 nedeniyle kaybettiğimiz 415 sağlık çalışanının 50’si meslektaşımız ve 19’u da eczane teknisyenlerimizdi. Bunlar bizler için birer sayı değil; hepsi birer can, meslektaş, arkadaş, kardeş, anne, baba, evlat. Hepsini saygıyla anıyoruz” dedi.
Eczacılar Taleplerini Sıraladı
Eczacılar olarak taleplerini dile getiren Kamış konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Covıd-19 aşısı, salgınla mücadelede elimizdeki en büyük kozumuz. Aşı tedarik süreçlerine hız verilmeli, ülkemizde uygulanan aşı çeşidi artırılmalıdır. Ücretli Covıd-19 aşısı, eşitsizliği derinleştirecek bir uygulamanın önünü açacaktır. Aşılar, kamu tarafından ücretsiz bir şekilde sağlanmalıdır. Eczacılarımız, eczane çalışanlarımız, stajyerlerimize düzenli tarama testleri yapılmalıdır. Stajyer eczacılarımız bir an evvel aşılanmalıdır. Yaygın eczane ağını korumak için ekonomik destek ve teşvik paketlerinde eczacılarımız da yer almalı, İlaç Fiyat Kararnamesi bir an evvel güncellenmelidir. Bulaş riskini önlemek adına bir an evvel, tam anlamıyla elektronik reçeteye geçilmelidir. Eczacılarımıza ve eczane çalışanlarımıza koruyucu ekipman desteği sağlanmalıdır. Eczacıların eğitim alarak, gönüllülük esasına dayalı bir şekilde bağışıklama hizmetlerine etkin katkıda bulunması sağlanmalıdır. Örneğin; İrlanda, ABD, İngiltere ve Fransa’da eczacılar Covıd-19 aşılama çalışmalarına katılmaktadır.” MELTEM KARAKAŞ KAYA


 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi