Ayhan Aydıner

TEPEBAŞI’NDA HER BEŞ MUHTARDAN BİRİ KADIN

12 Nisan 2019 23:59
A
a

31 Mart yerel seçimlerinde Odunpazarı ve Tepebaşı bölgelerindeki 170 mahallede (82’si köy iken mahalle olanlar) muhtarlık seçimleri yapıldı. 170 mahallenin 25’inde kadınlar muhtarlığa seçildi. Kent merkezindeki mahallelerin yüzde 14,7’sinde kadın muhtarlar görev yapıyor. Bu muhtarların 17’si Tepebaşı, 8’i de Odunpazarı’nda seçildi. Tepebaşı’nda her beş mahalleden birinde (yüzde 20)  kadın muhtar görev yapıyor. Odunpazarı bölgesinde görev yapan muhtarların %9,4’ü kadın. Tepebaşı bölgesinde seçilen kadın muhtarlar şöyle sıralanıyor; “Sülbiye Bilen (Bahçelievler)  Derya Can (Batıkent), Eda Yıldırım (Fatih), Tülay Celt (Güllük), Serpil Üstsoy (Mustafa Kemal Paşa), Figen Rençber (Hoşnudiye), İnci Ülüğ(Mamure), Gülnazik Yüksel (Gazipaşa), Semra Savaş (Hacıalibey), Hülya Üregel (İhsaniye), Gülay Karagöz (Kumlubel), Nevin Atasayar (Ömerağa), Canan Arı (Şeker), Mine Türeli (Yenibağlar), Meryem Kuş Açıkgöz (Yeşiltepe), Yasemen Ünlü (Bektaşpınar), Yasemin Girgin (Beyazaltın)” Odunpazarı bölgesinde seçilen kadın muhtarlar şöyle sıralandı; “Sevil Ata (Cunudiye), Sibel Akıl (Emek), Sevgi Doğan (Gündoğan), Birsen Cambaz (Ihlamurkent), Meriç Güney (Vişnelik), Nezahat Nazik (Yenikent), Gül Karausta (Yıldıztepe), Nurcan Yıldırım (Lütfiye)” Kent merkezinde kadın muhtar sayısı Eskişehir gibi aydın bir kente yakışmıyor. Eskişehir mahallelerinin yüzde 50’sinde kadın muhtarlar görev yapmalı. 31 Mart’ta seçilen 25 kadın muhtarını kutluyorum. Onlara başarı diliyorum...
 ----------------------------------------------------
RAKİBE SAYGIYI ÖĞRETTİLER

“Metin Oktay'ın jübile maçıydı. Metin Oktay Galatasaray'ın, ben Fenerbahçe'nin kaptanıydım. Galatasaray taraftarları beni, Fenerbahçe taraftarları Metin'i kendi takımlarında görmek istiyordu. Bu sebeple forma değiştirdik ve 15-20 dakika bu şekilde oynadık. Hatta bir pozisyon güzel gollük bir pas verdim, ‘Eyvahhh’ diyerek içim cız etti, neyse ki kalecimiz iyiydi de golü yemedik.'' Bu sözler Fenerbahce ve Türk Futbolunun Efsane ismi Can Bartu’ya ait. Güzel insan, futbolun ‘Sinyor’u Bartu önceki gün vefat etti. Can Bartu ve Metin Oktay’ın top koşturdukları dönemde futbolda nezaket, rakibine saygı vardı. İki büyük efsane forma değiştirdikleri  maçla ezeli rakiplerinin tarihine,  büyüklüğüne, kültürüne, taraftarına  ne kadar saygı gösterdiklerini ortaya koydu.  Can Bartu’ya Allah’tan rahmet diliyorum. İki büyük futbol efsanesinin mekanları cennet olsun...
 -------------------------------------
NOSTALJİ
ES ES YARARINA
YEMEK ETKİNLİĞİ

Yıl 1996, 23 yıl önce. Yer: Ekrem Restaurant. Eskişehirspor yararına bir yemek düzenleniyor. Kulüp Başkanı merhum Ahmet Sezer, Kulüp Genel Sekreteri Bekir Sıtkı Saraç, Teknik Asbaşkan merhum Ercan Eski, Kulüp Doktoru Safa Halaç, İşadamı merhum Alaattin Manav, İstikbal Gazetesinin Sahibi Oğuz Türkmen eşleriyle birlikte bu geceye katılıyorlar. O yıllarda havuz sistemi, iddia gelirleri yoktu. Kulüp başkanları  kendi ceplerinden para harcardı. Kulübe gelir sağlamak için Yardım kampanyaları, yemekleri ve eşya çekilişleri yapılırdı. İmkansızlıklar içerisinde o yıllarda Eskişehirspor’da başkanlık ve yöneticilik yapanlar şükran ve teşekkürü hak ediyorlar.  Ahmet Sezer, Ercan Eski, Safa Halaç ve Alaattin Manav’a Allah’tan rahmet diliyorum. Eskişehir’e yaptıkları hizmetler unutulmayacak.
 -----------------------------------------
CUMARTESİ HİKAYESİ
KÜÇÜK BİR TEBESSÜM

Küçük kız, hüzünlü bir yabancıya gülümsedi. Bu gülümseme adamın kendisini daha iyi hissetmesine sebep oldu.
 
YÜKLÜ BİR
BAHŞİŞ BIRAKTI
Bu hava içinde yakın geçmişte kendisine yardım eden bir dosta teşekkür etmediğini hatırladı. Hemen bir not yazdı, yolladı. Arkadaşı bu teşekkürden o kadar keyiflendi ki, her öğlen yemek yediği lokantada garson kıza yüklü bir bahşiş bıraktı. Garson kız ilk defa böyle bir bahşiş alıyordu. Aksam eve giderken, kazandığı paranın bir parçasını her zaman köşe basında oturan fakir adamın şapkasına bıraktı. Fakir adam öyle ama öyle minnettar oldu ki. İki gündür boğazından aşağı lokma geçmemişti. Karnını ilk defa doyurduktan sonra, bir apartman bodrumundaki tek odasının yolunu ıslık çalarak tuttu.
 
ÖLÜMDEN KURTARDI
Öyle neşeliydi ki, bir saçak altında titresen köpek yavrusunu görünce, kucağına alıverdi. Küçük köpek gecenin soğuğundan kurtulduğu için mutluydu. Sıcak odada sabaha kadar koşuşturdu. Gece yarısından sonra apartmanı dumanlar sardı. Bir yangın başlıyordu. Dumanı koklayan köpek öyle bir havlamaya başladı ki, önce fakir adam uyandı, sonra bütün apartman halkı. Anneler, babalar dumandan boğulmak üzere olan yavrularını kucaklayıp, ölümden kurtardılar. Bütün bunların hepsi, beş kuruşluk bile maliyeti olmayan bir tebessümün sonucuydu.
 --------------------------------------
FOTO ŞAKA

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer: 
Kazım abi senin tekrar belediye başkan olman için çok çalıştım. Seçildiğine de çok sevindim.
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt: Utkucuğum biliyorum, Jale Nur Süllü ile kendinizi belediye başkan adayı yapmak için çok çalıştınız(!)
 ---------------------------------------------
FIKRA
Evlilik

Adam, boşanma davası için yargıcın karşısına çıkmış ve şikayetlerini anlatmaya başlamış:  "Karım üç yıldan beri ne bulursa bana fırlatıyor Hakim bey!"  Hakim adamın bu şikayetinden sonra hemen sözünü kesip merakla sorar: "Be adam, o zaman bu davayı açmak için niye üç yıl bekledin?" Adam büyük bir saflık içinde cevap verir: "Hakim bey, çünkü artık isabet ettirmeye başladı."
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi