Ayhan Aydıner

SANATÇILAR DEĞİL ONLARI FİŞLEYENLER UNUTULACAK

10 Mayıs 2019 23:59
A
a


Bursa Cezaevi denetimine Adalet Bakanlığı’ndan bir müfettiş gelir. Bir kaç gün denetim yaptıktan sonra müdüre: “Nazım da buradaymış, çağır da görelim nasıl biridir?” der. Nazım’ı odaya getirirler. Müdür koltuğuna iyice kurulan müfettiş Nazım’ı tepeden tırnağa süzer ve: “Demek Nazım Hikmet sensin” der. Nazım’a oturması için yer göstermez. Kısa bir konuşma sonrası,“Gidebilirsiniz” der. Nazım tam kapıdan çıkarken durur ve müfettişe: “Ömer Hayyam adını duydunuz mu?” diye sorar. Müfettiş hemen atılır: “Kim bilmez ki Hayyam’ı” Nazım: “Hayyam zamanında İran Hükümdarı kimdi?” diye sorar.Müfettiş şaşırır. Nazım konuşmasını sürdürür, “Görüyorsunuz, sanatçıyı anımsadınız ama hükümdarı anımsamadınız. Yıllar sonra beni dünya anımsayacak, ama dönemin Adalet Bakanını ve sizi kimse anımsamayacak” der ve çıkar.Müfettiş yaptığı yanlışı anlar, Nazım’ı geri çağırır ama Nazım koğuşunun yolunu tutmuştur, asla geri dönmez.  O dönemin Adalet Bakanını kimse hatırlamıyor. Ekrem imamoğlu'na destek mesajı atan ünlü oyuncu,şarkıcı ve sanatçıları fişleyen Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanını ve bugünün Adalet Bakanını da kimse hatırlamayacak. Ülkede ‘yaşanan korku imparatorluğuna rağmen’ haklıdan yana  olarak İmamoğlu’na  ‘Her Şey Güzel Olacak’ sloganıyla destek mesajı veren sanatçılar  yıllar sonra da hatırlanacak...
 --------------------------------------------------------------
İKİNCİ DEFA YÖNETİM ATANAMAZ
 
Recep Taşel CHP’de geçmişte yöneticilik yapmış sevilen bir isimdir. Taşel’in, dün kendi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım dikkatimi çekti. Taşel  paylaşımında şu ifadeleri dile getirdi; “Soruyorlar, yanıtlayayım; ‘İLKESEL OLARAK SEÇİLMİŞE SAYGI DUYARIM.’ Tüm politik yaşamım boyunca hassasiyetle dikkat ettiğim bir durumdur. Bu konuda (atama) gelen teklifleri, önceki Genel Başkan'da dahil olmak üzere geri çevirdiğim doğrudur. Bizim mahallede gelişen olaylara vereceğim yanıt budur.” Bu paylaşım bazı CHP’li dostlarımın kafaları karıştırmış. Konuyla ilgili beni arayan bazı CHP’liler, “Yoksa Abdülkadir Adar yönetimini toplu olarak istifa mi ettirilecek? Böylece Yönetim münfesih (geçerliliği kalmayacak) yaptırılacak. Daha sonra yeni bir atama yönetimi mi gelecek?” diye konuştular. Bende bu konuların uzmanı olan CHP’nin eski İl Başkanı Yunus Emre Karabulut’u aradım. Avukat olan Karabulut’a, ‘Adar yönetimini istifalarla münfesih yaptırılırsa’ onların yerine ‘yeni bir atama yönetim oluşturulabilinir mi?’ diye sordum. Karabulut; “Atama yönetimin üzerine ikinci bir atama yönetim getirilemez. Zaten mevcut yönetim görev süresini aşmış durumda. Bu konuyla ilgili içtihatlar var. Adar yönetimini istifa ettirip, yeni bir atama yönetim getirirlerse,  suç işlemiş olurlar. Yargı buna müsaade etmez. CHP  Genel Merkezi tüzük kurallarına göre hareket ederek,  bir an önce kongreye gitmelidir” dedi. Karabulut’un görüşleri böyle. Atama yönetim istifa ettirilerek, yerine yeni bir atama yönetim getirilemez...
 ------------------------------------------------------------------
NOSTALJİ
17 YIL ÖNCE CHP ADAY ADAYLARI

Yıl 2002 Eylül ayı.  3 Kasım 2002 seçimlerinde CHP’nin milletvekili aday adayları Süder Düğün Salonu’nda düzenlenen büyük bir toplantıda bir araya geldi. Bu toplantıda ‘tek tek söz alan aday adayları parti politikaları ve yapacakları çalışmalarla ilgili’ konuştular. 17 yıl öncesine ait tarihi fotoğrafta şu isimler yer aldı; “ Köksal Çınar, Hasan Hüseyin Karabulut,  Vedat Celal Alp, Sinan Özkar,  Kazım Kurt,  Ahmet  Taylan, Hüseyin Karabulut,  Rauf  Özel,  Mehmet Ali Arıkan, Sevgi Akmen, Recep Cengiz,  Aydın Ünlüce,  Erdal Caferoğlu,  Zeki Ünal, Vedat Yücesan, Nadir Şen, Metin Tomsuk, Azmi Kerman, Yunus Emre Karabulut.” Bu fotoğrafta yer alan 5 kişi milletvekili aday listesine girdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi’nin 1. Sıra adayı olduğu listede sıralama şöyle oldu;  “2. Mehmet Vedat Yücesan, 3. Mehmet Ali Arıkan, 4. Vedat  Celal Alp, 5 Erdal Caferoğlu, 6. Rauf Özel.” 3 Kasım’da yapılan seçimlerde AK Parti ve CHP üçer milletvekili kazandı.  Cevdet Selvi, Mehmet Vedat Yücesan, Mehmet Ali Arıkan milletvekili seçildiler. 17 yıl önce aday adayı olan Kazım Kurt "12 Haziran 2011 seçimlerinde  CHP’den Eskişehir Milletvekili" oldu. 30 Mart 2014 seçimlerinde de Odunpazarı Belediye Başkanlığına seçildi. 31 Mart 2019’de tekrar bu göreve seçilerek, güven tazeledi.
 ----------------------------------------------
CUMARTESİ HİKAYESİ
CHURCHİLL VE DAMADI

Winston Churchill, 1. Dünya Savaşı’nda İngiltere Bahriye Nazırıydı ve Çanakkale Savaşı’nda İngiltere Donanması’nı o yönetiyordu… Churchill  2. Dünya Savaşı’nda ise Başbakandı ve İngiltere’nin savaşı kazanmasında büyük rol oynadı… Yaşamının son yıllarında giderek güçten düşmüştü, yanında sürekli kızı ya da damadı olurdu…O günlerden birinde bir gazeteci uzun uğraşlar sonunda bir randevu alabilmişti Churchill’den. Ünlu devlet adamı bir kanepenin üzerinde uyukluyor, zaman zaman hırıltılı bir şekilde bir şeyler söylüyordu. Gazeteci hemen sorusunu yapıştırdı. “Efendim, 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler, Mussolini, Franko ve Stalin’le birlikte dünya tarihine yön veren liderlerden biriydiniz. En çok hangisini takdir ederdiniz?” Churchill cevap vermeyince gazeteci sorusunu yineleyecek oldu ama damadı araya girdi. “Israr etmeyiniz lütfen, görüyorsunuz tamamen bunadı artık…” Churchill o sırada hafifçe araladı gözlerinden birini, son derece net bir ifadeyle; “Mussolini” dedi, “en çok Mussolini’yi takdir ederdim…”
Gazeteci sordu yeniden, “neden?”
Churchill cevapladı;
“Çünkü damadını kurşuna dizdirmişti…”
(Mussolini gerçekten de, öz kızının kocasını görüş ayrılığı nedeniyle 1944 yılında kurşuna dizdirmişti…)
 ------------------------------------
FIKRA
SAĞDAN SOLA OKUMA

Coca Cola'nın pazarlama temsilcilerinden biri Ortadoğu'daki görevinden büyük bir hayal kırıklığıyla dönmüş.. Niye başarılı olamadığını da arkadaşlarına anlatmış..
"Beni Ortadoğu'ya ilk gönderdiklerinde iki sorun vardı.. Arapça bilmiyordum. Halkta da okuma yazma öyle yüksek değildi... Bu yüzden onlara vermek istediğim mesajı yan yana 3 resim halinde düzenledim. Birinci resimde bir Arap, çölde kumların üstünde sürünüyor, susuzluktan kavrulmuş, ölüyor. İkinci resimde kumlar arasında bulduğu Coca Cola'yı içiyor. Üçüncüde adam dipdiri, ayakta.. Canlı ve neşeli.." "Ee.. Harika fikir.. Anlamadılar mı?.."
"Anladılar tabii. Sorun da bu. Araplar sağdan sola okurlarmış meğer!.."
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi