Papatya, dünyanın en kalabalık çiçekli bitkilerinden biridir. Masumiyet ve zarafeti temsil eder.

Sadece Türkiye‘de 1156’dan fazla türü vardır. Anavatanı Avrupa’dır. Ülkemizde Marmara, Ege, Trakya, Güneybatı Anadolu’da doğal koşullarda yetişir. Mayıs ve ağustos ayları arasında zarafeti temsil eden beyaz renkte çiçekler açan bir bitkidir. 
 Zengin C vitamini içerdiğinden papatya yaprakları, dünya mutfağında salataların hem görünümünü hem de lezzetini arttırmak için kullanılır. Bal arılarının da çok sevdiği papatyalar bahar mevsiminin en parlak ve dikkat çekici çiçekleridir. 
 Papatya bitkisinden; papatya çayı, papatya yağı, papatya sabunu, papatya kolonyası elde edilebilir. Papatyanın tüketimi uzmanlar tarafından doğru türün doğru yöntemle ve mevsiminde toplanması gerektiği vurgulanıyor. Uygun şartlarda kurutulan papatya cam bir kavanozda ağzı kapalı bir şekilde serin ve kuru bir ortamda muhafaza edilebilir.
 Son zamanlarda en çok tercih edilen papatya çayından da ufaktan bir bahsedip yazımı burada sonlandırmak istiyorum. Papatya çayı; mide şişkinliği gibi gastrointestinal sorunları iyileştirme ve sakinleştirici etkisi ile insanı sakinleştirip depresyonu bastırıp iyi bir uykuya teşvik eder.