Tek çaremiz planlı üretim

Videoyu Aç Tek çaremiz planlı üretim
A
a

Türkiye’nin dışa bağımlı olmamak için katma değeri yüksek üretim yapması gerektiğini ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ekonominin, tarımın planlanması lazım” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kılıçdaroğlu, Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki bir otelde, kanaatönderleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya Eskişehir’den Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, ile CHP il Başkanı Recep Taşel katıldı.
 
HAFTADA BiR DEĞİŞİYOR
Kılıçdaroğlu, son dönemde yaşanan fiyat artışlarına değinerek şunları söyledi: “Simdi vatandaşa diyoruz ki ‘Neden pahalı satıyorsun?’ ‘Denetim elemanlarını gönderdim, fiyatları denetleyecekler.’ iyi de kardeşim mazota sen zam yaptın. ilaca zam, gübreye zam. Gübre fiyatları nereye gitti? Kim yaptı bu zammı? Fatura kime çıkıyor? Vatandaşa çıkıyor. Kardeşim ucuza ver, ucuz satayım. Haftada bir etiketler degisiyor. Onlara göre kabahat vatandaşta.”
 
NEDEN ÇÖZMEDİNİZ?
Son günlerde üniversite öğrencilerinin barınma konusunun çok tartışıldığını anımsatan Kılıçdaroğlu, söyle konuştu: “Kredi Yurtlar Kurumunun rakamlarını veriyorum: Yurt
sayısı 773. Türkiye genelinde 773 yurdumuz var. 773 yurdun kapasitesi 695 bin 834. Peki
örgün eğitim kapsamındaki üniversiteli öğrenci sayısı kaç? 3 milyon 801 bin 294. 3 milyon
801 bin 294 ögrenciye 695 bin 834 yatak düşüyor. 19 yılda yurt sorununu niye çözmediniz? Niçin yapmadılar? Yurt binası yapmak çok mu pahalı? Hayır. Çok basit, bir yılda çözülür. En
geç bir yıl içinde çözülür.”
 
MUHTARLAR DİKKATLI OLSUN
Demokrasiyi güçlendirmenin en önemli ayağının muhtarlık kurumunu güçlendirmekten geçtiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi: “Evet, kanuna göre muhtarlık bir kamu kurumu değil. Kamu kurumu olmadığı için muhtarlar, belediyelerle iş birliği halinde proje yapamazlar. Önümüzdeki süreçte söyle bir sey getirecekler. Biz itiraz ediyoruz ona. ‘Muhtarlık seçimi ile belediye başkanlığı seçimi ayrı ayrı tarihlerde yapılsın.’ Bu olursa siz muhtar olarak sandığa seçmen getiremezsiniz. Sizin bütçeniz yok ki gidip propaganda yapacaksınız. Gelin diyeceksiniz. Sizin imkanınız da yok. Bu konuda muhtar kardeşlerimin dikkatli olması lazım.”

ES TV’DEN CANLI YAYIN
Kılıçdaroğlu, Bilecik'in Bozüyük ilçesindeki bir otelde, kanaat önderleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantı ES TV ekranlarından canlı yayın olarak verildi. ESGROUP Genel Koordinatörü Ali Baş, ES TV Haber Müdürü Şener Çetin ve Kameraman Hakan Kalkır'ın naklen yaptığı yayında CHP’liler ES TV mikrofonlarına konustu.
DEVRİMİ KAÇIRAMAYIZ
Kılıçdaroğlu, teknolojinin hızla geliştiğine dikkati çekerek “Simdi her saniyede birden fazla buluş var. Eğer Türkiye olarak biz katma değeri yüksek ürün ürütemezsek, sanayimizi bu yönde teşvik etmezsek, biz sadece katma değeri yüksek ürün ürüten ülkelerin tüketicisi konumuna geliriz, onları kullanmış oluruz. Ekonominin, tarımın planlanması lazım” değerlendirmesini yaptı. Planlamanın 50 yıllık, 100 yıllık yapılması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Artık, öyle 3 yıllık, 5 yıllık planlarla bu is çözülmüyor. Çünkü dünya hızla değişiyor. Teknoloji hızla değişiyor. BiliyorsunuzOsmanlı, Sanayi Devrimi'ni kaçırmıştı, simdi teknoloji devrimini kaçırma lüksümüz yok. Onu yakalamak zorundayız. Sanayicilere bu konuda büyük görevler düşüyor” dedi.
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi