Ayhan Aydıner

SİYASETTE ES ES’İN ADI YOK

29 Mart 2019 23:59
A
a
,
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,”Şu anki yerel yönetimle Eskişehirspor’un işi zor” demiş. Erdoğan seçimi AK Partili belediye başkanlarının kazanması halinde ES ES’in eski günlerine dönececeğini ima etmiş. Erdoğan’a birileri Eskişehirspor’un siyasette oy olarak fazla bir karşılığının  olduğunu anlatmamış. Eskişehir’de iki isim devamlı olarak ES ES’e yeterli desteği vermedikleri gerekçesiyle siyaseten yıpratılmaya çalışılıyor. Bu iki isim Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile AK Parti MKYK Üyesi Harun Karacan’dır. Yıllardır bazı çevreler tarafından her ikisi ile ilgili kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak bunu yapanlar Eskişehir halkını hiç tanımıyor. Eskişehirliler bugüne kadar yapılan seçimlerde siyaset ve sporu hep ayırmıştır. Eskişehirspor’u şampiyon yapmış efsane başkanlar ve efsane futbolcular bugüne kadar girdikleri seçimlerde başarılı olamadı. Bu konuda yaşanan örnekleri siz okurlarım için şöyle sıraladım;
 
ŞAMPİYON YAPTILAR OY ALAMADILAR
Tarih: 6 Kasım 1983. 12 Eylül askeri darbesinden sonra milletvekili seçimleri yapılıyor. Eskişehirspor’un Kurucu Başkanı merhum Aziz Bolel bağımsız olarak milletvekili adayı oluyor. Kullanılan oyların yüzde 51,1’ini alan Anavatan Partisi 3 milletvekili çıkarıyor. Yüzde 29,3 oy alan Halkçı Parti de iki vekil çıkardı. Eskişehirspor’un efsane Başkanı Aziz Bolel 5000 civarında oy alabildi. 1983-1984 sezonunda Eskişehirspor 2.Ligde (Bugünün 1.Ligi) şampiyonluğa koşuyordu. Kulüp Başkanı Emirdağlı başarılı işadamı Yılmaz Sezer’di. DYP Eskişehirspor’dan dolayı onu Eskişehir Belediye Başkan adayı  gösterdi. 25 Mart 1984’de yapılan  seçimde '10 bin civarında oy alabildi.' ANAP adayı Sezai Aksoy bu seçimin kazananı oldu. Beklemediği miktarda oy alan Sezer çok gerilerde kaldı. O yıl Sezer başkanlığında Eskişehirspor şampiyon olarak tekrar birinci lige (Bugünün Süper Ligi) çıktı. Ancak 'takımı şampiyonluğa taşıyan efsane başkan bunun karşılığını oy olarak' alamadı. Eskişehirspor 1986-1987 sezonunda Türkiye Kupası’nda final oynadı.  Aynı yıl Beşiktaş’ı penaltılarla yenerek Başbakanlık Kupasını kazandı.  Aynı zamanda Eskişehirspor’un Kurucularından olan Kulüp Başkanı Aydın Begiter 29 Kasım 1987 seçimlerinde Anavatan Partisi’nden aday adayı oldu. Ancak parti yönetimi Begiter’i 'beş kişilik milletvekili aday listesinin dördüncü sırasına' koydu. Anavatan Partisi üç milletvekili (Erol Zeytinoğlu, İsmet Oktay, Mustafa Balcılar) çıkardı. Dördüncü sırada olan Begiter milletvekili seçilemedi.
 
EFSANE HEPER ÜÇÜNCÜ OLDU
26 Mart 1989 yerel seçimlerinde ANAP Sezai Aksoy’u tekrar başkan adayı yapmadı. O’nun yerine daha popüler birisini aday yapmak istedi. Bu isim Eskişehirspor’un Büyük Efsanesi Fethi Heper’di. Tüm ‘ES ES taraftarının gönlünde taht kuran’ Heper Anavatan Partisi’nden Belediye Başkan adayı oldu.  SHP’nin adayı 1973-1977 yılları arasında Eskişehir Belediye Başkanlığı yapan merhum Selami Vardar’dı.  DYP’de sendikacı Muhittin Yılmaz’ı aday gösterdi. Vardar oyların yüzde 43,11’ini alarak (79 bin 767 oy) Eskişehir Belediye Başkanı seçildi. DYP adayı  Yılmaz 51 bin 869 oy aldı. Eskişehirspor’un büyük efsanesi Fethi Heper bu seçimde sadece 35 bin 396 oy aldı. DYP adayını bile geçemedi. Zeki Ünal 1987-1991 yılları arasında SHP Eskişehir milletvekilliği yaptı.  Milletvekiliyken 1990-1991 yılları arasında Eskişehirspor Başkanlığı yaptı. Ünal 1991 seçimlerinde SHP’den yine milletvekili adayı oldu. Ancak bu seçimde Üç milletvekilini DYP, iki milletvekilini Anap aldı. SHP Eskişehir’den bir tek vekil çıkaramadı.
 
HALİL ÜNAL YÜZDE 7’DE KALDI
Ünal 27 Mart 1994 seçimlerinde CHP’den Odunpazarı Belediye Başkan adayı  oldu. Bu seçimi 27 bin 307 oy alan DYP adayı Ayhan Boyer kazandı. DSP ve Anavatan Partisi adayları da  Zeki Ünal’ı geçti.  Ünal bu seçimde '11 bin 191 oy alarak, dördüncü sırada' yer aldı. Aynı Ünal 1995’de CHP 1. Sıra milletvekili adayı oldu. Ancak CHP Eskişehir’den milletvekili çıkaramadı. O seçimde DSP Eskişehir’de birinci parti oldu. Necati Albay, Mamhut Erdir DSP’den,  İbrahim Yaşar Dedelek, Demir Berberoğlu DYP’den Mustafa Balcılar Anavatan Partisi’nden, Hanefi Demirkol Refah Partisi’nden seçildi. Halil Ünal tüm imkansızlıklara rağmen 2005-2006 sezonunda Eskişehirspor’u 2. Ligde şampiyon yaparak birinci lige çıkardı. Bayrağı Nebi Hatipoğlu’na devretti. Ünal bu şampiyonluktan bir yıl sonra 22  Temmiz 2007 seçimlerinde DYP’den Eskişehir Milletvekili adayı oldu. DYP onu ikinci sıraya koydu. AK Parti yüzde 44,48 (194 bin 404) oy aldı. CHP yüzde 25,38 (110 bin 968),  MHP yüzde 15,61 (68 bin 272)  oy aldı. Halil Ünal’ın listesinde olduğu DYP ise yüzde 7 (30 bin 913) oy alabildi.
 
YA SERGEN’İ YA DA DEFTERLERİ
2007-2011 yılları arasında Eskişehir Milletvekilliği yapan dönemin Maliye Bakanı Merhum Kemal Unakıtan’ın Eskişehirspor’a büyük desteği oldu. Bir telefonuyla Gaziantep Belediyespor’dan dört futbolcuyu Eskişehir’e getirdi.  Sergen Yalçın o yıllarda oynadığı takımın sponsorluğunu yapan firma onun ES ES’e bedelsiz gelmesini istemiyordu. Unatıkan o firmanın Yönetim Kurulu Başkanını arayarak, ‘Ya Sergen’i gönder ya da defterlerini’   diye sert çıktı.  O firmanın sahibi, bu sözleri söyleyen Maliye Bakanı olduğu için Sergen’i ES ES’e göndermek zorunda kaldı. O’nun sayesinde ES ES  2007-2008 sezonunda 1. Ligde şampiyon olarak, Süper Lige çıktı. Unakıtan sayesinde gelen şampiyonluktan 9 ay sonra  (29 Mart 2009) yerel seçimler yapıldı.
 
YILMAZ HOCA YÜZDE 51,5  OY ALDI
Bu seçimlerde "Eskişehirspor’a destek vermemekle eleştirilen Yılmaz Büyükerşen  yüzde 51,50 (194 bin 945) oyla bugüne kadar ki en rahat seçimini" kazandı. AK Parti adayı Hasan Gönen yüzde 37,1 (140 bin 582) oyda kaldı. Unakıtan sayesinde gelen şampiyonluğun AK Parti’ye oy olarak bir getirisi olmadı. Yaşanan bu seçim hezimeti Unakıtan’ın siyasi hayatını bitirdi. Yazdığım bu örnekler gösteriyor ki; Eskişehirspor üzerinden Büyükerşen ve Karacan’ı siyaseten yıpratmak isteyenler bu konuda başarılı başarılı olamadı. Çünkü Eskişehirli seçmenler “Sırf Eskişehirspor’a destek oldu, kulüp başkanlığı yaptı” diye birilerine belediye başkanlığı için oy vermeyi hiç düşünmedi. Belediye başkanlığı yapabilecek bilgi ve donanıma sahip olup olmadıklarına  göre oyunu kullandı. Yani anlayacağınız gibi; Eskişehir siyasetinde ES ES’in oy olarak bir ağırlığı yok. Özellikle son yıllarda bu ağırlığın daha da azalmasında kimlerin kusuru olduğu ortada...
 -------------------------------------------------------
CUMARTESİ HİKAYESİ
VALİYİ HEMEN GÖREVDEN ALIN

1927 yılı Cumhuriyet Bayramı. Kastamonu'da bayram dolayısıyla balo veriliyor. Akşam Vali biraz gecikerek salona geliyor. Herkes ayağa kalkıyor, ancak genç bir köy öğretmeni içkiye erken başlamasının da etkisiyle olacak valinin geldiğini fark edemeyerek ayağa kalkmakta gecikiyor. Vali bey onu görüyor, balo sona erdiğinde Milli Eğitim Müdürünü yanına çağırtıp o öğretmenle ilgili soruşturma açmasını istiyor. Milli Eğitim Müdürü öğretmenin iyi niyetli olduğunu bildiğinden yüzeysel bir soruşturma açtırıyor ve olayı unutturmaya çalışıyor; fakat Vali olayın peşini bırakmıyor. Müdür çok zor durumda kalıyor. Olayı Bakanlığa yansıtıyor. Milli Eğitim Bakanlığı da valinin fazla alınganlık gösterdiği kanısına varıyor. Bu durum görüşülürken Atatürk Bakanlıktadır. Yetkililer kendi aralarında yavaş sesle konuşurken O pencereden dışarı bakmaktadır.  '' Ne oluyor? '' diye soruyor. Olayı anlatıyorlar. ATATÜRK yetkililere; ''Hemen valiyi görevden alın, yapılacak bu kadar işimiz varken genç bir öğretmenle uğraşan valiyle bir yere varamayız '' diyor.
 ---------------------------------------------------
FIKRA
TEMEL VE AİDS

Temel aniden çok hastalanmış. Doktora gitmiş. Doktor onun akciğer kanseri olduğunu ve en fazla 2 ay yaşayabileceğini, durumunun ümitsiz vaka olduğunu söylemiş. Artık öleceğini anlayan Temel eşiyle dostuyla helalleşiyormuş. Fakat gördüğü herkese kanser değil de Aids olduğunu, 2 ay sonra öleceğini söylüyormuş ve haklarını helal etmelerini söylüyormuş. Dursun bunları görünce şaşırmış ve Temel’e: Ula Temel Kanser oldun sen ölüyorsun. Niye millete Aids oldum diyorsun? demiş. Temel de “Ula Dursun kanser olsak da öleceğim aids olsam da öleceğim. Bari karıyı sağlama alalım” demiş.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi